jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۲۲۷۴   ۰۱ تير ۱۴۰۰  |  ۰۷:۳۹

در دوره همه گیری کرونا چیزی که خیلی زیاد و ترسناک به نظر می رسد بروز یک بیماری خطرناک دیگر است. انگار این اتفاق رخ داده است...

به گزارش جام جم آنلاین ، 25 می ماه گذشته بریتانیا رسما اعلام کرد که مانکی پاکس رسما وارد این کشور شده است. این بیماری از طریق پروازی از نیجریه به بریتانیا رسیده و سپس به ایرلند شمالی هم نفوذ کرد. بیماری مانکی پاکس  Monkeypox  نتیجه ورود یک ویروس به بدن است که با شیوع و گسترش درون بدن منجر به این بیماری خطرناک می شود.

این بیماری در واقع کلاد ویروس آبله میمون است.

شخصی که به مانکی پاکس مبتلا می شود باید به سرعت در قرنطینه قرار بگیرد، یعنی همانند یک بیمار مبتلا به کرونا.

مانکی پاکس باعث تغییرات شدید پوستی و بثورات می شود.

تیمی تحقیقاتی در نیجریه در حال تکامل اطلاعات خود در رابطه با بیماری مانکی پاکس هستند.

آبله میمون یک بیماری مشترک انسان و دام به شمار می رود که همراه با عفونت های اتفاقی انسانی است و معمولاً به صورت پراکنده در مناطق جنگلی آفریقای مرکزی و غربی رخ می دهد. این بیماری توسط ویروس آبله میمون ایجاد می شود و از خانواده «اورتوپوکسویروس» هاست. آبله میمون از طریق تماس و قرار گرفتن در معرض قطرات بزرگ بازدم قابل انتقال است. دوره نهفته آبله میمون معمولاً از 6 تا 13 روز است اما ممکن است از 5 تا 21 روز هم باشد. علائم این بیماری معمولاً در طی 14-21 روز بهبود می یابد. علائم ممکن است خفیف یا شدید و ضایعات بسیار خارش دار یا دردناک باشد. موارد خفیف تر بیماری آبله میمون ممکن است گزارش نشده و خطر انتقال از شخص به فرد را نشان دهد. مخزن حیوانات ناشناخته مانده است ، اگرچه احتمالاً در بین جوندگان وجود دارد. تماس با حیوانات زنده و مرده از طریق شکار و مصرف حیوانات وحشی یا گوشت بوته از عوامل خطر شناخته شده است.

دو نوع ویروس آبله میمون وجود دارد ، کلاد آفریقای غربی و کلاد حوضه کنگو (آفریقای مرکزی). اگرچه پوشش عفونت ویروس آبله میمون در آفریقای غربی گاهی منجر به بیماری شدید در برخی افراد می شود اما بیماری معمولاً خود از بین می رود. نسبت مرگ و میر مورد برای کلاد آفریقای غربی ثابت مانده و در حدود یک درصد است اما برای کلاد حوضه کنگو میزان مرگ و میر 10 درصد از کل مبتلایان گزارش شده است.  

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش