jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۸۰۴۹۷ ۲۴ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۹:۰۷

همانطور که از نامش پیداست، شخصیت‌های مرزی همیشه روی لبه یک خط یا مرز در حرکت هستند و هر لحظه ممکن است از یک طرف مرز پرتاب شوند. به دلیل ناآشنایی مردم نسبت به اختلالات روحی و روانی و جدی نگرفتن آن‌ها، شخصیت مرزی به مرور زمان بدتر شده و کار به جایی می‌رسد که زندگی یک خانواده تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

title

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از حامی هنر زندگی، در این مقاله، سعی شده تا زندگی کردن با شخصیت مرزی و نحوه برخورد با شخصیت مرزی آموزش داده شود. البته قطعا این مقاله صرفا آشنایی است و بدون کمک یک درمانگر حرفه ای درمان شخصیت مرزی ممکن نیست. 

 

ویژگی‌های بارز افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی

 

برای برخورد با شخصیت مرزی لازم است ویژگی‌های آن‌ها را به طور کامل بشناسید. مهم‌ترین نشانه شخصیت مرزی، خلق بی ثبات و روابط ناپایدار است. در اینجا به طور مختصر10 نشانه شخصیت‌های مرزی را بیان می‌کنیم:

1- اواخر نواجوانی شروع می‌شود و می‌توان از پیشروی آن پیشگیری کرد.

2- برای طرد نشدن تلاش شدیدی می‌کند.

3- بی ثباتی در تمام رفتار و تصمیم‌های او مشخص است.

4- بسیار تکانشی و تهاجمی رفتار می‌کند.

5- بدون فکر و قصد عمل می‌کند و روی خود کنترلی ندارد.

6- در روابط میان فردی مکررا بی ثبات و پرتنش است و دائم در پی تغییر افراد است.

7- افراد را در دو حد بسیار ارزشمند و بسیار بی ارزش تقسیم می‌کند.

8- احساس پوچی و ناامیدی مفرط می‌کند.

9- هویت و خودپنداره نا متعادل و بی ثبات دارد.

10- رفتارهای پرخطر و تکانشی مثل رابطه‌های جنسی متعدد، سوءمصرف مواد و رانندگی خطرناک دارد.

نحوه برخورد با یک شخصیت مرزی چگونه باید باشد؟

 

ازدواج با شخصیت مرزی آسان نیست. بی احساسی، ناامیدی، خشم، بی انگیزگی، تنش و بی ثباتی ممکن است خانواده یا زندگی زناشویی را از هم بپاشد. اما بسیاری از مردم این بیماری را درمان کرده و بسیاری نیز روش‌های مقابله با آن را یاد گرفته‌اند. ابتدا نکات مهم برای مقابله با این اختلال در محیط منزل را بیان می کنیم:

1 - برای رفتار و برخورد با شخصیت مرزی کمک بگیرید

اختلال شخصیت مرزی، یک اختلال جدی است. تجربیات فرد مرزی، تجربیاتی عادی نیستند و هم خود فرد و هم همسر و خانواده او آزار می‌بینند. خوشبختانه تعدادی درمان موثر برای این اختلال وجود دارد. کمک گرفتن از یک درمانگر حرفه ای در زمینه مشاوره خانواده که بیمار در کنار او احساس آرامش و اعتماد دارد قدم اول است. 

2 - یک برنامه ایمن داشته باشید

اختلال مرزی، احساسات بسیار دردناکی را ایجاد می‌کند و ممکن است تا مرز خودکشی و آسیب زدن به خود نیز برود. بنابراین داشتن یک برنامه مراقبتی و امن، قبل از وقوع هر بحرانی بسیار ضروری است.

3 – در برخورد با شخصیت مرزی حامی باشید و حامی داشته باشید

داشتن حمایت و پشتیبانی دوست، خانواده و شریک زندگی، می‌تواند کمک بسیار بزرگی باشد. شاید کمی سخت و غیر قابل تحمل باشد، مخصوصا در اوایل درمان، بنابراین لازم است که خودتان نیز راه‌هایی برای برقراری ارتباط با دیگران و داشتن یک حامی داشته باشید تا بتوانید حامی خوبی برای شخصیت مرزی باشید. شخصیت مرزی از جمله اختلالات شخصیت است که به تنهایی نمی‌توانید از پس آن بربیایید. بنابراین از کمک دیگران نیز بهره بگیرید.

 

چه چیزهایی باید برای برخورد مناسب با شخصیت مرزی بدانم؟

 

در صورتی که قصد ازدواج با یک شخصیت مرزی را دارید حتما از فرد متخصص مشاوره ازدواج دریافت نمایید. در ادامه برخی از رفتارها و مهارت‌هایی که در زندگی با شخصیت مرزی باید بیاموزید را بیان می کنیم:

1. اطلاعات کافی درباره شخصیت مرزی کسب کنید

باید تمام اعضای مرتبط با شخصیت مرزی، اطلاعات کافی و لازم را از یک فرد متخصص درباره این بیماری و نحوه برخورد با شخصیت مرزی را کسب کنند و بتوانند تشخیص دهند که رفتار‌های بیمار گونه شخصیت مرزی به چه دلیل است.

2. اعتماد به نفس و احترام را به شخصیت مرزی بدهید

شخصیت مرزی احتمالا به دلیل آسیب در دوران کودکی، احساس امنیت و کنترل خود را نسبت به جهان، دیگران و خود از دست داده ­است. مهم است که حمایت اطرافیان به نحوی باشد که عزت نفس و احترام شخصیت مرزی حفظ شود و حس ترحم به او القا نشود.

3. شخصیت مرزی را تنها نگذارید

در برخورد با شخصیت مرزی نقش همراه و یاری‌گر را بازی کنید. گاهی فکر می‌کنید بهترین راه این است که شخصیت مرزی را برای تصمیم گیری تنها بگذارید و فرصتی به او بدهید. طرد کردن شخصیت مرزی بخاطر آسیب‌های دوران کودکی ممکن است آسیب بیشتری به او وارد کند.

4. برای شخصیت مرزی قابل اعتماد باشید

بسیاری از شخصیت‌های مرزی در دلبستگی مشکل دارند و باعث می‌شود احساس طرد شدن و عدم اعتماد داشته باشند. مهم است که شما محکم و با ثبات و استوار باشید و به وعده‌های خود در قبال او عمل کنید. زمانی که قول می‌دهید تنهایش نگذارید به حرف خود عمل کنید.

5. نقاط قوت شخصیت مرزی را شناسایی کنید

شخصیت مرزی به دلیل خودپنداره و هویت مشکل دار، از خودش مطمئن نیست و نگران نگاه دیگران است. در برخورد با شخصیت مرزی سعی کنید به ویژگی‌های مثبت و توانایی شخصیت مرزی توجه کنید.

نکته مهم: صادق باشید. هرگز برای آن‌ها نمایش بازی نکنید. مرزی‌ها اعتمادشان به راحتی از بین رفته و شما را طرد می‌کنند.

6. با شخصیت مرزی خوش بگذرانید

رابطه سالم و تقویت دلبستگی زمانی اتفاق می‌افتد که افراد احساسات خوب و مثبت را باهم تجربه کنند. یکی از مفید‌ترین مواردی که فرد حمایت کننده می‌تواند انجام دهد، یک فعالیت سالم که برای هر دو نفر لذت بخش و جذاب است می‌باشد. برخورد با شخصیت مرزی و زندگی با او چالش‌های بسیاری را برای شما به همراه دارد. رعایت نکات ذکر شده زمانی به طور کامل محقق می‌شود که فردی متخصص و روانشناس را در کنار خود داشته‌باشید. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر