jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۲۳۰۷۴   ۲۸ بهمن ۱۳۹۶  |  ۱۹:۵۰

نتایج مطالعه اخیر محققان نروژی نشان می‌دهد، استفاده روزانه از مواد شوینده و پاک‌کننده به‌اندازه کشیدن یک پاکت سیگار در روز، بر سلامت و عملکرد ریه تأثیر منفی دارد.

آلایندگی مواد پاک کننده معادل 20 سیگار در روز!

به گزارش جام جم آنلاین از سیناپرس، محققان دانشگاه برگن (نروژ) در این مطالعه 6 هزار خدمتکار زن و زنان خانه‌دار را که به‌طور منظم از مواد شوینده و پاک‌کننده خانگی استفاده می‌کردند، در یک بازه زمانی 20 ساله مورد بررسی قرار دادند.

نتایج بدست آمده حاکی از کاهش قابل‌توجه عملکرد ریه در این گروه بود که این کاهش، معادل کشیدن 20 سیگار در روز در یک بازه زمانی 10 تا 20 ساله ارزیابی شد. همچنین خطر ابتلا به آسم این دسته از زنان، 40 درصد بیش از سایرین بود.

ایستین سوانس نویسنده ارشد این مطالعه تأکید کرد: در تحقیقات قبلی مشخص‌شده بود که استفاده کوتاه‌مدت از مواد شوینده و پاک‌کننده با افزایش خطر ابتلا به آسم همراه است؛ اما اطلاع دقیقی از اثر درازمدت این مواد بر عملکرد ریه نداشتیم. نتایج مطالعه اخیر نشان داد که مواد شیمیایی به‌مرور زمان بر راه‌های هوایی اثر گذاشته و با افزایش سن، عملکرد ریه بشدت تحلیل پیدا می‌کند.

دانشمندان توصیه می‌کنند که به‌جای استفاده از محصولات پاک‌کننده و شوینده، از دستمال‌های میکرو فایبر و آب استفاده شود. درعین‌حال می‌توان از سرکه نیز برای میکروب‌زدایی از سطوح مختلف خانه استفاده کرد.

محققان کالج پزشکی آلبرت اینشتین (آمریکا) در تحقیقات خود دریافتند، سرکه می‌تواند مایکوباکتریوم توبرکلوزیس - مولد بیماری سل - را نابود کند. باکتری سل به‌ سختی از بین می‌رود و این توانایی سرکه نشان می‌دهد، می‌توان از آن برای نابود کردن باکتری‌های دیگر نیز استفاده کرد.

نتایج این مطالعه در مجله «Journal of Respiratory and Critical Care Medicine» منتشر شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

دگردیسی زاویه‌ دید

دگردیسی زاویه‌ دید

زاویه دید یک مولف نسبت به موضوعی که می‌خواهد درباره آن در اثرش سخن براند، ای بسا مهم‌ترین شاخصه‌ای است که آثار هنرمندان مختلف را از هم متمایز می‌کند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر