jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۳۸۸۳   ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۰۰:۱۱

نتیجه بررسی‌ ها نشان داد؛

نقش مهم «روی» در دوران همه‌گیری کرونا

نتیجه بررسی‌ها نشان داده، کمبود روی باعث اختلالات حسی و ناکارآمد شدن سیستم ایمنی می‌شود و تأمین آن برای عملکرد درست این سیستم در زمان همه‌گیری کرونا حیاتی است.

title

به گزارش جام جم آنلاین، همانطور که بحران کووید ۱۹ در جهان ادامه دارد و در ابعادی فاجعه بار در هند بروز کرده، تأکید بر مکمل‌ های تقویت کننده ایمنی فقط افزایش یافته است. به غیر از ویتامین C، روی عنصر دیگری است که برای سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری است.

«M Wasim Ghori»، مدیر بهداشت در سازمان تجارت اقتصادی هند (IETO) و مدیر پزشکی در یک کلینیک تخصصی در بمبئی می‌گوید: روی به عنوان یک ریز مغذی ضروری برای سلامت انسان، نقش اساسی در سیستم ایمنی بدن دارد و یک ریز مغذی حیاتی است.

نتیجه بررسی‌ها نشان داده، کمبود روی باعث اختلالات حسی و ناکارآمد شدن سیستم ایمنی، بروز آترواسکلروز، افزایش استرس اکسیداتیو، به تاخیر انداختن رشد جسمی و ذهنی در نوزادان و در باعث کاهش عملکرد تولید مثل و باروری در افراد بالغ می‌شود.

محقق این مطالعه می‌گوید: «روی نمی‌تواند در بدن تولید یا ذخیره شود و باید از طریق رژیم غذایی تأمین شود. مصرف روزانه حداکثر ۱۵ میلی گرم روی برای حفظ حالت ثابت مورد نیاز است زیرا سیستم خاصی برای ذخیره روی در بدن وجود ندارد؛ حتی اگر اطلاعات زیادی در مورد ارتباط مستقیم روی و کوید ۱۹ در دسترس نباشد، اثر ضد ویروسی آن در برابر سایر بیماری‌های ویروسی به ویژه ذات الریه اثبات شده است، همانطور که همه ما می‌دانیم تأثیر بر ریه‌ها یکی از کشنده ترین اثرات کوید ۱۹ است.

مصرف مکمل روی در کاهش همانند سازی ویروس آنفلوانزا، کاهش هپاتیت در بیماران آلوده به HCV ، افزایش پاسخ به درمان ضد ویروسی تأثیرگذار بوده و قابل توجه‌ترین آن کاهش قابل توجه شیوع در ذات الریه، به ویژه در کشورهای در حال توسعه است.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر