jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۳۱۵۸۸۸   ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

یکی از مسائلی که این روزها والدین را نگران کرده‌ نحوه مطالعه و یادگیری دانش‌ آموزان است. با‌توجه به این‌که در سال‌ تحصیلی فعلی به دلیل همه‌گیری کووید 19 دانش‌آموزان به‌صورت غیرحضوری مشغول یادگیری هستند، الزاما در تمام مقاطع تحصیلی به دسترسی و استفاده مداوم از اینترنت نیاز دارند.

title

همین مسأله در مورد دانش‌ آموزان، خصوصا سن نوجوان مشکلات زیادی را ایجاد کرده‌است که از جمله می‌توان به استفاده همزمان کلاس‌های درسی و اپلیکیشن‌های فضای‌مجازی اشاره کرد.

برخی دانش‌آموزان حضور واقعی در کلاس‌ها ندارند و در روزهای پایانی سال‌تحصیلی نگرانی والدین در خصوص فرزندان‌شان افزایش یافته‌است.

همچنین تعدادی از دانش‌ آموزان به‌شدت به‌ فضای مجازی وابسته‌شده و مشغول انجام بازی‌ های آنلاین یا حضور در شبکه‌ های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مختلف هستند و همین مسأله باعث ایجاد ناراحتی بین والدین و نوجوانان شده‌ است.

تغییر سبک زندگی نوجوانان و محدودیت‌های رفت‌وآمد ناشی از همه‌گیری کرونا باعث شده‌ گرایش و وقت‌گذرانی در پیام‌رسان‌ها افزایش یابد. به‌دنبال این نوع گرایش، معاشرت‌های دانش‌آموزان با افرادی که شناختی نسبت به آنها ندارند، گسترش پیدا کرده‌است حتی نوع ادبیات گفتاری و رفتاری نوجوانان به‌شدت تحت تاثیر افراد فعال در این نوع پیام‌رسان‌ها قرارگرفته‌ و نابهنجاری‌ها، کج‌خلقی، پرخاشگری و وابستگی نوجوانان به‌مراتب شدت یافته‌است؛ از این رو لازم است والدین نظارت و مدیریت غیرمستقیم روی معاشرت‌های فرزندان‌شان داشته‌باشند و با همدلی و رفتار دوستانه، آگاهی‌های لازم را به‌صورت غیرسرزنشی به‌فرزند خود انتقال دهند. باید توجه داشت نوجوانان مایل به شنیدن نصیحت نیستند و نوع برخورد و گفت‌وگو با آنها باید متناسب با روحیات‌شان‌باشد.

دکتر مهرنوش دارینی - روان شناس و مشاور / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر