jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۵۴۲۸   ۲۷ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۶:۵۱

در همه جای دنیا سیمان از مواد اولیه ساخت بتون و ساختمان به شمار می رود اما پژوهشگران ژاپنی از مواد اولیه سیمان برای ساخت یک نیمه هادی شفاف استفاده کرده اند.

از این نیمه هادی می توان برای ساخت مدارهای الکترونیک ظریف استفاده کرد. در ساخت این نیمه هادی از ترکیب اکسید آلومینیوم و خاکستر سنگ استفاده می شود که از مواد اولیه سیمان است . هنگامی که این ترکیب سوزانده و سخت می شود از اتم کلسیم و آلومینیوم آن ذرات گردی پدید می آید که سرامیک شفاف ایجاد می کند. دانشمندان این سرامیک را در معرض هزار و 300درجه حرارت قرار دادند. سپس یون منفی اتم هیدروژنه را وارد این ذرات ریز و گرد کردند. هنگامی که به قسمتی از این ذرات پرتوی فرابنفش تابانده شود، هیدروژن منفی الکترون پرتاب می کند و آن بخش رسانای برق می شود و به این ترتیب نیمه هادی تولید می شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو