jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۹۲۹۸۳   ۲۰ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۹:۳۴

چشم های شب پره ها ، که به آنها اجازه می دهد تا شب را به خوبی ببینند ، همچنین با روکش ضد آب ، ضد انعکاس پوشانده شده است که چشم آنها را در میان کمترین سطح بازتابنده در طبیعت قرار می دهد و به آنها کمک می کند تا در تاریکی از شکارچیان پنهان شوند. تیمی از محققان در ژاپن با تقلید از ریزساختار چشم پروانه ، فیلم جدیدی را برای تولید انبوه ، مناسب برای تولید سلولهای خورشیدی ایجاد کرده اند که می تواند میزان نور منعکس شده را کاهش داده و به جذب انرژی بیشتر از خورشید کمک کند.

تأثیر کوچک ، اما مهم

به گزارش جام جم آنلاین ، قرنیه حشرات بدون این لایه معمولاً حدود 4٪ از نور ورودی را منعکس می کند. در حالی که با این پوشش ، این مقدار به صفر می رسد. دانشمندان در ادامه توضیح دادند که اگرچه ممکن است 4٪ زیاد به نظر نرسد ، اما در شرایط تاریک می تواند بسیار مهم باشد. علاوه بر این ، به لطف خواص ضد چسبندگی ، لایه حتی در برابر کوچکترین ذرات گرد و غبار موجود در هوا نیز محافظت می کند. به منظور دستیابی به این هدف ، دانشمندان پوشش ویژه ای ایجاد کرده اند که قادر است از حشره در برابر کوچکترین ذرات گرد و غبار موجود در هوا محافظت کند.

پروفسور کاتانایف ادامه می دهد: "ما متعاقباً موفق به تولید رتینین با هزینه بسیار کم با استفاده از باکتری های اصلاح شده ژنتیکی برای این منظور شدیم." "پس از تصفیه ، آن را با واکس های مختلف تجاری روی سطوح شیشه ای و پلاستیکی مخلوط کردیم. سپس توانستیم پوشش نانو را خیلی راحت تولید کنیم. از نظر ظاهری مشابه پوشش موجود در حشرات است و دارای خاصیت ضد انعکاس و ضد چسبندگی است. ما فکر می کنیم که می توانیم این نوع پوشش نانو را تقریباً روی هر نوع سطحی از جمله چوب ، کاغذ ، فلز و پلاستیک رسوب دهیم. "

در مقاله ای که در Energy Express ، مکمل دو ماهه Optics Express ، مجله دسترسی آزاد منتشر شده توسط انجمن نوری (OSA) ظاهر می شود ، تیم توضیح می دهد که چگونه این فیلم عملکرد ماژول های فتوولتائیک را در آزمایش های آزمایشگاهی و میدانی بهبود می بخشد ، و آنها محاسبه می کنند که چگونه فیلم ضد بازتاب عملکرد سالانه سلول های خورشیدی مستقر در مناطق وسیع در توکیو ، ژاپن یا ققنوس ، آریز را بهبود می بخشد.

نوبورو یامادا ، دانشمند دانشگاه فناوری Nagaoka ژاپن ، که تحقیق را با همکارانش در شرکت میتسوبیشی ریون و توکیو هدایت می کند ، می گوید: "بازتاب های سطحی ضرر اساسی برای هر نوع ماژول فتوولتائیک است و در نهایت بازتاب کم است." دانشگاه متروپولیتن.

این تیم تصمیم گرفت تا تأثیر استقرار این فیلم ضد پروانه ای در مورد سلولهای خورشیدی در ققنوس و توکیو را بررسی کند زیرا ققنوس یک شهر "آفتاب گیر" است ، با سالانه مقدار زیادی از نور مستقیم خورشید ، در حالی که توکیو در خارج از منطقه آفتاب گیر با یک کسر زیاد تابش خورشیدی.

آنها تخمین می زنند که این فیلم ها کارایی سالانه سلول های خورشیدی را 6 درصد در ققنوس و 5 درصد در توکیو بهبود می بخشند.

یامادا می گوید: "ممکن است مردم تصور کنند این پیشرفت بسیار ناچیز است ، اما کارایی فتوولتائیک دقیقاً مانند میزان مصرف سوخت وسایل نقلیه جاده ای است." "هر کمی کمک می کند."

یامادا و همکارانش الهام این فناوری جدید را چند سال پیش پس از شروع به جستجو برای یک ساختار ضد بازتابی با طول موج گسترده و چند جهته یافتند. چشم های پروانه بهترین چشمی بود که پیدا کردند.

یامادا می گوید ، دشواری در ساخت فیلم طراحی فرآیندی رول به رول با یکبار مصرف بالا برای چاپ نانو فیلم بود. سرانجام این مسئله توسط Hideki Masuda ، یکی از نویسندگان مقاله Energy Express و همکارانش حل شد.

این تیم در حال حاضر بر روی بهبود دوام فیلم و بهینه سازی آن برای انواع مختلف سلول خورشیدی کار می کند. آنها همچنین معتقدند که این فیلم می تواند به عنوان روشی ضد انعکاس روی پنجره ها و نمایشگرهای رایانه استفاده شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر