jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۱۹۲۴۵   ۲۲ آذر ۱۳۸۵  |  ۱۹:۵۸

جام جم آنلاین : سرفه مزمن و طولانی مدت اغلب با افسردگی همراه است و زمانی که رو به بهبودی می رود بیمار احساس بهتری پیدا می کند.


به گزارش سی بی اس نیوز ، پزشکان کالج آلبرت آینشتاین با مطالعه 1000 بیمار مبتلا به سرفه مزمن (بیش از هشت هفته) دریافتند نیمی از بیماران درزمان مراجعه به کلیلنیک برای اولین بار علائم افسردگی داشتند. پس از سه ماه درمان سرفه مزمن ، علائم افسردگی نیز کاهش یافتند.
به گفته محققان احتمالات مختلفی برای ارتباط سرفه مزمن با افسردگی وجود دارد که عبارتند از :

- کاهش کلی سلامت عمومی : سرفه مزمن باعث به هم خوردن خواب ، تهوع و بی اختیاری های ادراری می شود.

- انزوای اجتماعی : کسانی که برای مدت طولانی سرفه می کنند معمولا نگرانند در مکان های عمومی بیشتر سرفه کنند لذا از حضور در این مکان ها حتی الامکان پرهیز می کنند.

- روابط محدود : سرفه مزمن باعث کاهش رابطه با همسر ، افراد خانواده و بستگان و همکاران می شود.
بر اساس این یافته ها پزشکان باید از این موضوع آگاه باشند که مبتلایان به سرفه مزمن ممکن است نیازمند کمک جهت رفع افسردگی نیز باشند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها