چگونه باید نوجوانان را از دوران بلوغ آگاه سازیم؟

پاسخ سوالات رایج دختران در دوران بلوغ

سطوح کلسترول با افزایش سن بالا می‌رود و از این رو، خطر ابتلا به بیماری قلبی افزایش می‌یابد.
کد خبر: ۱۲۹۵۹۱۵

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، سطح کلسترول از نظر سن، وزن و جنسیت متفاوت است. با گذشت زمان، بدن فرد تمایل به تولید کلسترول بیشتری دارد، به این معنی که همه بزرگسالان باید سطح کلسترول خود را به طور منظم، هر ۴ تا ۶ سال بررسی کنند.

کلسترول در سه دسته اندازه گیری می‌شود: کلسترول تام، کلسترول بد یا LDL، کلسترول خوب یا HDL.

تلاش افراد، متعادل سازی سطوح کلسترول است. در حالی که سطح کلسترول تام و LDL باید پایین نگه داشته شود، بیشتر بودن کلسترول HDL می‌تواند از ابتلا شخص به بیماری‌های مرتبط با قلب از جمله حملات قلبی و مغزی، محافظت کند.

رابطه میان افزایش سن و میزان کلسترول خون

سطح کلسترول با افزایش سن، افزایش می‌یابد. پزشکان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از افزایش سطح کلسترول با افزایش سن، گام‌هایی را در اوایل زندگی بردارید.

کلسترول کنترل نشده برای درمان، بسیار پیچیده‌تر است. در کودکان، کمترین میزان کلسترول وجود دارد و فقط باید یک یا دو بار قبل از ۱۸ سالگی سطح آن‌ها را چک کنند. با این حال، اگر کودک دارای فاکتور‌های خطرناکی از افزایش سطح کلسترول است، باید مرتباً تحت کنترل قرار گیرد. به طور معمول، مردان در کل زندگی کلسترول بالاتری نسبت به زنان دارند.

سطح کلسترول مرد به طور کلی با افزایش سن افزایش می‌یابد. با این حال، زنان از کلسترول بالا مصون نیستند. کلسترول یک زن اغلب در هنگام یائسگی افزایش می‌یابد.

سطح کلسترول برای بزرگسالان

سطح سالم کلسترول برای بزرگسالان تفاوت زیادی ندارد. تنوع سطح توصیه شده به دلیل شرایط و ملاحظات بهداشتی تغییر می‌کند.

سطح کلسترول کل کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر برای بزرگسالان مطلوب در نظر گرفته می‌شود. میزان ۲۰۰ تا ۲۳۹ میلی گرم در دسی لیتر در مرز بالا و ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر، بالا در نظر گرفته می‌شود.

سطح کلسترول LDL باید کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. سطح ۱۰۰ تا ۱۲۹ میلی گرم در دسی لیتر برای افرادی که هیچ مشکلی در سلامتی ندارند قابل قبول است، اما ممکن است بیشتر در مورد افرادی که بیماری قلبی یا عوامل خطرناک بیماری قلبی دارند نگران کننده باشد.

میزان ۱۳۰ تا ۱۵۹ میلی گرم در دسی لیتر در مرز بالا و ۱۶۰ تا ۱۸۹ میلی گرم در دسی لیتر، بالاست. همچنین ۱۹۰ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر، بسیار زیاد در نظر گرفته می‌شود. سطح کلسترول HDL باید بالاتر نگه داشته شود.

HDL کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر عامل اصلی خطر ابتلا به بیماری قلبی است. میزان ۴۱ میلی گرم در دسی لیتر تا ۵۹ میلی گرم در دسی لیتر در مرز پایین محسوب می‌شود. میزان مطلوب برای سطح HDL حدود ۶۰ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر است.

سطح کلسترول برای کودکان

سطح قابل قبول کلسترول تام و کلسترول LDL در کودکان متفاوت است. دامنه قابل قبول کلسترول تام برای کودک کمتر از ۱۷۰ میلی گرم در دسی لیتر است.

کلسترول کل از ۱۷۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر، مرز بالا برای یک کودک است. هرگونه کلسترول کل بیش از ۲۰۰ در کودک، بسیار زیاد است.

سطح کلسترول LDL کودک نیز باید پایین‌تر از بزرگسالان باشد. دامنه بهینه کلسترول LDL برای کودک کمتر از ۱۱۰ میلی گرم در دسی لیتر است.

از ۱۱۰ تا ۱۲۹ میلی گرم در دسی لیتر، مرز زیاد است در حالی که بیش از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر، زیاد است.

چند نکته مهم برای کنترل سطح کلسترول

بهترین توصیه به کودکان و نوجوانان برای کنترل سطح کلسترول، داشتن یک سبک زندگی سالم و فعال است که شامل رژیم غذایی سالم و ورزش زیاد است.

کودکان کم تحرک و دارای اضافه وزن که رژیم غذایی سرشار از غذا‌های فرآوری شده دارند، به احتمال زیاد دارای کلسترول بالا هستند.

کودکانی که سابقه خانوادگی کلسترول بالا دارند نیز ممکن است در معرض خطر باشند. به طور کلی، هرچه یک فرد بزرگسال زودتر زندگی سالم را شروع کند، برای سطح کلسترول بدن بهتر است. سطح کلسترول به مرور زمان ایجاد می‌شود. تغییر ناگهانی سبک زندگی در نهایت کمک می‌کند، اما هرچه سن فرد بالاتر رود، تأثیر کمتری در سطح کلسترول مشاهده خواهد کرد.

همه بزرگسالان باید برنامه‌های منظم ورزشی را حفظ کنند.کلسترول بالا در هر سنی فرد را در معرض خطر بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی قرار می‌دهد. این خطرات فقط با گذشت زمان افزایش می‌یابد، به خصوص برای بزرگسالانی که برای کاهش کلسترول خود اقدامی نمی‌کنند.

زمان مراجعه به پزشک

کودکان باید قبل از سن ۱۸ سالگی یک یا دو بار برای بررسی کلسترول به پزشک مراجعه کنند اما در دوران بلوغ این کار را انجام نمی‌دهند. اگر کودک از خانواده‌ای باشد که سابقه بیماری قلبی دارد یا دارای اضافه وزن است یا سایر بیماری‌های سلامتی نیز دارد، ممکن است توصیه تغییر کند.

بزرگسالان بالای ۲۰ سال هر ۴ تا ۶ سال باید به پزشک مراجعه کنند. برای بزرگسالان بدون هیچ گونه مشکل سلامتی، به طور کلی کافی است. با این حال، افراد باید برای پایین آوردن سطح کلسترول خون خود از پزشک کمک بگیرند.

روش‌های درمان

روش‌هایی وجود دارد که افراد می‌توانند برای کاهش سطح کلسترول و جلوگیری از افزایش آن استفاده کنند.

یک روش بالقوه، استفاده از تغییرات درمانی شیوه زندگی (TLC) است که شامل رژیم غذایی، ورزش و مدیریت وزن است.

روش دیگر، درمان‌های دارویی است که یا کلسترول و یا جذب آن را را کاهش می‌دهد. در هر سنی، رژیم‌های غذایی کم چربی اشباع و چربی ترانس و فیبر‌های محلول و پروتئین زیاد برای کاهش تجمع کلسترول مفید هستند.

رژیم غذایی TLC یک برنامه غذایی کم چربی اشباع و کم کلسترول است. افرادی دارای این رژیم غذایی، باید روزانه کمتر از ۷ درصد کالری از چربی اشباع و کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم کلسترول غذایی دریافت کنند.

رژیم TLC افراد را به خوردن این غذا‌ها ترغیب می‌کند: میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی، ماهی، مرغ بدون پوست، گوشت کم چربی.

علاوه بر این، رژیم TLC فقط دریافت کالری کافی برای حفظ وزن مطلوب و جلوگیری از افزایش وزن را پیشنهاد می‌کند.

افزایش مصرف فیبر‌های محلول و مواد غذایی حاوی مواد طبیعی، مانند کره گیاهی می‌تواند قدرت کاهش LDL رژیم غذایی را افزایش دهد.

مدیریت مناسب وزن یکی دیگر از موارد اساسی در کاهش کلسترول و جلوگیری از تجمع آن است. افراد دارای اضافه وزن که وزن خود را کاهش می‌دهند می‌توانند به کاهش LDL کمک کنند.

کاهش وزن به ویژه برای افرادی که گروهی از فاکتور‌های خطرناک مانند سطح بالای تری گلیسیرید، سطح پایین HDL، مردان دارای اضافه وزن با اندازه گیری دور کمر بیش از ۴۰ اینچ و زنان دارای اضافه وزن با اندازه گیری دور کمر بیش از ۳۵ اینچ را دارند، بسیار مهم است.

فعالیت بدنی منظم ۳۰ دقیقه‌ای در بیشتر روز‌ها به همه توصیه می‌شود. این امر همچنین به مدیریت وزن کمک می‌کند که به نوبه خود به کاهش کلسترول کمک می‌کند.

اگر این مراحل کافی نباشد، ممکن است به درمان دارویی نیز نیاز باشد. انواع مختلفی از دارو‌های کاهش دهنده کلسترول موجود است از جمله استاتین‌ها؛ این دارو‌ها مانع تولید کلسترول در کبد می‌شوند. مواد گیرنده اسید صفراوی که میزان چربی جذب شده از غذا را کاهش می‌دهند.

مهارکننده‌های جذب کلسترول که باعث کاهش تری گلیسیرید در خون و کاهش میزان کلسترول جذب شده از غذا می‌شوند.

برخی از ویتامین‌ها و مکمل‌ها مانند نیاسین، در از بین بردن HDL و کاهش تری گلیسیرید در کبد جلوگیری می‌کند.

بهترین روش درمانی برای کاهش سطح کلسترول تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی است. در نهایت پزشک، بهترین شخصی است که می‌تواند بهترین راه را برای کاهش سطح کلسترول بد در بدن فرد پیدا کند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها