jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۴۷۶۸   ۱۳ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۱:۵۳

رایانه ها نیز همانند انسان ها بدون ارتباط با محیط اطراف و دیگر وسایل ، مرده به حساب می آیند.تصور رایانه ای بدون پورت ، همانند فکر کردن به انسانی بدون حواس پنجگانه است که حتی قدرت تکلم ندارد.

درگاه های ارتباطی در رایانه به اندازه خود رایانه مهم و حیاتی هستند، چرا که اگر سریعترین رایانه جهان هم راهی برای ارتباط با اطراف نداشته باشد تفاوتی با یک تخته سنگ ندارد. رایانه های اولیه تنها یک راه تماس با خارج داشتند. آنها از طریق کارت پانچ ها برنامه ریزی می شدند و از همان راه پاسخ می دادند؛ پس می توان گفت : دستگاه کارت پانچ به نوعی ، جد تمام درگاه های رایانه ای است . رفته رفته نیاز به تبادل اطلاعات و همین طور کنترل دقیقتر و فعالتر سیستم ها موجب شد تا پورتهایی مشابه آنچه امروز می شناسیم به وجود بیایند. برای این که با پورتهای رایانه خود بیشتر آشنا شوید، بد نیست نگاهی به پشت کیس خود بیندازید تا تعدادی از انواع مختلف پورت را مشاهده کنید؛ البته در بعضی از موارد، مشابه همان درگاه ها را می شود در جلوی کیس رایانه نیز مشاهده کرد. پورتها را می توان به دسته های گوناگونی تقسیم کرد، اما ما برای راحتی کار، آنها را به 2گروه پورتهای کنترلی و پورتهای انتقال اطلاعات تقسیم می کنیم . در گروه اول که شامل پورت موس (PS/2)، صفحه کلید و صفحه نمایش می شود، غالبا جریان حرکت اطلاعات به یک سمت است . بدین صورت که وقتی شما حروفی را روی صفحه کلید تایپ می کنید یا موس را حرکت می دهید، اطلاعات از سمت آنها به رایانه می رود و در مواردی اندک لازم است که مثلا رایانه با ارسال کدی چراغ Num Lockکیبورد را روشن کند. درباره درگاه گرافیک نیز وضعیت مشابهی اتفاق می افتد، با این تفاوت که این بار جریان اطلاعات از سمت رایانه به طرف مانیتور است ، اما باز هم در دفعات محدودی مانند زمان روشن کردن رایانه ، اطلاعات مربوط به مشخصات مونیتور از طریق همین پورت به رایانه ارسال می شود. در مجموع بیشتر کاربران با این که پیوسته از این پورتها استفاده می کنند، اما کمتر با آنها برخورد دارند. به همین دلیل ما فعلا به سراغ آنها نمی رویم . اما گروه دوم که گستره وسیعتری نسبت به گروه اول دارند، از نظر کارایی با آنها تفاوت های عمده ای دارند؛ البته تعدادی از همین پورتها هستند که برای وسایل کنترلی نیز استفاده می شوند، اما به دلیل کارایی گسترده تر، اتصال این قبیل وسایل تنها کاربرد آنها نیست . در این درگاه ها غیر از مواردی که ذکر شد بیشتر جریان اطلاعات به صورت دو طرفه است . اتصال میان رایانه ها، جابجایی اطلاعات میان آنها و دستگاه های ذخیره سازی ، اتصال وسایلی همچون پرینتر، پلاتر، اسکنر و دوربین های دیجیتالی - که هم به دستورات کنترلی نیاز دارند و هم به انتقال فایلها و تصاویر - نمونه هایی از موارد استفاده درگاه ها هستند؛ البته کارایی این گونه پورتها به همین چند نمونه محدود نمی شود و تقریبا در هر کاری که به جابجایی اطلاعات در زمان مشخص نیاز باشد، باید از یکی از این پورتها استفاده کرد. Serial، Parallel، USBو... نمونه هایی از این پورتها هستند. در شماره آینده شما را با چگونگی کارایی چند نوع پورت مهم آشنا می کنیم .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر