ووشوکار سابق تیم ملی ایران از بحران دوپینگ در این رشته ورزشی می‌گوید

آبروی ووشو را در دنیا بردند

دوپینگ‌؛ فاجعه‌ای که دلیل اصلی همه حاشیه‌های اخیر فدراسیون ووشو است.
کد خبر: ۱۳۱۶۱۹۱

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم ، مساله‌ای که خیلی‌ها مثل جلیل عطایی ووشوکار سابق تیم‌ملی‌ معتقد است فدراسیون با پنهان‌کاری همه را فریب داده. او حتی معتقد است:«در مسابقات جهانی روسیه دوستان گفتند امپراتوری چین را شکستیم اما بعد از مدت‌ها با تست مثبت دوپینگ سانداکاران در جام‌جهانی، قهرمانی جهان، دانشجویان جهان آبرو و اعتبار ووشوی ایران در دنیا رفت.» عطایی عدم حضور دو تیم فینالیست لیگ ووشو را به ترس از تست مثبت ربط می‌دهد.

 

نظر شما ‌درباره ‌برگزاری مسابقات ساندا به نام رقابت مبارزان ووشوWWF چیست؟

من هم‌ این خبر را شنیده‌ام. مسابقات حرفه‌ای یعنی این‌که ووشوکار در آن مسابقات در‌آمد‌زایی داشته باشد، چه برنده شود، چه بازنده. در واقع آن مسابقه  باید منبع در‌آمدی برای ورزشکار باشد. این چه مسابقه حرفه‌ای است که آقایان می‌خواهند از هر نفر ‌برای حضور در آن مسابقه ۵۰۰ هزار تومان بگیرند؟ واقعا خنده‌دار است و گویا دوستان اصلا معنی حرفه‌ای را نمی‌دانند.

 با این‌حال عنوان شد آن ‌مسابقات برای‌ آمادگی ووشوکاران برای بازی‌‌های آسیایی بوده.

گویا دوستان نمی‌دانند که بازی‌های آسیایی در پنج وزن اول‌ ۵۲،۵۶،۶۰،۶۵و۷۰ کیلوگرم برگزار می‌شود، نه اوزان ۷۰ کیلوگرم به بالا! به نظرم اگر هدف آمادگی‌ تیم‌ملی ووشو برای‌ این بازی‌هاست، پس تصمیم کاملا اشتباه و بدون کم‌ترین آگاهی از شرایط بازی‌هایی آسیایی گرفته شده است.

شما خبر دارید رای کمیته استیناف فدراسیون ووشو درباره حواشی فینال لیگ‌برتر صادر شده؟

درباره این حواشی باید به گذشته اشاره کنم تا اصل مطلب روشن شود. از سال ۲۰۱۱ به بعد، اتفاقاتی در ووشو ایران افتاد که از همه آنها و از چشمان اهالی رسانه‌ و ورزشی‌ها پنهان ماند. در رابطه با این موضوع هیچ‌وقت در آن مقطع شفاف‌سازی نشد. در فینال مسابقات لیگ، دو تیم دانشگاه آزاد و پاس ناجا  که ترکیب‌شان تقریبا ملی‌پوش هستند حاضر به مسابقه نشدند. تیم‌ملی  در سال‌های اخیر چندین مورد دوپینگی در مسابقات گوناگون داشته‌، حالا با ‌رزومه‌ای که تیم‌ملی ووشو ایران دارد، آیا دلیل حواشی فینال و عدم حضور تیم‌ها در فینال ترس از تست دوپینگ بوده است؟ حالا که دوپینگ سریالی ووشوکاران در‌آمده، مسؤولان مربوط باید درباره این موضوع پاسخگو باشند تا ذهن اهالی ورزش روشن شود. تنها اتفاقی که رخ داد این بود که گفتند یکی از تیم‌ها قهر کرده است!

پس شما معتقدید احتمال دوپینگی بودن ووشوکاران  دو تیم فینالیست لیگ‌برتر ووشو وجود داشته؟

به نظرم با دوپینگی شدن سریالی تعدادی از سانداکاران ملی‌پوش، مسؤولان فدراسیون ترس داشتند که در صورت برگزاری فینال، ستاد مبارزه با دوپینگ از ووشوکاران تست بگیرد و فاجعه دیگری برای ووشو ایران رقم بخورد. به هرحال سال قبل با اتفاقاتی که در ووشو رخ داد آبروی ورزش ایران در دنیا رفت. به نظرم وقتش رسیده که خانواده واقعی ووشو و روسای هیات‌ها نسبت به آبروی رفته ووشو ایران در دنیا واکنش نشان دهند. این‌که چرا روسای هیات‌ها هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند عجیب است. البته نا‌گفته نماند که در این سال‌ها هرکسی از ووشو انتقاد کرده از گردونه حذف شده است.

معتقدید‌ روسای هیات‌های استان‌ها باید حقیقت را از مسؤولان فدراسیون مطالبه کنند؟

بله، بدون‌شک همه ما خانواده ووشو ‌دنبال حقیقت هستیم. اول باید سرمربی تیم‌ملی درباره ‌این دوپینگ‌های سریالی شفاف‌سازی کند و توضیح دهد چه اتفاقی رخ داده که تست‌های همه ملی‌پوشان در ‌مسابقات دانشجویان جهان و جام‌جهانی از یک ماده ممنوعه بوده. چرا در این مدت سرمربی تیم‌ملی که مدیر فنی تیم‌های ملی و نایب رئیس فدراسیون هم ‌هست، سکوت کرده ؟ من کارشناس ورزش هستم و سال‌ها در ووشو  قهرمان بوده‌ام، در دانشگاه تدریس کرده‌ام و به خوبی از همه این مسائل آگاه هستم. فدراسیون‌ها در چنین مواقعی موظف هستند اطلاع‌رسانی کنند، همان‌طور که وظیفه اعزام تیم‌ها به مسابقات را دارند، همان‌طور که وظیفه برگزاری مسابقات انتخابی را دارند در مقابل چنین فاجعه‌ای هم ‌وظیفه‌شان‌ اطلاع‌رسانی است و باید برای آبروی رفته ورزش از کل مردم کشور عذرخواهی کنند. چرا که همه این موارد بیت‌المال است و در چنین مواقعی باید مسؤولان فدراسیون از همه عذرخواهی کنند و پاسخگو باشند نه این‌که پنهان‌کاری کنند و روسای هیات‌ها را فریب دهند. این اتفاقات ثابت می‌کند با پنهان‌کاری در ووشو و فریب اذهان عمومی آقایان دنبال رزومه جمع کردن هستند نه پیشرفت ووشو!

چندین سال است که ووشوکارانی مثل حمید‌رضا قلی‌پور و امیر فضلی‌، علی بختیاری، خواهران منصوریان، سیفی و بسیاری از سانداکاران دیگر سر از مسابقات MMA در آورده‌اند، دلیل این موضوع چیست؟

هنوز کسی مصاحبه‌های خواهران منصوریان را فراموش نکرده است. آنها بخشی از واقعیت‌ها را درباره‌ ووشو گفتند. در فدراسیون ووشو به اندازه‌ای فشار روی ورزشکاران بود که آنها از بی‌عدالتی خسته می‌شدند، همین خواهران منصوریان چندین‌بار در رسانه‌ها دست به افشاگری زدند اما فدراسیون برای این‌که آنها را ساکت کند‌، محروم‌شان کرد. در فدراسیون ووشو قهرمان‌سوزی به دلیل منافع شخصی باب شده است. ما قهرمانان بزرگ و مربیان بزرگی چون علی میرمیران‌، منصور نوروزی و ... داریم که همه آنها خیلی راحت حذف شدند.

متاسفانه امروزه همه سرمایه‌های ووشو خانه‌نشین هستند و یک عده افراد نا‌آشنا و غریبه فدراسیون را اداره می‌کنند.

مازیار فیروزی - گروه ورزش / روزنامه جام جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها