jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۸۵۶ ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۲۲:۱۶

پژوهشگران دانشگاه اوترخت (Utrecht University) هلند در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند یک پادتن یا آنتی‌بادی کشف کرده‌اند که می‌تواند از عفونی شدن سلول‌های کشت شده، توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ جلوگیری کند.

title

به گزارش گروه سلامت جام جم آنلاین از ایسنا، محققان دانشگاه اوترخت، مرکز پزشکی اراسموس (Erasmus Medical Center) و شرکت زیست فناوری «هاربر بایومد» (Harbour BioMed) از کشف یک آنتی بادی بنام 47D11 که باعث جلوگیری از عفونت سلول‌های کشت شده، توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ می‌شود خبر دادند.

کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) یک آر.ان‌.ای ویروس تک رشته‌ای سو مثبت و عامل بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ یا کووید ۱۹ (۱۹-COVID) است.

این یافته‌ها گامی مثبت در جهت تولید یک آنتی بادی کاملاً انسانی برای درمان یا جلوگیری از بیماری تنفسی کووید ۱۹ است.

«برند جان بوش» (Berend-Jan Bosch) استادیار و رهبر این مطالعه از دانشگاه اوترخت گفت: این مطالعه براساس تحقیق‌های تیم ما در گذشته بر روی آنتی بادی‌هایی که کروناویروس مرتبط با نشانگان حاد تنفسی(Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus) یا به‌ اختصار (SARSr-CoV) که در سال ۲۰۰۲/۲۰۰۳ شیوع پیدا کرد را مورد هدف قرار می‌داد، انجام شده است.

با استفاده از این مجموعه از آنتی‌بادی‌های کروناویروس مرتبط با نشانگان حاد تنفسی ، ما آنتی بادی را شناسایی کردیم که عفونت کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را در سلول‌های کشت شده خنثی می‌کند. چنین آنتی بادی خنثی کننده قابلیت نابودی ویروس یا محافظت از یک فرد آلوده نشده در معرض ویروس را دارد.

عملکرد این آنتی بادی به این صورت است که به ناحیه‌ای متصل می‌شود که از عفونت سلول‌های کشت شده هم در کروناویروس مرتبط با نشانگان حاد تنفسی و هم در کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ محافظت می‌کند که این موضوع توانایی این آنتی بادی در خنثی کردن هر دو ویروس را نشان می‌دهد. این ویژگی خنثی کننده متقابل آنتی بادی هیجان انگیز است و نشان می‌دهد که این آنتی بادی ممکن است بتواند در کاهش عفونت ناشی از بیماری کووید ۱۹ موثر باشد.

دکتر «فرانک گروسولد» (Frank Grosveld) یکی ازپژوهشگران این مطالعه از مرکز پزشکی اراسموس گفت: این کشف یک پایه قوی برای انجام تحقیقات آینده است و می‌تواند شروعی خوب برای توسعه درمانی برای بیماری کووید ۱۹ باشد.

دکتر «جینگسونگ وانگ» (Jingsong Wang) بنیانگذار، رئیس و مدیر اجرایی هاربر بایومد، گفت: تحقیق ما مطالعه‌ای مقدماتی بوده و برای ارزیابی اینکه آیا این آنتی بادی می‌تواند از شدت بیماری در انسان بکاهد و از آنها محافظت کند یا خیر تحقیقات بیشتری لازم است. ما امیدواریم با کمک سایر پژوهشگران این آنتی بادی را پیشرفته‌تر سازیم زیرا معتقدیم فناوری ما می‌تواند کمک بزرگی به سلامت عمومی کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر