اصول صحیح پرورش و نگهداری رز رونده

پرورش و نگهداری گل رز رونده نیازمند آگاهی از نکاتی همچون خاک ، تغذیه هرس کردن و قلمه زدن این گل بسیار زیبا می باشد.
کد خبر: ۱۳۰۰۳۱۱

آشنایی با گیاه رز رونده و روش های نگهداری از آن

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک ،گل رز رونده از جمله گل های دوست داشتنی و شگفت انگیزی است که به رنگ قرمز می باشد. حداکثر قطر هر یک از این گل ها حدود 12.5 سانتی متر است و تا 110 گلبرگ دارد. اغلب افرادی که به کاشت وگل و گیاه علاقه دارند، انواع مختلفی از گل رز را در جلوی درب منزل و یا باغچه های خود می کارند.

نگهداری رز رونده

ساقه های گل رز بالا رونده، رشد طولی بسیاری دارد که می توان با استفاده از داربست، ساقه ها را روی آنها قرار داده و در تزئین باغ و باغچه ها از این گل های زیبا استفاده نمود. همچنین می توان از این نوع رز، روی نرده نیز استفاده نمود. در مکانهایی که حصار با گل و گیاه طبیعی نیاز است، کاشت گل رز رونده یکی از گزینه های مناسب محسوب می شود.

در این قسمت ، نحوه کاشت این گل های زیبا را به شما دوستان توضیح می دهیم.

کاشت گل رز رونده 

رز بالارونده را می توان در باغچه و گلدان کاشت. برای پرورش رز رونده می توانید از نوع Meiviolin, یا Eden استفاده کنید، این نوع رز رونده به سرعت شکوفه می دهند. انتخاب محل مناسب یکی دیگر از نکات مهم در پرورش این گیاه است. زیرا باید فضای کافی برای رشد خود داشته باشد.

به منظور کاشت و پرورش گل های رز بالا رونده، باید مکانی آفتاب گیر انتخاب کنید زیرا این نوع گل رز برای ادامه حیات خود ، روزانه به حداقل 6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. در صورت فراهم شدن شرایط، رز بالا رونده از نظر ارتفاع به حد مطلوبی می رسد.

به همین منظور نیاز به نرده و یا داربست می باشد. اگر رز شما یک رز مرتفع است، باید داربست را نیز در ارتفاع بالاتر تهیه کنید. البته باید توجه داشت که در زمان رشد گل ، نمی توان داربست را تغییر داد. زیرا شاخه و برگ های رز روندخ دچار آسیب می شوند .پس از ابتدا داربست مناسبی تهیه کنید که نیازی به تغییر نباشد. 

برای کاشت گل رز رونده باید از نوع مرغوب و متناسب با شرایط محیط اطراف استفاده کنید. این نوع گیاه رشد زیادی دارد، در محیط های خشک بهتر است از رزهای مقاوم به گرمای زیاد و آب کم استفاده کنید. برای کاشت گل رز یک گودال بها عمق دوبرابر ارتفاع رز حفر کنید. حصار مورد نظر باید یک گام از گل رز فاصله داشته باشد و نباید دقیقا در کنار آن باشد ، زیرا گل برای رشد خود نیاز به فضای کافی دارد. 

خاک مناسب برای رز رونده 

قبل از قرار دادن گل در حفره، کمی نمک منیزیم در گودال بریزید. این نمک با افزایش تولید سبزینه، موجب جذب سریع نیتروژن می شود. گل را در گودال قرار داده و به میزان کافی خاک بریزید. البته تشخیص میزان خاک مناسب، را آب و هوای منطقه گیاه مشخص می کند. در محیط های سردسیری برابر با 6 اینچ و در آب و هوای گرم برابر با 2 اینچ خاک ریخته می شود. میزان آهک خاک هم باید خیلی کم باشد پس باید قبل از کاشت گل سرخ خاک را اصلاح کرده و درصد رس وشن و آهک آن باید تنظیم شود. 

رشد کافی گیاه به طوری که نیاز به داربست باشد تقریبا دو فصل نیاز دارد. همانطور که ذکر شد داربست و یا حصار چوبی و یا فلزی را باید از قبل در نظر بگیرید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید. دقت کنید که پایه ای را که گل را به آن می بندید باید به زمین محکم وصل شده باشد. داربست نباید جلوی رشد آزادانه گیاه را بگیرد و آسیبی به شاخ و برگ گیاه برساند. 

با رشد و بلندتر شدن ارتفاع ساقه ها باید آنها را به ترتیب به داربست متصل کنید، این کار موجب رشد و ترتیب بالا رفتن رز رونده منظم می شود. اگر رز رونده بدون هدایت رشد کرده و بالا رود، به طور نامنظم و وارفته رشد می کند. 

تغذیه گل رز رونده

برای تغذیه رز رونده، از کمپوست یا کود پوسیده در فصل بهار و پاییز استفاده نمایید و در تابستان آن را با پتاس و منیزیم تغذیه کرده تا گل های بهتری بدهد. سپس گیاه را آبیاری کنید ،هنگام آبیاری نباید روی برگ ها آب ریخته شود زیرا موجب تشکیل سفیدک بر روی شاخ و برگ گیاه می شود. هر هفته قبل از آبیاری گل، کمی نمک منیزیم به پای رز بریزید زیرا تاثیر بسیاری در رشد سریع گیاه دارد. 

هرس کردن رز رونده 

بعد از رشد ساقه های جدید، از هرس کردن ساقه های قبلی غافل نشوید، زیرا رشد گیاه بهتر انجام می گیرد. برای هرس کردن باید به طور منظم ساقه های سالم از قسمت گل های پلاسیده، چیده شوند. اما برای تقویت ساقه های ضعیف تر، باید هرس کمی از پائین تر انجام شود.

 هرس گیاه باید از قسمت بالاتر از برگ های سالم و کامل انجم شود، چرا که در این قسمت هورمون ها متراکم شده اند، بنابراین گیاه می تواند به سرعت جوانه زده و گل بدهد. 

قلمه زدن رز رونده

برای قلمه زدن و تکثیر رز، روشهای مختلفی وجود دارد. 

زمان مناسب برای قلمه زدن گل رز: 

زمان مناسب برای قلمه زدن گل رز فصل بهار است که شاخه ها گل ندارند. قلمه ها را باید از ساقه های جوان و سبز بزنید که قبلا دارای گل بوده اند، انتخاب کرد. این قلمه ها باید حداقل 10 سانتی متر طول داشته باشند.

در فصل پائیز که گل و برگ های رز ریخته اند نیز می توان قلمه زنی کرد. در این زمان باید از ساقه های چوبی به طول 15 تا 20 سانتی متر استفاده نمود. ساقه ها باید حداقل برگ ها را داشته باشند زیرا شاخه و برگ زیاد، انرژی و آب بیشتری مصرف می کنند و زمان ریشه زایی را به تاخیر می اندازند. باید تقریبا دو سوم قلمه ها را در خاک بکارید تا قلمه ها سفت شوند، کمی آب برای محکم ایستادن قلمه ها باید در گلدان بریزید. 

خاک مناسب برای پرورش قلمه ها 

در قلمه زنی این گیاه باید از خاکی استفاده شود که علاوه بر جذب خوب رطوبت از زهکشی و تهویه خوبی نیز برخوردار باشد. برای رشد این قلمه ها می توان خاکی با ترکیب های زیر استفاده نمود: 

 1. دو حجم کوکوپیت + یک حجم شن 
 2. دو حجم خاک برگ + یک حجم شن
 3. حجم های مساوی از خاک برگ + پرلایت

دو ساعت قبل از کاشتن قلمه گل رز در گلدان ، باید خاک را آبیاری کنید. در این زمان خاک فرصت دارد تا آب اضافی را از دست بدهد.

نحوه آبیاری قلمه ها بعد از کاشت:

آبیاری روزانه باید در روزهای ابتدایی پس از کاشت قلمه ها انجام شود تا رطوبت خاک حفظ شود. برای حفظ رطوبت قلمه ها می توان از روش غبارپاشی و یا کشیدن پلاستیکی شفاف و سوراخ دار استفاده نمود. پس از چند روز باید میزان آبیاری را کم کنید تا ریشه ها خود به دنبال یافتن آب، رشد کنند. 

نور و دمای مناسب برای پرورش قلمه های رز:

محیط روشن و به دور از نور مستقیم آفتاب، برای پروش قلمه های رز رونده مناسب است. دمای 20 درجه، مناسب ترین دما برای رشد گیاه است. 

تکثیر رز رونده 

گل رز رونده را می توان با سیب زمینی تکثیر کرد. کافیست مراحل زیر را انجام دهید: 

لوازم مورد نیاز تکثیر: 

 • گلدان گل
 • ساقه گل رز
 • سیب زمینی یک عدد
 • بطری های پلاستیکی
 • چاقو
مراحل تکثیر رز رونده 
 1. درون سیب زمینی ،حفره ای با چاقو ایجاد کنید. 
 2.  قلمه رز را درون حفره سیب زمینی قرار دهید.
 3. خاک مناسب با فرمول ذکر شده را در گلدان ریخته و سیب زمینی را در خاک قرار دهید، سپس باقیمانده خاک را داخل گلدان بریزید.
 4.  یک بطری را برش داده و روی قلمه بگذاری تا رطوبت آن را حفظ کند.
 5.  سپس گلدان را به طور کامل آبیاری نمائید تا آب اظافه از زهکشی گلدان خارج شود. این آبیاری ، گلدان را تا یک هفته از آبیاری بی نیاز می کند.
 6.  پس از گذشت یک هفته، قلمه شروع به جوانه زدن و شکوفه دادن می کند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها