همه شهرهای دوچرخه‌پسند دنیا

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش میزان ترافیک در خیابان‌ها و همچنین آلودگی هوا، دوچرخه‌سواری است. دوچرخه‌ها علاوه بر این فواید، موجب سلامت افراد نیز می‌شوند. در بیشتر کشورهای دنیا، مسئولان شهری تدابیری برای تشویق مردم به دوچرخه‌سواری اندیشیده‌اند و مردم هم از این کار استقبال خوبی کرده‌اند. در شهرهای یاد شده زیر، بیشتر مردم رفت و آمدهای خود را با دوچرخه‌سواری انجام می‌دهند.
کد خبر: ۱۰۱۶۴۹۳

کپنهاگ، دانمارک

این شهر، دوچرخه پسندترین شهر در جهان است. در اینجا افراد بسیاری برای کارهای روزمره خود از دوچرخه استفاده می‌کنند. کودکان حتی قبل از این که بتوانند به مدرسه بروند، دوچرخه‌سواری یاد می‌گیرند. به لطف اقدامات مسئولان و تخصیص 390 کیلومتر خطوط دوچرخه‌سواری، 35 درصد از مردم، مسیر خانه تا محل کارشان را با دوچرخه طی می‌کنند. همچنین این شهر بزرگراهی مخصوص دوچرخه‌سواران دارد که کپنهاگ را به شهر البرتس‌لاند متصل می‌کند و در مسیر تسهیلات مختلفی مانند تعمیرات دوچرخه، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، تقاطع‌های امن و ... وجود دارد.

آمستردام، هلند

حدود 800هزار دوچرخه در آمستردام وجود دارد و این بدین مفهوم است که تقریبا تمام شهروندان، دوچرخه دارند. در این شهر علاوه بر تخصیص مسیرهای مناسب دوچرخه‌سواری، تابلو و راهنماهایی برای تازه‌واردها در تمام قسمت‌های مختلف شهر نصب شده که آنها را راهنمایی می‌کند. مردم برای رفتن به محل کار، رساندن فرزندانشان به مدرسه و خرید روزمره از دوچرخه استفاده می‌کنند.

پورتلند، ایالت اورگن در آمریکا

مردم این شهر هم به دوچرخه اهمیت بسیاری می‌دهند. اداره حمل و نقل پورتلند در حال اصلاح و فراهم کردن شرایط دوچرخه‌سواری ایمن برای شهروندان است. دوچرخه‌های بسیاری در کنار نقشه‌های مسیریابی دوچرخه‌سواری، به طوررایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد. البته موسسه‌های کرایه دوچرخه هم فعال هستند. این شهر با تشویق مردم به انجام دادن کارهای روزمره‌شان با استفاده از دوچرخه، به سبزترین شهر آمریکا معروف شده است. همچنین در اینجا کلاس‌های آموزش دوچرخه‌سواری، قفل دوچرخه و دیگر تسهیلات مربوط به دوچرخه ارائه می‌شود.

مونترال، کانادا

شهر شلوغ و پر رفت و آمد مونترال، 600 کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری دارد. شهردار این شهر، برای به حداقل رساندن ترافیک و همچنین آلودگی هوا، با جذاب و خواستنی کردن این مسیر، مردم را تشویق به استفاده از دوچرخه در کارهای روزمره‌شان می‌کند. جالب این که این شهر، هر سال برگزارکننده جشنواره دوچرخه‌سواری است و تمام مردم با هر سن و مهارتی می‌توانند در این جشن شرکت کنند.

توکیو، ژاپن

حدود 14درصد از مسافران درون‌شهری توکیو، دوچرخه‌سوار هستند. البته این تعداد نسبت به 50 درصد کپنهاگ به نظر ناچیز می‌آید، اما وقتی به کوچک بودن توکیو توجه کنید، چندان کم به نظر نمی‌آید. در این شهر مسیرهای دوچرخه‌سواری کاملا امن هستند. همچنین برای دوچرخه‌سوارها، مکان‌های پارک بسیاری وجود دارد.

ریو دو ژانیرو، برزیل

شهردار این شهر در سال 1992، اولین مسیر دوچرخه‌سواری را ساخت و مردم را به دوچرخه‌سواری تشویق کرد. امروز این شهر مملو از افرادی است که کارهای روزمره‌شان را با دوچرخه انجام می‌دهند. در مسیر دوچرخه‌سواری 60 ایستگاه و 600 دوچرخه بین مردم توزیع می‌شود و البته هزینه اجاره این دوچرخه‌ها، ماهانه 5/2 دلارآمریکاست. با این اقدامات هر کس مایل باشد براحتی به امکانات مربوط به دوچرخه‌سواری دسترسی خواهد داشت.

استراسبورگ، فرانسه

شهر کوچک استراسبورگ، واقعا مکانی عالی برای دوچرخه‌سواری است. این شهر بسیار زیباست و چشم اندازهای منحصر به فردی دارد. 8 درصد از مردم این شهر برای انجام کارهای روزمره‌شان از دوچرخه استفاده می‌کنند. اما شهردار این شهر با بودجه‌ای که در اختیار دارد، برنامه‌هایی برای بالا بردن تعداد دوچرخه‌سوارها در این شهر ترتیب داده است و او در نظر دارد کاری کند که تا سال 2025، افراد قابل توجه‌ای از مردم از دوچرخه‌سواری استقبال کنند.

بارسلون، اسپانیا

بارسلون بتازگی قدم‌هایی برای تبدیل شدن به مکانی مناسب برای دوچرخه‌سواری برداشته است. مسئولان این شهر در حال گسترش مسیرهای دوچرخه‌سواری، به منظور کاهش ترافیک هستند و برنامه‌شان را طوری ترتیب داده‌اند که بتوانند عنوان بهترین شهر برای دوچرخه‌سواری در دنیا را به خود اختصاص دهند. در این برنامه، ایمنی دوچرخه‌سوار، اولویت د ارد. در این شهر تورهای دوچرخه‌سواری متعددی است که می‌توان در آنها برای دیدن مناظر زیبا ثبت‌نام کرد.

بوداپست، مجارستان

ساکنان این شهر از حدود 200 کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری بهره‌مند هستند و دوچرخه‌سوارها می‌توانند برای انجام کارهای روزمره و همچنین خرید‌هایشان با اطمینان و در امنیت کامل، از دوچرخه استفاده کنند. در ضمن پارک‌های زیبایی در این شهر وجود دارد که شهروندان می‌توانند اطراف آن دوچرخه‌سواری کنند.

پاریس، فرانسه

این شهر به لطف جاده‌های صاف و عبور و مرور آهسته خودروها و رفتار مناسب راننده‌هایش، به مکانی عالی برای دوچرخه‌سواری تبدیل شده است. در این شهر از سال 2007، به دنبال اجرای برنامه تشویق مردم به دوچرخه‌سواری، امکان اجاره 20هزار دوچرخه در 1800 ایستگاه با نرخی بسیار مناسب، وجود دارد.

سویل، اسپانیا

اگرچه سویل هنوز شبیه کپنهاگ یا آمستردام نشده، اما این شهر بسرعت به سمت کسب عنوان دوچرخه پسندترین شهر در دنیا پیش می‌رود. در حال حاضر بیش از 160 کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری در این شهر وجود دارد و هر روز 70 هزار دوچرخه‌سوار در خیابان‌های شهر دیده می‌شود. درگذشته مردم این شهر چندان توجهی به دوچرخه‌سواری نداشتند. اما در حال حاضر به تعداد افرادی که خواهان انجام کارهایشان با استفاده از دوچرخه هستند، اضافه شده است.

دوبلین، ایرلند

این شهر دارای صد ایستگاه دوچرخه‌سواری است و با دریافت هزینه سالانه حدود 22 دلار، به مردم دوچرخه اجاره می‌دهد. هرسال به تعداد شرکت‌هایی که برای دوچرخه‌سواران، راهنماهایی مناسب یا کلاس‌های آموزشی دوچرخه‌سواری برگزار می‌کنند، اضافه می‌شود.

برلین، آلمان

دوچرخه‌سواری در جاده‌های صاف و خیابان‌های پهن و همچنین مسیرهای مخصوص دوچرخه‌سواری برلین، تجربه‌ای عالی و بی‌نظیر است. 900 کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری در این شهر وجود دارد و دوچرخه‌سواران از تسهیلات ویژه‌ای در این مسیر بهره‌مند می‌شوند.

منبع: http://mentalfloss.com

مترجم: نادیا زکالوند

جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها