«جام‌جم» از تفاوت احساس تورم سفره خانوار و نرخ رسمی مراکز آماری گزارش می‌دهد

بار سنگین تورم احساسی

سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه، ادعای محاسبه نرخ تورم ۷۲.۲۴ درصدی، کارشناسی نیست، اعلام کرد، عدد منتشر شده بیشتر جنبه سیاسی دارد.
کد خبر: ۱۴۱۱۳۵۴

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان برنامه و بودجه در واکنش به گزارش مرکز پژوهش ها در خصوص تورم احساس شده توسط مردم، اعلام کرد، مرکز آمار ایران برای محاسبه نرخ تورم هر ماهه، قیمت 475 قلم کالا و خدمت را در نقاط شهری و روستایی 31 استان کشور گردآوری می‌کند، به‌طوری‌که ماهانه بیش از 400 هزار مظنه قیمتی مبنای محاسبات نرخ تورم قرار می‌گیرد؛ همچنین برای به دست آوردن ضرایب اهمیت اقلام، طرح‌های جداگانه‌ای با عنوان هزینه و درآمد خانوار در نقاط شهری و روستایی کشور اجرا می‌شود.

برای محاسبه نرخ تورم سالانه نیز که بر طبق گزارش مرکز آمار ایران در اردیبهشت ماه 1402 به رقم 49.1 درصد رسیده، نیاز به دسترسی به داده‌های قیمتی 475 قلم کالا و خدمت مورد نظر در 24 ماه گذشته منتهی به ماه مورد نظر است که این امکان جز برای مرکز آمار ایران برای دستگاه و یا شخص دیگری وجود ندارد.

لذا ادعای محاسبه دقیق نرخ تورم آن هم بدون دسترسی به داده‌های خام مظنه‌های قیمتی و همچنین اوزان این کالاها و خدمات در سبد مصرف‌کننده، به لحاظ فنی و کارشناسی غیر ممکن است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها