jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۹۰۳۱۴ ۰۸ آذر ۱۳۹۹  |  ۲۲:۲۱

بسیاری از کشور‌ها اسامی کنونی خود را صد‌ها سال پیش و برخی هزاران سال پیش گرفته اند، در این مطلب می خواهیم شما را با معانی برخی از این کشور ها آشنا کنیم.

title

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تابناک، آیا تا به حال از خود درباره معانی اسم کشور‌ها پرسیده اید؟ آیا می‌دانید نام کدام کشور «سرزمین خرگوش ها» معنی می‌دهد و یا «سرزمین بلند قدها»؟!

با وجود تعدّد تفسیر‌ها و روایات تاریخی از اصل این اسم ها، اغلب فقط یکی از آن‌ها بر دیگر معانی ارجحیّت داشته و رواج دارد. برخی از اسم‌ها افتخار آفرین و برخی دیگر باعث شگفتی اند.

سرزمین خرگوش ها: اسپانیا

اسپانیا سرزمین خرگوش هاست، اسم آن از دو کلمه «سپان» یا «تسیپان» می‌آید که در زبان کارتاژی به معنی خرگوش است. بنا به گزارش سایت دایره المعارف آکسفورد انگلستان، از آنجا که خرگوش‌ها به تعداد زیادی در اسپانیا و شبه جزیره ایبری پراکنده شده بودند، این نام روی آن گذاشته شده است. اما در نظریه محتمل دیگر، برخی بر این باورند که اسم این کشور از واژه کارتاژی «سفان» می‌آید که به معنی شمال است، زیرا اسپانیا در شمال منطقه کارتاژ (در تونس) قرار گرفته بود.

سرزمین درستکاران: بورکینافاسو

بورکینافاسو کشوری در غرب قاره آفریقاست و نام آن ترکیبی از دو کلمه «بورکینا» و «فاسو» ست که بورکینا در زبان ماندی آفریقایی به معنی امین و درستکار و کلمه «فاسو» یعنی سرزمین و یا وطن است.

سرزمین Calf land: Italia

گفته می‌شود نام ایتالیا به قبیله ویتالی بازمی گردد. بنا به دیدگاه غالب، ویتالی از کلمه «ویتولوس» لاتین به معنی گوساله و یا کلمه «ویتالوی» به همین معناست؛ به این علت که گاو سمبل قبایل جنوبی ایتالیا بود. نظریه دیگری هم می‌گوید نام ایتالیا مشتق از «دیووی-تلیا» به معنی سرزمین روز و یا سرزمین نور است.

سرزمین جنگ و نِزاع: بنین

می‌گویند نام بنین (کشور کوچک واقع در غرب آفریقا) از «ایلی ایبینو» گرفته شده که در زبان یوروبای آفریقایی به معنی «سرزمین نزاع» است و اشاره‌ای احتمالی به دوران جنگ‌های قبیله‌ای این منطقه دارد.

اسب آبی: مالی

گفته می‌شود، دولت مالی نام خود را از کلمه‌ای از زبان‌های ماندی آفریقایی گرفته که به معنی اسب آبی است، در عین حال برخی دیگر بر این باورند که نام مالی مشتق از نام مردم مالینک یا ماندینکاست؛ آن‌ها اقوامی بودند که از دیرباز در مناطق نزدیک به مالی کنونی زندگی می‌کردند.

رود میگوها: کامرون
نام کشور کامرون، انگلیسی شده‌ی واژه‌ی «کاماروس» پرتغالی است، مستکشفان پرتغالی اسم «ریو دوس کاماروس» را بر این سرزمین گذاشتند که به معنی رود میگوست.

سرزمین سفید: لبنان

نام لبنان از کلمه اسپانیایی «لاوان» به معنی سفید یا سفید شده بازمی گردد که اشاره‌ای به کوه‌های پوشیده از برف لبنان دارد.

سرزمین سیاهان: سودان و غنا

چندین کشور هستند که معنای آن‌ها به معنی سرزمین سیاهان است. سودان واژه‌ای عربی و اسم جمع از کلمه «أسود» به معنی سیاه است و کشور غنا که پرتغالی‌ها این اسم را روی آن گذاشته اند از کلمه «أغناو» زبان آمازیغی گرفته شده و به معنی مرد سیاه است و یا «أکالن إغنامن» که به معنی سرزمین مردان سیاه است.

به سوی ساحل برو: نائورو

گفته می‌شود، ریشه اصلی اسم جزیره نائورو که در اقیانوس آرام قرار گرفته از زبان بومیان جزیره «اناویرو» به معنی «برو به ساحل» گرفته شده است.

سرزمین صورت‌های سوخته: اتیوپی

یونانیون باستان نام «ایثیوبس» را روی اتیوپی کنونی گذاشتند که معنی صورت‌های سوخته می‌دهد و از دو بخش «ایثو» به معنی «من می‌سوزم» و «اوبسیس» به معنی صورت یا ظاهر گرفته شده است.

جزیره مس: قبرس

می‌گویند جزیره قبرس به دلیل وجود مقادیر فراوان از فلز مس، الهام بخش یونانیان شد تا نام این جزیره را قبرس بگذارند. قبرس از ریشه «کیبروس» به معنی مس گرفته شده است.

طلوع خورشید: ژاپن

نام ژاپن به معنی «طلوع خورشید» و یا «خورشید طلوع کننده» می‌باشد. می‌گویند این اسم را چینی‌ها روی ژاپن گذاشتند و می‌خواستند اینگونه به موقعیت این کشور در شرق چین و جایی که خورشید از آن طلوع می‌کرد اشاره کنند. ژاپنی‌ها اسم کشورشان را در حالت رسمی «نیپون» و در شرایط عیر رسمی «نیهون» تلفظ می‌کنند. چینی‌ها به ژاپن، «جی پن» می‌گویند و بسیاری از متون خارجی براساس این تلفظ نوشته می‌شود.

سرزمین چوب و آب: جامائیکا

جامائیکا اسمش را از عبارت «جایماکا» یا «یامایا» گرفته که از زبان مردم آراواک یا لوکونو در آمریکای جنوبی گرفته شده که به معنی سرزمین چوب و آب است.

سرزمین مردم بلند قد: مقدونیه

اسم کنونی دولت مقدونیه ریشه‌ای از یونان باستان به معنی ماک دارد و به معنی بلند و طویل است و بر این باورند که اقوامی بلند قامت در این تکه از زمین زندگی می‌کردند.

جایی که خشکی تمام می‌شود: شیلی

شیلی کشوری که در ساحل غربی آمریکای جنوبی قرار گرفته و اسم آن از عبارتی محلی به معنی جایی که خشکی تمام می‌شود گرفته شده است، زیرا شیلی در نقشه‌ی آمریکای جنوبی به مانند یک نوار بلند و باریک میان کوه‌های رشته کوه آند در شرق و اقیانوس آرام در غرب کشیده شده است؛ اما برخی دیگر نیز می‌گویند شیلی اسم یک نوع پرنده است.

ونیز کوچک: ونزوئلا

ونزوئلا کشوری واقع در آمریکای جنوبی، به معنی ونیز کوچک است، چون دو فرمانده اسپانیایی، «الونسو دی اوخیدا» و «امیریگو وسپوچی» با دیدن آن ونیز ایتالیا را به یاد آورده و این نام را روی آن گذاشتند. یابندگان این سرزمین دیدند که بومیان این منطقه نیز همچون مردم ونیز خانه‌های خود را بر روی آب ساخته‌اند.

سرزمین شعله و آتش: مالاوی

مالاوی نام خود را از مردم ماراوی به معنی آتش و شعله گرفته چرا که آن‌ها عادت داشتند تا علف‌های خشک را برای آماده سازی زمین‌های زراعی به آتش بکشند.

هشت ایستاده با هم: تووالو

کشور تووالو که در جنوب اقیانوس آرام قرار دارد، در لغت به معنی «هشت ایستاده با هم» است که اشاره‌ای به ۸ جزیره از ۹ جزیره تووالو دارد. در قرن شانزدهم وقتی اروپایی‌ها وارد این منطقه شدند بومیان فقط درهشت جزیره آن زندگی می‌کردند.

سرزمین ما تا ابد: وانواتو

جمهوری وانواتو از ده‌ها جزیره کوچک در جنوب اقیانوس آرام تشکیل شده و در زبان محلی به معنی «سرزمین ما تا ابد» می‌باشد.

در لبه: اوکراین

نام اوکراین از کلمه روسی «اوکرینا» گرفته شده به معنی در لبه می‌باشد. این واژه اشاره به موقعیت این سرزمین دارد که در مرز بین زمین‌های روسیه در شرق و زمین‌های لهستان و لیتوانی در غرب قرار گرفته است.

زره: نامیبیا

اسم نامیبیا از واژه‌ی محلی نامیب می‌آید که به معنای زره است.

بُرنُس (عبایی که کلاه دارد): گابون

کشور گابون نام خود را از یک اسم پرتغالی با ریشه گاباو گرفته که به معنی عبایی است که کلاه به آن متصل شده است، در واقع این نام اشاره‌ای به دهانه‌ی رودی است که چنین تصوری را به ذهن بینندگان متبادر می‌کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر