jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۶۴۵۴ ۱۱ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

روایت روز حسین - ۲ دوشنبه دوم محرم

ما این سو شما آن سو

زهیر بن قین، تمام‌سلاح، سوار بر اسب، نزدیک کوفیان شد و به بانگ بلند گفت: ای اهل کوفه، بترسید از عذاب خدای، بترسید. حق است بر مسلم که برادرِ مسلمش را پند گوید و اندرز دهد و ما تا این ساعت برادر بوده‌ایم و بر یک دین و یک آیین. پس تا آن‌گاه که تیغ میان ما و شما به داوری نایستاده است، سزایید که پندتان گوییم و اندرزتان دهیم. آن‌گاه که تیغ میان ما افتاد، حرمتی نخواهد بود، ما این‌سو و شما آن‌سو.

پس گفت:
خدای ما را و شما را به خاندان پیغامبرش محمد آزموده است، تا چه می‌کنیم و چه می‌کنید. ما شما را به یاری ایشان می‌خوانیم و وا نهادنِ آن طاغوتِ گردنکش، عبیدا... بن‌زیاد که از امارت او و سلطنت یزید، جز بد به شما نمی‌رسد. این‌دو، چشمان‌تان از حدقه بیرون می‌کشند و دست و پایتان می‌برند و مثله‌تان می‌کنند و از شاخه‌های نخل‌تان می‌آویزند. افاضل‌تان و قاریان‌تان می‌کشند، آنچنان که حجر بن عدی و یارانش را کشتند و هانی بن عروه را و همانندانش را...

کوفیان، زهیر را دشنام گفتند و عبیدا... را ستودند و به جانش دعا کردند و گفتند:
به‌خدا از پای نمی‌نشینیم تا مهترت را و هرکه با اوست نکشیم، یا نبندیم و برِ امیر عبیدا... نبریم.
زهیر گفت:
ای بندگان خدا، فرزند فاطمه که رضوان خدا بر او، سزاوارتر است به دوستداری یا زاده زنِ بدکاره؟
اگر یاری‌اش نمی‌کنید، باری، پناه برید به خدا از کشتنش. میان او و پسرعمش یزید را خالی کنید که به جانم سوگند بی‌کشتنِ حسین نیز طاعتِ شمایان و فرمانبری‌تان خواهد پذیرفت.
شمر تیری برگرفت و به‌سوی زهیر بینداخت و گفت:
خاموش شو که خدا آوازت خاموش کند. به ستوه آمدیم از درازگویی‌ات.
زهیر گفت:
با تو سخن نمی‌گویم... به‌خدا نمی‌پندارم دو آیه از کتاب خدای دریافته باشی. تو را مژده می‌دهم به خواری و رسوایی قیامت و عذاب سهمگین خدای.
شمر گفت:
خدای تو را و رفیقت را لختی دیگر خواهد کشت.
زهیر گفت:
مرا به کشتن می‌ترسانی؟ به خدای که مرگ با حسین را دوست‌تر می‌دارم از زندگانی جاوید با شمایان.
پس روی در کوفیان کرد و به بانگ بلند گفت:
ای بندگان خدا، مباد در کار دین‌تان در فریب این سبک‌مغزِ خشن‌خو و همانندانش افتید. به خدا سوگند آن‌کسان که خون خاندان و فرزندان محمد را و آنان را که یاری‌شان کرده‌اند و پاسدار حریم‌شان بوده‌اند بریزند، در روز حساب، شفاعت محمد را در نمی‌یابند.

آنگاه، مردی از سپاه حسین، زهیر را ندا داد:
ای زهیر، اباعبدا... می‌گوید بازگرد، آنچه گفتنی بود گفتی، اگر اینان را سودی داشته باشد.

امید مهدی‌نژاد
شاعر و نویسنده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر