jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۹۱۸۷۱   ۱۴ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۰:۵۶

راه های مقابله با فحاشی کودک

راهکارهای مقابله با ناسزاگویی کودکان

یک روانشناس درباره راهکارهای مقابله با ناسزاگویی کودکان، توضیحاتی داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبر نگاران جوان ، پریسا ارجمندی روانشناس کودک و نوجوان ، درباره راهکار برای مقابله با ناسزاگویی کودکان، اظهار کرد: برای رفتار‌های نامطلوب خفیف کودکان که به کسی آسیب نمی‌زند مثل فحش دادن (ناسزاگویی)، جیغ زدن و...  والدین باید با حوصله باشند و رفتار کودک را نادیده بگیرند.

این روانشناس با تأکید بر اینکه زمانی که کودک فحاشی می‌کند والدین نباید رفتارهایی مانند اخم کردن، خندیدن، دعوت به آرامش، قهر کردن و ... داشته باشند، افزود: لازم به ذکر است که اولین واکنش رفتاری کودک به نادیده گرفته شدن، شدید شدن رفتار است، این مرحله نیاز به صبوری والدین و افراد آگاه حاضر در آن موقعیت دارد تا به فراموشی سپرده شود.

وی با اشاره به اینکه زمانی که کودک فحاشی می‌کند، والدین می‌توانند از روش محرومیت زمانی استفاده کنند، افزود: والدین کودک را در یک محیط امن و خسته کننده قرار دهند و این تکنیک برای رفتار‌های تکانشی و پرخاشگری هم مناسب است، زیرا همه این رفتار‌های تکانشی هیجان‌های بدون تفکر هستند و در کودکانی که خود کنترلی پایینی دارند، شکل می‌گیرد.

ارجمندی گفت: به طور کلی همه کودکان در مهارت‌ خود کنترلی ضعیف هستند، اما با ورود به دبستان و افزایش مهارت‌هایی از قبیل خودآگاهی، کنترل خشم و ... رفتار‌های تکانشی هم کاهش پیدا می‌کند و برای استفاده از تکنیک محرومیت زمانی ابتدا یک قرارداد رفتاری می‌بندیم و بعد یک مکان خسته کننده، اما امن در نظر می‌گیریم و به اندازه سن آن‌ها به دقیقه، کودک را در آن محیط نگه می‌داریم. اگر کودک قشقرق به پا کرد نادیده گرفته می‌شود و اگر محیط را ترک کرد، از ابتدا زمان را در نظر می‌گیریم.

راهکارهای مقابله با ناسزاگویی کودکان

این روانشناس تصریح کرد: بهترین تکنیک کاهش رفتار نامطلوب بازگیری پاداش است. این روش برای رفتار‌های نامطلوبی که کودک از روی قصد انجام می‌دهد کاربرد دارد. در این مورد هم ابتدا یک قرارداد رفتاری تبیین می‌کنیم مبنی بر اینکه اگر از الان به بعد مو‌های خواهرت رو کشیدی؛بالش‌ها رو نامرتب کردی؛ اسباب بازی‌هایت را جمع نکردی؛ و ... پاداش دلخواهت را حذف می‌کنیم.

وی افزود: به عنوان مثال امروز برنامه کودک نمیتوانی ببینی/ تو با ما پارک نمیآیی و .... برای این کار گزینه‌هایی را در نظر بگیرید که قابلیت اجراء داشته باشند) مامانت نمیشم (تنوع داشته باشند، و مورد علاقه کودک باشد) نمیبرمت خونه عمو و... باید متناسب با اشتباه کودک باشد.

ارجمندی خاطرنشان کرد: کودکانی که فحاشی می‌کنند والدین می‌توانند آن‌ها را جریمه کنند، به این معنا که محرک ناخوشایند در برابر رفتار نامطلوب را ارائه دهید، به عنوان مثال؛ امروز شستن ظرف‌ها به عهده توست به خاطر اینکه فحش دادی.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر