jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۸۷۰۱   ۱۵ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۴

همین چند هفته پیش بود که بروز مشکل حرکتی و نخاعی نزد یکی از داوطلبان تزریق واکسن کرونای ساخته شده از سوی دانشگاه آکسفورد جنجال زیادی به پا کرد. حالا اینبار نوبت به داوطلبان دو واکسن شرکت داروسازی دیگر بود که عوارض سخت این واکسن را نشان بدهند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از cnbc، هنوز هیچ یک از شرکت های داروسازی جهان که مدعی ساخت واکسن کرونا هستند این واکسن را به مرحله تایید نهایی نرسانده اند.

شرکت داروسازی مدرنا و فایزر که هر دو آمریکایی هستند به عنوان یکی از بزرگ ترین و معتبرترین شرکت های داروسازی در جهان یکی از پیشتازان ساخت واکسن کرونا در جهان به شمار می روند اما آزمایش های این واکسن ها نیز به دلیل به وجود آمدن عوارض سخت نزد داوطلبان متوقف شد.

بنابر گزارش های مختلف تزریق این واکسن به داوطلبان انسانی موجب پدید آمدن سردرد، تب، درد عضلانی، لرز و احساس عاری بودن از انرژی نزد آنها شده است. البته عوارض این واکسن به اندازه عوارض واکسن آکسفورد سخت نبوده و حداقل موجب ایجاد مشکل حرکتی و نخاعی نزد داوطلبان نشده است.

عوامل اجرایی پروژه عظیم واکسن کرونای شرکت مدرنای آمریکا می گویند تمامی این عوارض «ارزشش را دارد».

واکسن ها از انواع مختلف معمولاً عوارض جانبی دارند - بعضی از آنها ناخوشایندتر از بقیه هستند.

لوک هاچینسون  44 ساله یکی از داوطلبان دریافت این واکسن بود. او می گوید هشت ساعت بعد از تزریق این واکسن توانایی ترک تخت خواب خود را نداشته است. در ادامه او حتی مشکلات تنفسی هم پیدا کرد. او تنها نبود. دو نفر دیگر نیز بلافاصله بعد از تزریق واکسن کرونا به شدت واکنش بدنی نشان دادند.

اما سران این دو شرکت داروسازی می گویند حتی اگر این عوارض در تمامی افراد دیده شود زدن این واکسن بهتر از نزدن آن است.

گزارش های تایید نشده دیگر حاکی از آن است که تزریق واکسن آزمایشی کرونا، ساخته شده از سوی شرکت مدرنا، در یکی از داوطلبان آنچنان باعث لرز شدید شده که در اثر لرزش شدید در ناحیه چانه و محکم به هم خوردن دندان ها، یکی از دندان های این فرد در دهانش خرد شده.

شرکت های داروسازی مدرنا و فایزر در کنار واکسن کرونا بر روی پلاسمادرمانی نیز تاکید زیادی دارند.

یک گزارش دیگر حاکی از آن است واکسن ویروس کرونا ساخته شده از سوی شرکت مدرنا باعث واکنش شدید آنتی بادی در بزرگسالان مسن تر شد  و از طرف دیگر باعث عوارض ایجاد جانبی شدید در دو داوطلب دیگر شده است.

البته نکته بسیار مثبتی در رابطه با واکسن کرونای مدرنا با وجود ایجاد همه عوارض هایش باقی مانده است.  همه داوطلبان در این مطالعه آنتی بادی های خنثی کننده را برای ویروس کرونا تولید کردند یعنی همان سلول های ایمنی که تصور می شود قادر به خاموش کردن ویروس و جلوگیری از آلودگی سلول های ما هستند.

حدود 80 درصد افرادی که به دلیل ویروس کرونا جان داده اند ، مسن تر هستند ، بنابراین ایمنی هر نوع واکسن در برابر کرونا در جمعیت سالخورده از اهمیت بالاتری برخوردار است.

عوارض جانبی شدید شامل بی اشتهایی ، خستگی که روزها به طول انجامید و تب شدید  است که به ویژه در افراد مسن خطرناک است.

تا برگزاری انتخابات بیش از یک ماه مانده و ترامپ احتمال تأیید اضطراری واکسن توسط سازمان غذا و دارو (FDA) را افزایش داده است و به همین دلیل نگرانی ها در مورد ایمنی واکسن کرونا افزایش یافته است.

پیش از این واکسن دانشگاه آکسفورد که حق تولید آن در انحصار شرکت آسترازینیکا دارد به دلیل بروز مشکل حرکتی و نخاعی با توقف آزمایش روبرو شده بود و آزمایش این واکسن نیز در آمریکا کاملا متوقف شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

واریانت‌ هندی، ایران را فتح می‌کند؟

واریانت‌ هندی، ایران را فتح می‌کند؟

چرخه انتشار کرونا هنوز در کشور گسترده است، هنوز به شکل میانگین روزانه بیش از 11هزار مبتلای جدید شناسایی می‌شود و این زنگ خطری است که باید جدی گرفته شود.

موج‌های کرونا ادامه دارد

موج‌های کرونا ادامه دارد

اخیرا وزیر بهداشت و درمان در سخنان خود عنوان کرد که موج چهارم ویروس کرونا در کشور کنترل شده و کشور در حال عبور از این موج است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش