jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۴۸۲۴   ۰۲ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۴:۴۶

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

بنابراین می‌توان گفت نقشه پراكندگی‌ شیوع ویروس جهش‌ یافته در كشور وجود ندارد، چراكه تست‌های اندكی برای شناسایی مبتلایان به كرونای انگلیسی گرفته شده و براساس ‌آزمایش‌های انجام‌شده نیز تعداد مبتلایان‌ اندك است.

این‌كه تعداد مبتلایان اندك است و هنوز گستردگی ویروس جهش‌ یافته در كشور وجود ندارد، خوشحال‌ كننده است، اما این‌كه هنوز نقشه پراكندگی دراین خصوص وجود ندارد‌، ایجاد نگرانی می‌کند.

براساس گزارش‌هایی كه داریم، شرایط ویروس جهش‌یافته در شهرهای قزوین و خوزستان نگران‌كننده است البته چون اطلاعات دقیقی درباره شهرهای دیگر نداریم، نمی‌توانیم به طور قطع درباره ویروس جهش‌ یافته صحبت كنیم.

در تیم واكنش سریع كووید ۱۹ اما تلاش‌ها برای كنترل شرایط انجام می‌شود. چند هفته پیش شاهد افزایش آمار ابتلا در شهرهای استان خوزستان بودیم، پس از آن به صورت میدانی، اطلاعات را بررسی و از مسؤولان استانی درخواست كردیم محدودیت‌هایی اعمال كنند.‌

به‌جز استان خوزستان، در شهرهای دیگر هم شاهد طغیان‌هایی هستیم. تیم واكنش سریع، به طور معمول، سعی در كنترل اپیدمی دارد.‌ اعضای تیم تلاش می‌كند با بررسی اطلاعاتی كه از استان‌های مختلف در اختیار ما قرار می‌گیرد.

طغیان‌های احتمالی را پیش‌بینی كنند‌، اما شهروندان باید آگاه باشند كه در برابر این ویروس فقط رعایت پروتكل‌هاست كه می‌تواند اثر بخش باشد بنابراین بهترین كاری كه می‌توان انجام داد، رعایت پروتكل‌های بهداشتی در كشور است، چراكه روش‌ مقابله با ویروس جهش‌یافته نیز در همین مهم خلاصه می‌شود.

البته كه این روزها برخی از شهروندان و مدیران به فكر سفرهای نوروزی هستند، ولی نباید فراموش كرد كه ‌سفر، به آتش كرونا می‌دمد.

شهروندان باید آگاه باشند كه‌ ویروس جهش‌یافته انگلیسی تنها خطر جدی این روزها نیست، چراكه نمی‌توان تضمین كرد كه ویروس دوباره جهش پیدا نكند.

به این ترتیب می‌توان گفت افزایش سفرها می‌تواند ویروس را گسترش داده و شرایط را برای جهش دوباره ویروس فراهم كند‌.

لازم به یادآوری است كه در همه اپیدمی‌ها، استفاده از ماسك، شست‌وشوی دست و رعایت فاصله‌ گذاری اجتماعی می‌تواند زنجیره انتقال را قطع كند‌.

افزون براین شاید برخی با توجه به آغاز واكسیناسیون احساس امنیت كنند و مانند گذشته نسبت به رعایت پروتكل‌ها سختگیری نكنند‌، این گروه از شهروندان بیشتر از سایرین شاید به فكر برنامه‌ریزی برای سفرهای نوروزی باشند اما آنها باید بدانند كه اثربخشی واكسن‌ها به طور قطع مشخص نیست و رعایت پروتكل‌ها فعلا اثربخش‌ترین اقدام دربرابر كروناست.

حمید سوری - رئیس تیم واكنش سریع كووید ۱۹ / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

بازگشت امید با واکسیناسیون گسترده

روند واکسیناسیون در کشورمان شتاب گرفته و براساس آماری که هر روز از سوی وزارت بهداشت و درمان منتشر می‌شود می‌توان گفت پیک پنجم کرونا در کشورمان در حال فروکش کردن است، اما هنوز قربانیان کرونا در کشورمان سه رقمی است.

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها