jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۵۳۷۹   ۱۹ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

اعترافات یک روزنامه‌نگار چاق

داستان بدن ما و کالری‌ها

یکی از اخبار پر سر و صدای هفته گذشته این بود که بر اساس بررسی‌های پژوهشگران انگلیسی برخی از غذاهای پرکالری نه‌تنها چاق‌کننده نیستند بلکه برای سلامت بدن مفیدند.

بر اساس این بررسیها تقریبا همه افراد غذاهای چرب و به اصطلاح بیخاصیت که هرگز نمیتواند در بدن تولید انرژی کند را غذای پرکالری میدانند. به عنوان مثال نان بدون سبوس و بدون ویتامینهای گروه B تنها قند را وارد خون میکند، قند بدون ویتامین تولید انرژی نمیکند و فقط به چربی تبدیل میشود بنابراین چاقکننده است. با این حساب نباید خوردن نان معمولی را به منزله تولید کالری در بدن ارزیابی کرد. همچنین برنج سفید نه منبع ویتامینهاست و نه انرژیزا و فقط قند وارد خون میکند و قند بدون ویتامین به انرژی تبدیل نمیشود. پس نباید برنج را غذای پرکالری نامید. کیک، کلوچه، شیرینی قنادی و ماکارونی بدون ویتامینهای گروه B فقط و فقط چاقی میآورند و چربیزا هستند که به اشتباه پرکالری نامیده میشوند در حالی که هرگز این غذاها انرژی تولید نمیکنند و فقط اضافه وزن ایجاد
می کند. در مقابل میوهها هم قند کافی وارد بدن میکنند و هم ویتامین کافی با این حساب میوهها کالریزا هستند. خرما، انجیر و کشمش و حتی سیب پرتقال و نارنگی هم قند فراوان وارد خون میکنند و هم ویتامین کافی و چنین قندی که با ویتامین همراه وارد خون میشود، تولید انرژی میکند و کالریزا هستند و سهم بزرگی در چاقی افراد ندارند. بسیاری از مردم زود بیمار میشوند و بدنشان قدرت مقابله با ویروسها و میکروبها را ندارد یا اینکه آستانه تحمل پایینی دارند و بلافاصله عصبانی میشوند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع این است که بدن انرژی مناسبی ندارد. بنابراین ماجرای کالری را باید به طور کامل از مواد مضر چاقکننده جدا کنیم و کالریزا بودن لزوما به معنی ناسالم بودن نیست.

پریسا اصولی

 

جامجم

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

خطر بازگشت سرخک

اگر خانواده‌ای واکسیناسیون کودک خود را به‌تعویق انداخته بلافاصله برای تزریق واکسن فرزند خود اقدام کند

خطر بازگشت سرخک

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر