jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۹۴۳۳۴   ۲۷ آذر ۱۳۹۹  |  ۲۱:۱۰

ناوک، بلپرون یا میگو طلایی از گیاهان همیشه سبز با گل های صورتی یا قرمز است که روش نگهداری بسیار آسانی دارد و می توانید در منزل از این گیاه مراقبت کنید و لذت ببرید.

معرفی و پرورش گیاه ناوک یا بلپرون یا میگو طلایی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک ،گیاه ناوک ، بلپرون یا میگو طلایی درختچه ای همیشه سبز است که متعلق به خانواده گیاهان آکانتاسیا می‎ باشد. این گیاه نیازمند مراقبت اندکی است و در صورت به عمل آمدن مراقبت صحیح از آن، 10 الی 20 سال عمر خواهد کرد .

گیاه ناوک

گیاه ناوک دارای برگ های بیضی شکل است و ارتفاع آن ممکن است به بیش از 1 متر برسد . تراکم شاخه ها معمولا به ارتفاع گیاه بستگی دارد ، پس از آنکه ارتفاع گیاه به بیش از 1 متر رسید، تراکم شاخ و برگ ها کاهش می ‎یاید .

برگ های سبز این گیاه به طور معمول 3.5 تا 7.5 سانتی متر اندازه دارند و به سمت انتهای شاخه ها رشد می ‎کنند و در صورتی که گیاه از نور کافی برخوردار شود، برگ ها دارای نقاط سفید رنگی خواهند شد .

گل و رایحه گیاه ناوک

این گیاه معمولا دو مرتبه در سال شکوفا می ‎شود. گل های این گیاه در ابتدا به رنگ سفید هستند و به تدریج تغییر رنگ پیدا کرده و به رنگ های صورتی کمرنگ و یا قرمز تبدیل می ‎شوند . این گل ها معمولا دارای رایحه خاصی نیستند اما پروانه ها و حشرات را به خود جذب می ‎کنند .

نور و دما

این گیاهان که متعلق به مناطق گرمسیری مکزیک و مناطق جنوب غربی آمریکای شمالی است ، در صورتی که در مناطق مرطوب نگهداری شوند به نور کمتری نیازمندند اما در مناطق با رطوبت پایین نیازمند نور بیشتری می ‎باشند.

نور خورشید نقش زیادی در ایجاد رنگ های مختلف در گل های این گیاهان دارد و البته در صورتی که گیاه در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد رنگ گلبرگ های آن به سفید تبدیل خواهد شد .

در صورت نگه داری گیاه در مناطق خنک بهتر است گیاه را در پشت شیشه نگهداری کنید و همچنین در صورتی که گیاه را در خارج ازمنزل نگهداری می ‎کنید، بهتر است در طول فصول سرما گیاه را به داخل منزل منتقل کنید و از نگهداری گیاه در محیط های دارای دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد خودداری کنید .

آبیاری و کوددهی

گیاه بلپرون از مقاومت بالایی در برابر کمبود آب برخوردار است و بنابراین بهتر است در طول فصول تابستان و پاییز گاهی اوقات آن را آبیاری کنید و در طول زمستان نیز، تنها مواقعی که برگ های گیاه شروع به ریزش کردند گیاه را آبیاری کنید .

این گیاه نیازمند کوددهی در هیچ زمانی از سال نخواهد بود .

خاک و تعویض گلدان

بهتر است برای این گیاه از خاک ماسه ای استفاده کنید . گیاهان بالغ نیازی به تعویض گلدان نخواهند داشت اما گیاهانی که در مرحله رشد به سر می ‎برند بهتر است برای برخورداری از محیط کافی برای رشد ریشه ها به گلدان بزرگتری منتقل شوند .

پیوند گیاه میگو طلایی را در فصل بهار و قبل از انتقال گیاه به خارج از منزل انجام دهید .

هرس کردن

گیاه ناوک برای داشتن ظاهری زیبا و آراسته نیازمند هرس شدن است . برای حفظ شاخه های متراکم تر، هر سال بعد از پایان دوره گلدهی گیاه آن را هرس کنید .

حفظ اندازه گیاه تا 60 سانتی متر برای حفظ رشد کافی آن مناسب است .

نحوه تکثیر گیاه میگو طلایی

چنانچه عنوان شده است بایستی این گیاه را با روش قلمه زنی و تقسیم ساقه تکثیر دهید . تقسیم ساقه ساده ترین راهکار برای تکثیر این گیاهان در فضای باز است .

برای انجام این کار کافیست گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرده و ریشه ها را به دو یا سه بخش برش دهید .

هنگام کاشت قسمت های تقسیم شده ، آن ها را حداقل نیم متر از یکدیگر فاصله دهید که این امر باعث جلوگیری از اتصال قسمت های برش داده با یکدیگر خواهد شد .

برای قلمه زنی گیاه مورد نظر اطمینان حاصل کنید که هر برش دارای حداقل 4 برگ است .

قبل از قرار دادن قلمه ها درون خاک ، انتهای برش قلمه را به هورمون ریشه ای آغشته کنید .

تا زمانی که ریشه های جدید ایجاد شوند ، باید خاک را مرطوب نگه دارید که این امر چیزی حدود 6 تا 8 هفته به طول می ‎انجامد .

بعد از این که گیاهان جدید تقویت شدند آن ها را به گلدان های جدیدی انتقال دهید .

آفات و بیماری های گیاهان ناوک

در صورت آبیاری بیش از حد و یا خیلی کم گیاه ممکن است برگ ها شروع به ریزش کنند .

پوسیدگی ریشه ها و وجود لکه های قارچی بر روی برگ های گیاه نیز نشان دهنده وجود مشکلات رطوبتی است .

در صورت بروز این علائم گیاه را از خاک درآورده و ریشه ها را بررسی کنید . بخش هایی از ریشه و برگ ها را که دچار مشکلات قارچی شده اند از گیاه مورد نظر جدا کنید .

اگر رشد قارچ گسترش یافت ، با استفاده از قلمه زنی ساقه ها مانع از انتشار قارچ به سایر بخش های گیاه شوید .

این گیاه همچنین ممکن است از آلودگی به آفات مختلف مانند کنه های عنکبوتی رنج ببرد .

با استفاده از حشره کش ها و روغن نیم به راحتی قادر به از بین بردن این آفات خواهید بود .

علاوه بر مراقبت گیاه در برابر آفات و بیماری های مختلف لازم است توجه ویژه ای به محل نگهداری گیاه بلپرون خود داشته باشید .

این گیاه در مناطق مختلفی از آمریکای شمالی از جمله بخش هایی از فلوریدا و تگزاس، تهاجمی تلقی می ‎شود ؛ چرا که اگر آن را در فضای باغ و باغچه بکارید، شاهد رشد سریع و بدون کنترل آن خواهید بود بنابراین لازم است قبل از کاشت این گیاه در فضای باغ خود به این موضوع توجه کرده و جوانب تصمیم خود را بسنجید .

از آنجایی که این گیاه دارای تنوع رنگ زیادی است ، بهتر است آن را در فضای حیاط و یا ایوان خود نگهداری کنید تا جلوه زیبایی به محیط خارجی منزلتان ببخشد .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر