jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۸۵۴۴۸   ۱۷ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۲:۱۴

مناسب‌ترین فاصله سنی ازدواج

تبعات فاصله سنی زیاد بر زندگی مشترک

یک روانشناس درباره تبعات فاصله سنی زیاد بر زندگی مشترک، توضیحاتی داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، فرزین رئیسی روانشناس و زوج درمانگر ، درباره تبعات ازدواج با فاصله سنی زیاد، اظهار کرد: ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر فرد است، زیرا یک زوج موفق یک جامعه موفق و هدفمند را تشکیل خواهند داد، پس برای موفقیت در آن باید ملاک‌های مهمی را در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین نکته‌ای که قبل از ازدواج باید در نظر بگیریم این است که تمامی مسائل مربوط به ازدواج را خوب بسنجیم تا بر اساس آن‌ها بهترین انتخاب را داشته باشیم، بیان کرد: یکی از این مسائل فاصله سنی زوجین است، اینکه آیا فاصله سنی مهم است؟ اگر مهم است چند سال باید باشد؟

این روانشناس تصریح کرد: در پاسخ به این پرسش که مناسب‌ترین فاصله سنی چقدر است باید گفت که بستگی به شرایط فردی، رشد عقلی، عاطفی و بلوغ فکری هر فرد دارد و در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین سوالی نیست که بتوان به آن پاسخ روشن و قطعی داد، اما معمولا فاصله سنی ۱ تا ۵ سال مناسب‌ترین فاصله سنی بین زوجین است.

تبعات فاصله سنی زیاد بر زندگی مشترک

رئیسی با اشاره به اینکه علت در نظر گرفتن فاصله سنی ۱ تا ۵ سال در ازدواج، مسائل فیزیولوژیکی و جسمی است، گفت: در بهترین وضعیت ازدواج سن پسر باید یک تا پنج سال از سن دختر بیشتر باشد یا حداقل مساوی یا هم نسل باشند. دلیل این امر را باید توان مسائل فیزیولوژی آقایان و خانم‌ها دانست. معمولا باروری زنان به یک سن و دوره محدود باز می‌گردد. همچنین زن‌ها زودتر به بلوغ می‌رسند و گاهی شروع بلوغ روانی اجتماعی آن‌ها هم نسبت به مردان زودتر است.

وی گفت: تفاوت سنی دختر و پسر باید به گونه‌ای باشد که در علاقه مندی‌ها، سرگرمی‌ها، طرز نگرش و بینش و انرژی‌های روانی آن‌ها اختلاف نظر کمی باشد؛ یعنی دختر و پسر دوره رشدی متفاوتی با یکدیگر نداشته باشند مثل ازدواج دختر ۱۵ ساله با پسر ۳۰ ساله، چرا که اگر این گونه باشد، احتمالا این ازدواج عوارضی نیز در پی خواهد داشت.

این روانشناس افزود: به طور مثال ازدواج با فرد مسن چه مرد و چه زن یا با اختلاف سنی زیاد باعث اختلال در زمینه روابط جنسی و زناشویی می‌شود و این امر باعث می‌شود دو طرف نیاز‌های جنسی خود را تأمین نکنند. معمولا علت این امر ازدواج‌ها مسائل مالی است و می‌تواند باعث ایجاد روابط فرا زناشویی در زوجین شود.

رئیسی با بیان اینکه رویکرد و تفکر دختر و پسر به اختلاف سنی نیز بسیار مهم است، اضافه کرد: افراد با فاصله سنی زیاد دارای تفکر متفاوت و بزرگ شده در فرهنگ‌های مختلف هستند و علاوه بر سن تقویمی باید به ظاهر، طرز فکر و نگرش، بلوغ عقلی، اجتماعی و فرهنگی نیز توجه کرد. وقتی یک دختر با پسر کوچک‌تر از خود ازدواج می‌کند، ممکن است بیشتر نقش یک مادر را ایفا کند تا یک همسر و این باعث اختلاف شدید بین زوجین می‌شود و به زبان ساده‌تر حرف یکدیگر را نخواهند فهمید و تفاهمی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: همچنین گاهی اوقات افراد به علت تمایلات جنسی نامناسب و اختلالات روانی و شخصیتی دست به ازدواج با فاصله سنی زیاد می‌زنند. همچون افراد وابسته و دارای شکست عاطفی و زوجی که هنوز آن را در خود حل نکرده‌اند که این گونه ازدواج‌ها باعث تغییر نقش افراد نیز می‌شود.

این روانشناس خاطرنشان کرد: تغییر نقش یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایی است که در ازدواج‌های با اختلاف سنی زیاد به وجود می‌آید، به عنوان مثال، تغییر نقش همسری به نقش معلم شاگردی. همسر مسن‌تر به دلیل خامی و بی تجربگی همسر جوان تر، شروع به آموزش وی می‌کند و از روی عشق و محبت این کار را ادامه می‌دهد و همسر جوان‌تر برای حل هر مسئله‌ای، به همسر خود وابسته می‌شود که این امر می‌تواند به خستگی، بی حوصلگی، عصبانیت و کم طاقت شدن همسر مسن‌تر بیانجامد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها