وزیر خارجه سعودی خواستار در پیش گرفتن رویکردی جدید در قبال رئیس‌جمهور سوریه از سوی معارضان سوری شد.
کد خبر: ۱۰۶۵۹۸۹
رویکرد جدید عربستان در قبال اسد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، یک منبع سعودی مسئول گفت که عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان از معارضان سوری خواسته که رویکرد جدیدی در قبال حل و فصل بحران سوریه و آینده بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور در پیش بگیرند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود گفت: عادل الجبیر به وضوح اعلام نکرده که بشار اسد می‌تواند در قدرت باقی بماند.

بر اساس این گزارش، مخاطب الجبیر، هیئت عالی مذاکره کنندگان معارض سوری موسوم به تریبون ریاض است که روز سه‌شنبه گذشته در نشستی با تریبون مسکو و قاهره، موضوع تشکیل هیئت یکپارچه معارضان برای شرکت در مذاکرات ژنو را بررسی کرد.

هیئت عالی مذاکره کنندگان معارض سوری که سازمان ملل متحد و دولت‌های غربی آن را نماینده اصلی معارضان سوری می‌دانند، هیچ نقشی برای بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در هرگونه روند انتقالی در این کشور قائل نیست و همواره به این موضع پایبند است.

نشست‌های مشترک گروه‌های معارض سوری (تریبون ریاض و تریبون مسکو و قاهره) در ریاض سه‌شنبه گذشته بدون رسیدن به توافق بر تشکیل یک تیم واحد برای شرکت در مذاکرات آتی ژنو پایان یافت.

ائتلاف معارضان سوری در بیانیه‌ای افزود که تریبون روسیه با هرگونه پیش‌شرط کناره‌گیری بشار اسد و عدم ایفای نقش وی در دوره انتقالی مخالفت کرد.

سه طیف اصلی گروه‌های مخالف سوری به تریبون های ریاض، مسکو و قاهره مشهور هستند زیرا زیر چتر این کشورها تشکیل شده اند.

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه پیشتر از گروههای مخالف سوری خواسته بود که با توجه به نتیجه نرسیدن هفت دور مذاکره گذشته، این بار در قالب یک تیم واحد باشند تا یک راهبرد مذاکراتی واقع گرایانه تر شکل بگیرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها