jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۸۲۲۷۹   ۰۲ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۹:۲۲

مطالعات انجام شده حاکی از آن است که کودکانی که در بیرون از خانه بازی می کنند، می توانند مهارت های زبانی خود را توسعه داده و با مشکلات رفتاری کمتری مواجه می شوند.

title

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از  ساعد نیوز، بسیاری از بچه ها هیچوقت فعالیت های مرسوم دوران کودکی مثل بازی در جنگل یا ساختن قلعه‌های شنی را تجربه نکرده اند.

محققان دریافته اند که تمامی تفریحات ساده ای که می توان آن ها را در اوقات فراغت، بیرون از خانه برگزار کرد، به زودی جای خود را به بازی های کامپیوتری، بازی با موبایل های هوشمند، برنامه های تلویزیونی و سپری کردن اوقات با دوستان خواهد داد. در حقیقت نیمی از کودکان کمتر از 5 ساعت در هفته را به بازی بیرون از خانه اختصاص می دهند.

هنگامی که کودک ما زمان زیادی را در خانه سپری می کند، اتفاق عجیبی نیست که فعالیت‌هایی از قبیل بازی در جنگل‌ها و زمین های سرسبز، کاشتن دانه و بذر و بالا رفتن از درخت‌ها هم جزوی از بیشمار فعالیت هایی باشد که  جوانان امروز هرگز آنها را تجربه نکرده اند.

برای بسیاری از افراد، این فعالیت‌ها بخش بزرگی از دوران کودکی آنها را تشکیل می دهد، و برای آنها خاطرات و تجربیاتی از طبیعتی که هم اکنون در آن زندگی می کنند را به همراه داشته است.

این به این معنی نیست که والدین به این امر اهمیتی نمی دهند، بلکه 75% والدین به بازی کودکان خود در محیطی خارج از منزل ابراز تمایل کرده اند. اما اگر حق انتخاب با خود کودکان باشد، تنها 28% از والدین وجود دارند که کودکان آنها بازی بیرون از خانه را به درون خانه ترجیح میدهند و اکثرا می گویند که از باری خارج ار خانه هیچ لذتی نمیبرند.

به گفته کارشناسان این موضوع نه تنها باعث استفاده از هوای تازه و ایجاد خاطرات غنی تری می شود، بلکه این گونه فعالیت ها باعث  آموزش مهارت های ارتباطی و ایجاد خلاقیت در کودکان میشود. این تحقیق همچنین نشان داده است که 13% از بچه ها تماشای تلویزیون و بازی با کامپیوتر را به بازی بیرون از خانه ترجیح می دهند. به همین دلیل محققان هشدار داده اند که این امر ممکن است باعث شکل گیری نسلی غیراجتماعی، غیرفعال و غیرخلاق گردد.

بازی های بیرون از خانه بهترین مکان برای کودکان برای کسب و تمرین کردن مهارت های فیزیکی، تقویت سیستم ایمنی بدن و تمرین مهارت های حل مسئله می باشد.

مطالعات انجام شده حاکی از آن است که کودکانی که در بیرون از خانه بازی می کنند، می توانند مهارت های زبانی خود را توسعه داده و با مشکلات رفتاری کمتری مواجه می شوند. در حقیقت این تحقیقات نشان دادند که کودکان هنگام بازی بیرون از خانه در مقایسه با زمانی که در خانه می باشند، هر کلمه را 5 بار تکرار می کنند، همچنین ارتباط مستقیمی بین اضافه وزن و سپری کردن زمان کمی دربیرون از خانه وجود دارد.

بازی های بیرون از خانه همچنین به کودکان احترام گذاشتن به یکدیگر و لذت بردن از طبیعت و حیوانات را به همراه دارد. بر اساس این تحقیقات تنها 4 نفر از هر 10 نفر کودک دانه هایی را برای رشد گل و گیاه در خاک کاشته اند، درحالیکه بیش از یک سوم آنها در کاشت میوه ها و سبزیجات کمک کرده اند.

فعالیت های بیرون از خانه می توانند خیلی ارزان یا حتی رایگان باشند. اما تحقیقات نشان داده اند که والدین از پیامدهای کمبود زمان برای این گونه بازی ها نگرانند، و در تلاشند تا وقتی را برای انجام این بازی ها در بیرون از خانه به همراه کودکان خود اختصاص دهند.

سعی کنید از جاذبه های دیدنی در اطراف خودتان شروع کنید، برای مثال پارک ها یا زمین های بازی می توانند برای شروع گزینه مناسبی باشند.

اگرچه تحقیقان نشان داده است که یک چهارم والدین اذعان داشته اند که محیط سرسبز یا زمین بازی و پارکی برای بازی بچه ها در نزدیکی آنها وجود ندارد، اما با این حال خیلی از این مکان ها در شهر شما وجود دارد که به راحتی قابل دسترسی می باشد. حتی پارکها یا فضاهای سبز کوچک هم برای این بازی ها مناسب می باشند.

بازی های بیرون از خانه باید به یک تجربه روزانه برای بچه ها تبدیل شود.

چند توصیه باری اینکه بازی های خارج از خانه را برای کودکان به تجربه ای جالب تبدیل کنیم.

تمرکز کنید : کودکان عاشق اکتشاف هستند، پس سعی کنید به هنگام راه رفتن به همراه کودک خود، گیاهان یا حیوانات را به او نشان دهید،  و یا یک بازی "به دنبال یافتن گنج" راه بیندازید، تا پیاده روی شما با او یک هدف نیز داشته باشد.

عجله نکنید : زمانی را برای بازی، زمانی را برای استراحت اختصاص دهید، نشانه های هر فصل را به او یادآور شوید ، و خاطراتی را باهم بسازید که تا پایان عمر در ذهن هر دوی شما باقی خواهند ماند.

چادر بزنید : اگر شما یا یکی از دوستانتان یک حیاط پشتی دارد که می توانید در آن کمپ بزنید، چرا که نه؟

از اتفاقات کوچک و ساده لذت ببرید : بسیاری از لذت های بزرگ ، خیلی ساده اتفاق می افتند، مثل بازی با سنگ ها یا سوت زدن با علف های سبز!

به کند و کاو در طبیعت بپردازید : برای شروع می توانید از حیاط خانه خودتان، همسایه یا نزدیکترین پارک شروع کنید. میتوانید یک حشره را شکار کنید!

کاردستی درست کنید : بچه ها عاشق جمع آوری چیزهای مختلف از طبیعت هستند. پس آنها را تشویق کنید تا برگ ها یا میوه های کاج را برای ساختن یک کاردستی خانگی جمع کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر