تداوم طوفان ۱۲۰ روزه در سیستان

ریزگردها ۱۰۱۰ نفر را راهی مراکز درمانی کرد

موج جدید وزش بادهای ۱۲۰ روزه و پراکنده شدن ریزگرد از ۱۱ تیرماه در منطقه سیستان آغاز شده و همچنان تداوم دارد.
کد خبر: ۱۴۱۵۱۹۹

به گزارش جام جم آنلاین، موج جدید وزش بادهای 120 روزه و پراکنده شدن ریزگرد از 11 تیرماه در منطقه سیستان واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان آغاز شده و همچنان تداوم دارد.

این شرایط باعث شده تعداد قابل توجهی از مردم منطقه در پی مشکلات چشمی و تنفسی ناشی از طوفان و گردوخاک راهی مراکز درمانی شوند به نحوی که مجید محبی مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان روز گذشته در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در پی موج جدید وزش بادهای 120 روزه در منطقه سیستان شامل پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز واقع در شمال استان مجموع مراجعان به مراکز درمانی منطقه از 11 تیرماه تاکنون 833 نفر بوده که 128 نفر از آنها بستری و مابقی سرپایی درمان شده‌اند.

طو‌فان و ریزگرد در سیستان 1010 نفر را راهی مراکز درمانی کرد

مجید مبی مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در پی موج جدید وزش بادهای 120 روزه در منطقه سیستان شامل پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز واقع در شمال استان مجموع مراجعین به مراکز درمانی منطقه از 11 تیرماه تاکنون 1010 نفر بوده که 162 نفر از آنها بستری و مابقی سرپایی درمان شده‌اند.

محسن حیدری مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: براساس بررسی آخرین نقشه‌های پیش‌یابی اوایل هفته پیش رو در شمال استان وزش باد شدید و گردوخاک گاهی طوفان گردوخاک تداوم دارد.

وی گفت: توصیه می‌شود از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، در زمان غبار آلود شدن هوا خودداری شود. همچنین احتیاط در ترددهای جاده‌ای و محافظت از گلخانه‌ها و محصولات و پرهیز از کار در ارتفاعات توصیه ما به مردم است.

تداوم طوفان و گردوخاک در سیستان

براساس اعلام اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، تا اوایل هفته آینده در منطقه سیستان شامل پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز واقع در شمال استان وزش باد شدید و گردوخاک گاهی طوفان گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

در این مدت در زاهدان و سایر مناطق مرکزی و جنوبی استان بادگردوخاک در برخی ساعات وزش بادشدید خواهیم داشت. از یکشنبه هفته آینده در نیمه شمالی استان افزایش دما خواهیم داشت.

دستور مخبر برای کمک به آسیب‌دیدگان و سکونتگاه‌های در معرض شن‌های روان

معاون اول رئیس جمهور روز گذشته در ارتباط تلفنی با استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه زابل آخرین وضعیت ناشی از بادهای موسمی 120 روزه را جویا شد و بر رسیدگی فوری برای کاهش مشکلات مردم و کمک به آسیب‌دیدگان در سکونتگاه‌های در معرض شن‌های روان تاکید کرد.

در راستای اجرای مصوبات ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که روز گذشته با حضور محمد کرمی استاندار سیستان و بلوچستان در فرمانداری زابل برگزار شد، معاون اول رئیس جمهور در گفت‌وگو با استاندار سیستا‌ن‌ و بلوچستان ضمن اطلاع از آخرین اقدامات دولت دستورات لازم در خصوص برطرف کردن هرچه سریعتر مشکلات و معضلات ناشی از طوفان و خشکسالی را صادر کرد.

آماده‌باش 26 تیم امدادی در منطقه سیستان

استاندار سیستان و بلوچستان در این زمینه اظهار داشت: 26 تیم امدادی در منطقه سیستان در حالت آماده‌باش قرار دارند. همچنین آمار روستاهای در معرض طوفان احصا شده تا بتوانیم در زمان وقوع بادهای شدید خدمات خوبی به این مناطق ارائه دهیم.

محمد کرمی گفت: طبق پیگیری به عمل آمده در سطح ملی از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر شد افرادی که در منطقه سیستان به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از گرد و خاک مراجعه می‌کنند هزینه‌ای بابت درمان خود پرداخت نکنند.

استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر لزوم خدمات‌رسانی صحیح به مردم که بر اثر خشکسالی پی در پی دچار آسیب و خسارت شده‌اند، تصریح کرد: طرح احیای تالاب هامون باید به سرعت برنامه‌ریزی و برای اجرا در دستور کار قرار گیرد. باید یک حرکت درست بر پایه دانش و نوآوری برای مهار گرد و غبار ناشی از طوفان‌های شدید در منطقه سیستان انجام شود.

وی تاکید کرد: مناطق مختلف سیستان و بلوچستان با اقلیم موجود و شرایط پیش آمده نیازمند دقت و توجه هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان هستند بنابراین ادارات و دستگاه‌های متولی باید به نحو مطلوب به وظایف خود عمل کنند.

توزیع 3800 ماسک بین مردم طوفان‌زده سیستان

سیدمحمدمهدی سجادی سرپرست جمعیت هلال احمر استان سیستان و بلوچستان نیز از توزیع سه هزار و 800 عدد ماسک بین مردم ‌طوفان‌زده منطقه سیستان خبر داد و اظهار داشت: نیروهای هلال احمر همزمان با بروز طوفان و وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در شمال سیستان و بلوچستان در منطقه حاضر شدند و خدمات‌رسانی به مردم را در دستور کار قرار دادند.

وی افزود: در همین راستا به همت اعضا و داوطلبان خانه‌های هلال سه هزار و 800 ماسک بین 848 خانواده‌های مناطق روستایی منطقه سیستان توزیع شده و در این مدت بیش از 60 امدادگر هلال احمر برای ارائه خدمات در این مناطق حضور داشته‌اند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها