jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۲۹۸۰ ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران از جزئیات طرح جدید ترافیک می‌گوید

ریزه‌کاری‌های ورود به «طرح»

سال97 که طرح ترافیک سنتی تهران درهم شکست و سامانه تهرانِ من و حساب شهروندی متولد شد،‌ اعتراض‌ها چنان بالا گرفت و سردرگمی‌ها آنچنان زیاد بود که به نظر نمی‌رسید تهران با تهران من و سیستم جدید اخت شود. اما به مرور چنین شد و با این‌که هنوز مبهم است که طرح جدید چطور می‌خواهد به کاهش آلودگی هوای پایتخت کمک کند ولی ساکنان تهران روی خوش به این تحولات نشان دادند. تحولات در نحوه مدیریت تردد مردم تهران البته همچنان ادامه دارد و از ابتدای تابستان امسال با روی کار آمدن طرح کاهش آلودگی هوا و جایگزین شدنش با طرح زوج و فرد، فاز جدیدی از تغییرات اعمال خواهد شد. مباحث مربوط به طرح چون پیچیده‌تر از سال‌های قبل شده با عمار سعیدیان‌فرد، مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران گفت‌وگو کرده‌ایم تا از همه ریزه‌کاری‌های تردد در محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک بگوید.

برای ثبت درخواست طرح ترافیک تا چه زمانی فرصت است؟
مهلت ثبت‌نام خبرنگاران تا امروز و مهلت ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی تا 15 اردیبهشت تعیین شده است. مردم عادی هم اگر سال گذشته در سامانه تهران من ثبت‌نام کرده باشند و حساب کاربری داشته باشند، می‌توانند امسال از همین حساب استفاده کنند. احتمال این‌که مهلت ثبت‌نام خبرنگاران و دستگاه‌ها تمدید شود وجود دارد اما فعلا تاریخ‌های هفتم و پانزدهم اردیبهشت مدنظر سهمیه‌ داران است.

طرح کاهش آلودگی هوا از چه زمانی اجرا می‌شود؟
از اول تیرماه طرح کاهش آلودگی هوا جایگزین زوج یا فرد می‌شود و اول تابستان زمان اجرای این طرح با شکل و شمایل جدید است. برخی به اشتباه تصور کرده‌اند که طرح ترافیک نیز از اول تیرماه اجرا می‌شود که باید بگویم از فروردین امسال طرح ترافیک به شکل سابق و البته با تعرفه سال 98 درحال اجرا شدن است و فقط طرح کاهش آلودگی هواست که از ابتدای تابستان اجرایی می‌شود.

طرح زوج یا فرد و طرح کاهش آلودگی هوا چه فرقی با هم دارند؟
محدوده طرح زوج یا فرد و کاهش آلودگی هوا یکی است ولی اتفاقی که می‌افتد این است که در طرح زوج و فرد سابق فقط از پلاک مخالف، عوارض می‌گرفتیم اما امسال شهروندان حتما باید در سامانه تهران من ثبت‌نام کنند. افرادی که ثبت‌نام کنند بدون توجه به پلاک خودرویشان20 روز در هر فصل به صورت رایگان می‌توانند در محدوده زوج یافرد سابق یا کاهش آلودگی هوا تردد کنند. این20 روز برای شهروندان تهرانی تعیین شده و خودروهای شهرستانی می‌توانند در این محدوده فقط 15 روز به صورت رایگان رفت و آمد داشته باشند. این افراد بعد از این 20 و 15 روز اگر قصد ورود به محدوده را داشته باشند باید عوارض پرداخت کنند. این عوارض نصف قیمت عوارض طرح ترافیک است.

امسال وضعیت ساکنان محدوده طرح چگونه است؟
ساکنان محدوده طرح اگر در سامانه تهران من ثبت‌نام کنند و مدارکشان را به دفاترخدمات الکترونیک شهر تحویل دهند از 50 درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند. بنابراین از شهروندان درخواست داریم اگر در محدوده طرح چه زوج یا فرد و چه طرح ترافیک زندگی می‌کنند ابتدا وارد این سامانه شوند و مدارک را بارگذاری کنند و سپس به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کنند. البته ساکنان این محدوده‌ها هر روز می‌توانند یک خروج قبل از ساعت 30/8 صبح و یک ورود هم بعد از ساعت 17 به صورت رایگان داشته باشند. این تسهیلات برای ساکنان محدوده طرح ترافیک از ابتدای سال در حال اجراست و برای ساکنان محدوده زوج یا فرد از اول تیرماه اعمال خواهد شد.

گروه‌های خاص چه کسانی هستند و چقدر باید هزینه کنند؟
با توجه به مصوبه شورا 3 درصد سهمیه‌های طرح به موارد خاص و با تخفیف 90 درصد داده می‌شود. بخش اعظم این موارد خاص که امسال حدود 2060 نفر است خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان هستند. بیماران خاص و معلولان هم جزو موارد خاص هستند که به ارگان‌های مربوط مثل بهزیستی داده می‌شود تا میان افراد توزیع شود.
گروه‌های خاص علاوه بر تخفیف90 درصدی مشمول تخفیف ساعت تردد، حساب شهروندی و معاینه فنی هم می‌شوند. این موارد محاسبه و باعث افت شدید هزینه‌های تردد برای گروه‌های خاص می‌شود.

ماجرای حذف تخفیف و تسهیلات برخی ساکنان محدوده طرح چیست؟
ساکنانی که پارسال در سامانه تهران من ثبت‌نام کرده‌اند تا روز اول تیرماه فرصت دارند عوارض نوسازی و پسماند خود را پرداخت کنند. اگر این پرداختی را نداشته باشند و بدهی‌ها تسویه نشود سیستم به صورت خودکار اینها را از فهرست افراد ساکن درمحدوده طرح خارج می‌کند.

بیشترین و کمترین مبلغی که شهروندان بابت تردد باید بپردازند چقدر است؟
گران‌ترین حالت که فاقد معاینه فنی برتر باشد و در زمان اوج ورود و خروج کند 41 هزار و400 تومان است و کمترین میزان پرداختی هم اگر معاینه فنی برتر و در زمان غیراوج ورود و خروج کند 14 هزار و490 تومان خواهد بود. بنابراین آنچه رقم‌های پرداختی را تغییر می‌دهد نوع معاینه فنی خودرو، زمان رفت و آمد و شارژ بودن حساب شهروندی است.

آیا شهروندان باید مثل سال 97، روز تردد خود را در سامانه رزرو کنند؟
امسال نیازی به رزرو نیست و اگر حساب شهروندی افراد شارژ داشته باشد می‌توانند به محدوده طرح ورود کنند.

چرا سهمیه خبرنگاران در سال 98 کاهش یافته؟
حدود 120 سهمیه از خبرنگاران کم شده چون مجموعه سهمیه‌هایی که برای امسال در نظر گرفته شده نسبت به پارسال کاهش یافته. این کاهش سهمیه‌ها شامل ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی نیز شده و اینها حتی بیشتر ازخبرنگاران از سهمیه‌شان کاسته شده است.

وضعیت خودروهای هیبریدی چگونه خواهد بود؟
صاحبان خودروهای هیبریدی از 90 درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند. اینها امسال برخلاف پارسال نیازی به تمدید و ثبت‌نام در دفاتر خدماتی ندارند زیرا پرونده آنها موجود است.
البته اگر شماره پلاک این خودروها تغییرکرده باید ثبت‌نام مجدد انجام شود. خودروهای هیبریدی همچنین باید حساب تهرانِ من خود را که متعلق به سال 97 است، تسویه کنند.

تعرفه ورود به محدوده طرح امسال چه قدر است؟
یک قیمت پایه داریم که یکسری اعداد در آن ضرب می‌شود که یا تخفیف است یا جریمه‌. عدد ثابت پارسال20 هزار تومان بود که امسال براساس مجوز شورای شهر 15 درصد افزایش یافته و به 23 هزارتومان رسیده است.

کدام دسته از شهروندان مشمول تخفیف قیمت می‌شوند؟
اگر خودرویی معاینه فنی برترداشته باشد 25درصد از 23 هزار تومان (هزینه روزانه تردد در محدوده طرح) را تخفیف می‌گیرد. همچنین اگر در لحظه ورورد به محدوده طرح، حساب شهروندی افراد شارژ داشته باشد در این شرایط هم20 درصد تخفیف اعمال می‌شود. اگر حساب شهروندی شارژ نداشته باشد افراد تا یک ماه فرصت دارند شارژ حساب را انجام دهند وگرنه بعد از آن، هم مشمول بدهی و هم مشمول جریمه پلیس می‌شوند. بخشی از تخفیف هم به ساعت عبور و مرور شهروندان بستگی دارد. اگر بعد از ساعت 10 صبح و قبل از ساعت 16 ورود و خروج کنند به محدوده طرح 30 درصد تخفیف شامل حال شهروندان می‌شود. اما اگر قبل از 10 صبح و بعد از 16 تردد داشته باشند 50 درصد به هزینه پایه اضافه خواهد شد.

وضعیت آژانس‌ها و موسسات اتومبیل کرایه چگونه است؟

برای این گروه امسال تخفیف70 درصدی در نظر گرفته شده که پارسال50 درصد بود. این تخفیف در صورتی به آژانس تعلق می‌گیرد که روزانه سه سند سفر و باربری‌ها یک باربرگ در روز ثبت کنند.

امسال هم ودیعه صدهزارتومانی از مشمولان سهمیه‌های سالانه دریافت می‌شود؟
بله، البته طبق مصوبه شورای شهر این مبلغ در سال 98، 120 هزارتومان است. تحت عنوان بهای خدمات از مشمولان سهمیه‌های سالانه دریافت خواهد شد.

مریم خباز

جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر