jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۶۵۱۴ ۰۵ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

جشنواره سلامت یک جشنواره موضوعی است و فیلم‌های سینمایی را از منظر سلامت مورد ارزیابی، داوری و نقد و چالش قرار می‌دهد و به کمک ابزار قدرتمندی چون سینما که در هر شرایط متن و حاشیه پرقدرتش را در بحث‌های رسانه‌ای دارد، سلامت را به میان مردم می‌آورد.

مردمی که به بهانه سینما شاید فرصت تاملی دیگر بر روی مقولات سلامت‌محور پیدا کنند و این بار با این موضوع، مواجهه داشته باشند نه از دریچه یکسویه رسانه و باید و نباید‌های همیشگی‌اش. چرا که جهانی که هر فیلم بنیاد می‌کند دعوتگر ناظر بیرونی‌اش به تعاملی است که از حس همذات‌پنداری تا تنفر و از تاثیرپذیری سلبی تا ایجابی را دربر می‌گیرد. این یعنی سینما همیشه می‌تواند کورانی از توجه یه یک موضوع را در میان طیف‌های مختلف جامعه به وجود آورد و بخصوص اگر نمایش این فیلم‌ها در کنار هم و در یک زمان محدود و مشخص باشد که اثر هم‌افزایی آن هم بیشتر خواهد شد.

تا به حال حدودا 15 فیلمنامه سلامت‌محور از من در سینما ساخته شده مانند «شمعی در باد» و من همیشه در کارهایم سلامت (جسمی، روانی، جامعه و...) را مورد بررسی قرار دادم.

اتفاق مثبتی که در این دو دوره جشنواره سلامت به‌رغم نوپایی آن به وضوح قابل لمس است، ایجاد فرصتی برای یادآوری سلامت با بیان سینماست. چرا که مخاطبان بی‌شماری از خلال فیلم‌های مستند و سینمایی حاضر در جشنواره با مفاهیم سلامت محور و همین‌طور بسیاری از اختلالات و بیماری‌ها و روش‌های مقابله با آن آشنا می‌شوند.

وقتی که با مفهوم سلامت از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی آشنا شویم مصادیق سلامت را نه فقط جسمی بلکه در سلامت روانی و سلامت جامعه و.... درمی‌یابیم سینما حتی بی‌آن‌که بخواهد در گستره بزرگی از حیطه سلامت حضور دارد و می‌تواند این حضور را کارآمد به پیش ببرد.

محمدهادی کریمی

پزشک، فیلمساز و داور جشنواره سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر