بازی‌های آسیایی۲۰۲۲ امروز افتتاح می‌شود

فروریختن رکوردها در هانگژو

۳۳سال بعد از روشن شدن مشعل بازی‌های آسیایی۱۹۹۰ پکن، حالا چینی‌ها با چهره‌هایی مشتاق منتظرند تا مشعل بازی‌های آسیایی برای سومین بار در کشورشان شعله بکشد.
کد خبر: ۱۴۲۳۵۷۶
نویسنده رضا پورعالی - خبرنگار اعزامی جام‌جم به هانگژو

فروریختن رکوردها در هانگژو

اشتیاق مردم چین از ورزش و میزبانی از رویدادهای بزرگ ورزشی نخستین بار در سال۱۹۹۰ تاثیر قدرتمند خود را در صحنه جهانی ایجاد کرد و حالا در آستانه مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی هانگژو، انتظارات از این کشور برای میزبانی از یک رویداد بزرگ دیگر با بالاترین استانداردها دو چندان شده است. چینی‌ها نه از حالا که پیشتر هم فقط در فکر تحقق رویای میزبانی از جام‌جهانی فوتبال بودند، به همین سبب در این ۳۳سال از ۸ رویداد مهم میزبانی کرده‌اند؛ بیشتر از هر کشور دیگری در قاره کهن و دنیا. میزبانی‌های مهمی چون:
   
بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ با ۶۱۲۲ ورزشکار
جام‌جهانی زنان ۱۹۹۱
فوتبال جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴
جام‌جهانی زنان ۲۰۰۷
المپیک تابستانی ۲۰۰۸ با ۱۰۸۹۹ ورزشکار
بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ با ۹۷۰۴ ورزشکار
المپیک زمستانی ۲۰۲۲ با ۲۸۶۱ ورزشکار
و حالا بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ با بیش از ۱۲ هزار ورزشکار در هانگژو 
 
بازی‌های آسیایی هانگژو با میزبانی از ۱۲هزار و ۴۱۷ نفر ورزشکار، بی‌شک بزرگترین تورنمنت ورزشی بشر از آغاز تاکنون خواهد بود؛ این رکورد تا پیش از این با ۱۱هزار و ۶۵۶ورزشکار در اختیار ژاپنی‌ها برای میزبانی از المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود. البته چینی‌ها انتظار دارند در طول برگزاری بازی‌های آسیایی، رکورد‌های دیگری هم فرو بریزد. به‌طوری که امسال برای اولین بار قرار است در ۴۸۱مسابقه مختلف در ۴۰رشته شاهد توزیع مدال باشیم که در این صورت احتمالا رکورد اهدای ۱۵۷۷مدال در بازی‌های آسیایی۲۰۱۰ گوانگجو نیز شکسته می‌شود و برای نخستین بار شاهد توزیع بیش از ۱۶۰۰مدال در این رویداد آسیایی خواهیم بود. همچنین مدال‌های گوانگجو مربوط به برگزاری ۴۷۶مسابقه بود و حالا این عدد در هانگژو به ۴۸۱ رسیده است. البته رکورد دیگر مربوط به فروش بیش از سه میلیون بلیت برای تماشای مسابقات نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی در هانگژو است.
 
ورزشگاه مرکز المپیک هانگژو    گنجایش:  ۸۰۸۰۰ نفر
محل برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی‌ها
 
شکل آن از ابریشم باستانی الهام گرفته شده و فرم معماری آن به وضوح موج‌های فراوان رودخانه کیانتانگ را منعکس می‌کند. سقف آن از ۲۸سازه گلبرگ شکل و ۲۷سازه کوچکتر تشکیل شده و در سال۲۰۲۰ برنده جایزه لوبان، یکی از معتبرترین جوایز ساخت و ساز در چین شد.
 
زمین تنیس مرکز المپیک هانگژو    گنجایش:  ۱۰۰۰۰ نفر
 
این ورزشگاه که به نیلوفر آبی کوچک معروف است از ۸عنصر بزرگ گلبرگ شکل و ۲۴عنصر کوچک تشکیل شده است. هر یک از گلبرگ‌های سقف ۱۶۰تن وزن دارد و گلبرگ‌ها در زمانی حدود ۲۰دقیقه به صورت چرخشی باز یا بسته می‌شوند. این ورزشگاه پیش از آن که در سال۲۰۱۹ به زمین تنیس تبدیل شود، میزبان رقابت‌های شنا بود و یک بار هم از مسابقات جهانی شنا میزبانی کرد.
 
سالن ژیمناستیک مرکز المپیک   گنجایش: ۱۸۰۰۰ نفر
مرکز ورزش‌های آبی المپیک   گنجایش:  ۶۰۰۰ نفر
 
این دو سالن سرپوشیده با شکلی منحصر به فرد و با سقف دولایه فلزی، به پروانه‌های دوگانه معروف هستند و بر اساس یک داستان چینی عامیانه، دو عاشق را به تصویر می‌کشد که در زندگی پس از مرگ‌شان به دو پروانه تبدیل شده‌اند و در پیله قرار دارند. برای ساخت هر یک از این دو ورزشگاه بیش از ۲۰هزار قطعه فولادی با وزن ۲۵هزارتن و فناوری چاپ سه بعدی استفاده شده است.
 
ورزشگاه مرکزی هانگژو    گنجایش:  ۵۱۹۷۱ نفر 
میزبان فینال رقابت‌های فوتبال 
 
این ورزشگاه سال۲۰۰۷ میزبان جام‌جهانی فوتبال زنان بود که سال۲۰۱۹ بازسازی شد تا با سروشکلی جدید دوباره به فعالیت خود ادامه دهد.
 
مرکز شنا و شیرجه هانگژو   گنجایش:  ۲۹۳۸ نفر
 
طراحی بیرونی این سالن تداعی‌کننده شکسته شدن امواج توسط یک غواص است. این سالن مشرف به دریاچه زیبای غربی هانگژو است و در کنار خود یک سالن بدنسازی مجهز دارد.
 
۸۷
چینی‌ها برای بازی‌های آسیایی ۸۷مکان مختلف را برای تمرین و مسابقات در استان ژجیانگ و شهر هانگژو محل برگزاری بازی‌ها آماده کرده‌اند که شامل ۵۶سالن مسابقه و ۳۱سالن تمرینی می‌شود. آنها علاوه بر نوسازی امکانات قبلی، برای میزبانی از این رویداد ۱۲پروژه جدید را نیز با تمرکز بر امکانات هوشمند، سبز و پایدار تکمیل کرده‌اند. بهره‌مندی از هوش‌مصنوعی و فناوری‌ محاسبات ابری، هانگژو را به ویترینی از آخرین راه حل‌های فناوری‌های پیشرفته و آگاه به محیط زیست بدل کرده است. چن وی چیانگ، دبیر اجرایی کمیته سازماندهی بازی‌های آسیایی هانگژو و همچنین معاون شهردار این شهر می‌گوید: «افزایش امنیت، بالا رفتن ایمنی آتش‌سوزی، کاهش مصرف انرژی و صرفه‌جویی در مصرف آب از شاخص‌های هانگژو در میزبانی از بازی‌های آسیایی است.»
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها