jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۹۱۷۸   ۲۷ تير ۱۳۸۷  |  ۰۰:۱۰

گروه سلامت: رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران گفت: ماندن بیش از 15 دقیقه برای کودکان و افراد مسن و بیش از یک ساعت برای افراد قوی در هوای گرم و آفتاب منجر به گرمازدگی می‌شود که بی‌توجهی به آن اختلال حاد کلیه، توهم و بیماری قلبی را در پی دارد. ایرج خسرونیا در گفتگو با فارس،‌ افزود: قدرت تحمل افراد در برابر گرما و دمای بالا متفاوت است، افراد مسن و کودکان در این زمینه بیشتر آسیب‌پذیرند و زودتر دچار گرمازدگی می‌شوند، به همین علت توصیه می‌شود، این افراد جز در موارد ضروری در هنگام گرما از خانه خارج نشوند، افراد قوی نیز نباید بیش از یک ساعت به طور مداوم در معرض گرمای بالا بخصوص دمای بالای 47 درجه قرار بگیرند.

وی افزود: هنگام گرمازدگی سیستم دفاعی بدن برای دفاع از خود و دفع گرما شروع به عرق کردن می‌کند و مقدار زیادی آب و املاح بدن از دست می‌رود، خون نیز به سطوح بدن می‌آید، از دست دادن آب و املاح ابتدا باعث خشکی دهان و بعد مخاط بدن می‌شود و پس از آن حالت تهوع، تپش قلب و سرگیجه ایجاد می‌شود.

خسرونیا گفت: به دنبال این حالت فرد دچار عدم تعادل می‌شود، از دست دادن بیش از حد آب بدن همچنین ممکن است موجب افزایش بیش از حد فشار خون و اختلال حاد کلیه(ATN)  بشود که در این صورت فرد باید به سرعت بستری شود و زیر سرم برود تا آب از دست رفته جبران شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها