jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۰۵۶۴۷۴   ۰۷ مرداد ۱۳۹۶  |  ۲۳:۴۵

مطالعات محققان انجمن کنترل سموم ایالات متحده نشان داد که فروش آزاد و مصرف خودسرانه مکمل‌های دارویی و پودرهای گیاهی به دلیل تبلیغات گسترده و بعضا غیر علمی باعث افزایش مسمویت در بین مردم شده است.

آیا مکمل‌های دارویی واقعا مفید هستند؟

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، بسیاری از مردم هنگام مراجعه به داروخانه تحت تاثیر تبلیغات گسترده و رنگارنگ در مورد قابلیت‌های بی‌شمار مکمل‌های دارویی قرار می‌گیرند که هدف اصلی اکثر تولیدکنندگان صرفا جنبه اقتصادی و فروش بیشتر است.

بنابر تحقیقات انجام شده توسط انجمن کنترل سموم ایالات متحده، میزان عرضه، تبلیغات و همچنین امکان دسترسی به مکمل‌های دارویی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ تا ۴۹.۳ درصد رشد داشته است.

کارشناسان فعال در صنعت داروسازی ایالات متحده معتقدند که مهم‌ترین عامل افزایش مصرف مکمل‌های دارویی، سهولت در تولید و استفاده از تبلیغات غیرعلمی و شاید غیرواقعی در بسته بندی است. در واقع برای تولید انبوه یک دارو باید شواهد علمی لازم و دوره آزمایشی تاثیر دارو که بعضا تا چند سال طول می‌کشد، سپری شود، اما برای تولید مکمل‌دارویی نیازی به فرایند پیچیده و زمان‌بر ساخت دارو نیست.

به عبارت دیگر تولید داروهای درمانی مبتنی بر شواهد درمانی و عوارض جانبی مصرف است، اما شرایط اخذ مجوز تولید مکمل‌های دارویی بسیار آسان و فاقد مراحل لازم برای شناسایی عوارض جانبی و مصرف ناخواسته و حتی سوءمصرف است.

نتیجه چند آزمایش بر روی برخی از مکمل‌های گیاهی مثل عصاره گیاه افدرا سینیکا نشان می‌دهد که این مکمل حاوی دو ماده افدرین و پزوودئیدرین است که باعث تحریک سیستم عصبی شده و ممکن جان افراد مستعد را تهدید کند.

محققان معتقدند که مسئولیت اصلی شناسایی عوارض جانبی مکمل‌های دارویی موجود در بازار بر عهده سازمان غذا و داروی ایالات متحده است، اما مسئولان این سازمان مدعی شدند که وظیفه ارزیابی، ایمنی و کارایی مکمل‌های دارویی بر عهده این سازمان نیست و شرکت‌های تولید کننده باید مسئولیت تبلیغات خود را بر عهده گیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر