jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۷۴۳۲ ۰۶ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۲:۰۵

در این روزها که ساختمانها جای فضاهای سبز را در سطح شهر پرکرده اند و دسترسی افراد برای استفاده از گل و گیاه کمتر شده و شیوع ویروس کرونا نیز این دسترسی را محدودتر کرده است، بسیاری از افراد تصمیم گرفته اند با ایجاد باغچه های خانگی فضای سبز را به خانه هایشان بیاورند و بدیهی است که نگهداری از گیاهان آپارتمانی این روزها دغدغه بسیاری از افراد شده است؛ موضوعی که رییس اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه تهران توضیحاتی درباره آن داده است.

title

به گزارش جام جم آنلاین، غلامحسین سلطان محمدی، رییس اتحادیه تولید کنندگان گل وگیاه استان تهران در گفتگو با ایسنا به ۱۲ نکته برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است گل و گیاه آپارتمانی در فصول بهار و پاییز خریداری شوند، زیرا در این فصل ها گیاهان در حال رشد هستند و اگر دچار آسیب شوند مجدد رشد خواهند کرد ولی در تابستان و زمستان رشد گیاه با کندی خواهد بود. البته بهتر است گیاهانی که انتخاب می شوند در ابعاد کوچک یا به صورت نهال باشند، زیرا هر چه گیاه کوچکتر باشد با محیط سازگارتر خواهد شد و بهتر می توان از آن نگهداری کرد.

سلطان محمدی با بیان اینکه قبل از خرید گیاه از فروشنده بخواهیم شیوه نگهداری گل و گیاه را توضیح دهد، افزود: فروشندگان نیز بایستی اطلاعات نگهداری و پرورش گیاه را در اختیار مشتریان قرار دهند.

ضرورت توجه به محیط نگهداری گیاهان آپارتمانی

به گفته وی، قبل از خرید گل و گیاه بهتر است محیطی که قرار است گیاه در آن نگهداری شود را برای فروشنده تشریح کنیم. میزان نور، دما و ...باید مشخص شود و از فروشنده بخواهیم گیاهی متناسب با محلی که در آن زندگی می کنیم، معرفی کند. توجه داشته باشیم گیاه موجود زنده ای است و نیازمند نور، دمای مناسب ، آب و غذا است و چناچه به هر کدام از این موارد توجهی نشود رشد چندانی نخواهد کرد.

درجه حرارت مناسب برای نگهداری گیاهان آپارتمانی

رییس اتحادیه تولید کنندگان گل وگیاه استان تهران در مورد درجه حرارت مناسب برای نگهداری گیاهان آپارتمانی گفت: درجه حرارت مناسب برای نگهداری گیاهان آپارتمانی نباید کمتر از ۱۵ درجه و بیشتر از ۲۵ تا ۳۰ درجه باشد. گرما و سرما برای گیاه خوب نیست. در حقیقت گرما گیاه را خشک می کند و رشد آن ضعیف خواهد شد و سرما نیز گیاه را دچار سرمازدگی می کند؛ بنابراین دمای محیطی که گیاه در آن وجود دارد باید معتدل باشد.

به گفته او، گیاهان آپارتمانی به آفتاب مستقیم نیاز ندارند و در صورتی که در برابر آفتاب مستقیم قرار بگیرند برگ هایشان می سوزد، خاکشان خشک شده و گیاه آسیب می بیند. گیاهانی که برگ سبز دارند نیاز به نور زیادی ندارند اما گیاهانی که برگ آنها رنگی است احتیاج به نور بیشتری دارند .

نحوه آبیاری گیاهان آپارتمانی

سلطان محمدی درباره نحوه آبیاری گیاهان آپارتمانی نیز توضیح داد: بسته به نوع گیاه یک تا سه بار آبیاری در هفته به گیاهان آپارتمانی کافی است. اگر محیط گرم یا گیاه آب دوست باشد طبیعتا تعداد دفعات آبیاری نیز باید افزایش یابد. گیاهانی مانند دیفن باخیا کم آب هستند و هنگام آبیاری نیز باید آب اطراف گیاه ریخته شود. گیاه کاکتوس تیغ دار نیز به آب کمتری احتیاج دارند و هفته ای یکبار آب برایش کافی است. برای کاکتوس هایی که تیغ ندارند نیز هفته ای دوبار آبدهی کافی است.

وی با بیان اینکه در گذشته برای گیاهان از خاک برگ و ماسه استفاده می شد افزود: این خاک سنگین بود و آب را در خود نگه می داشت و اگر چند روزی به گیاه آب داده نمی شد مشکلی برای آن پیش نمی آمد. از طرفی خاک سرشار از مواد غذایی بود ولی در حال حاضر از خاکهای بهداشتی و خوبی همچون کوکوپیت برای گیاهان استفاده می شود. این خاک آب اضافی را دفع می کند، گیاه دچار آفت نمی شود ولی فاقد مواد غذایی است.

گیاهان علاوه بر آب به غذا هم نیاز دارند

او تصریح کرد: لازم است هفته ای سه بار غذا به همراه آب به گیاه داده شود. معمولا غذایی که به گیاهان آپارتمانی داده می شود کود اوره و کریستالون است که در گلفروشی ها وجود دارد. باید هربار قسمتی از غذا را با آب حل کرده و همراه آب به گیاهان داده شود. اغلب گیاهان در گلفروشی ها نیز به همین دلیل شاداب هستند، زیرا هفته ای سه بار به آنها غذا داده می شود ولی این گیاهان وقتی به منازل برده می شوند، پژمرده شده و شادابی خود را از دست می دهند، چون یا غذا به آنها داده نمی شود یا غذاهای بی ربط به خاک آنها اضافه می شود.

روش شناسایی آفت زدگی گیاهان

رییس اتحادیه تولید کنندگان گل وگیاه استان تهران با اشاره به موضوع آفت زدگی گیاهان خاطرنشان کرد: آفت در گیاه آپارتمانی نشانه این است که محیط نگهداری گیاه مناسب نیست. آفت شته نشان دهنده گرما یا سرمای بیش از حد است یا قارچی که در گیاهان ایجاد می شود بعضا به دلیل آبیاری زیاد و پوسیدگی ساقه گیاه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر