یک خبرگزاری روسیه در گزارشی، از جنگنده ایرانی در حال ساخت «قاهر 313» به‌عنوانی یکی از 10 جنگنده برتر قرن بیست‌و‌یک نام برد.
کد خبر: ۱۰۰۸۴۹۱
جنگنده ایرانی، در میان 10جنگنده برتر قرن 21 + عکس

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از اسپوتنیک، این خبرگزاری روسیه در گزارشی از جنگنده ایرانی در حال ساخت «قاهر 313» -که در سال 2013 میلادی از آن رونمایی شد- به عنوان یکی از 10 جنگنده برتر نسل پنجم جهان در قرن بیست و یکم یاد کرد. هواپیمای فوق پیشرفته قاهر 313 یکی از دستاوردهای شگفت انگیز جمهوری اسلامی ایران در صنعت ساخت هواپیما است. قاهر-313 پروژه ای برای ساخت نوعی جت جنگندهٔ تک سرنشین و پنهان کار در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است که اولین پیش نمونه یا ماکت آن در 14 بهمن 1391 رونمایی شد. طبق اظهارات احمد وحیدی وزیر دفاع وقت ایران، این جنگنده دارای سطح مقطع راداری بسیار کم بوده و با تجهیزات پیشرفته ساخته شده و به سامانه های الکترواویونیک مجهز می باشد.


به گفتهٔ وی این جنگنده قادر به حمل تسلیحات پیشرفتهٔ بومی بوده و از قدرت تهاجمی بالایی برخوردار است. وحیدی قابلیت نشست و پرواز با طول باند کوتاه، توانایی انجام عملیات پروازی در ارتفاع پست و تعمیر و نگهداری آسان و سریع را از دیگر ویژگی های این جنگنده برشمرد. هرچند برخی از کارشناسان بین المللی آن را شبیه به یک مدل آزمایشی دانسته اند.


قاهر یک جنگنده جت تک موتوره و تک سرنشینه با دو ورودی هوا در دو طرف کابین خلبان است. طول قاهر کمتر از16 متر و فاصله دو نوک بال آن کمتر از 11 متر تخمین زده می شود.


در سیستم ساختاری قاهر 313 از دو ورودی و مکنده هوا برای رساندن اکسیژن به موتور استفاده شده است؛ با توجه به زاویه غیر مستقیم ورودی هوا نسبت به موتور، بازتاب راداری آن کاهش یافته، و آن را زاویه دار ساخته اند تا بتواند انرژی موجی رادار را جذب کند، دقیقا همانند چیزی که در F35 دیده می شود. گازهای داغ خروجی موتور قبل از خروج با هوای خنک مخلوط می شوند، تا تأثیر گرمایی بر سطح هواپیما کاهش یابد. از مواد جاذب راداری در بدنه استفاده شده است، تا انرژی موجی را جذب و بازتاب راداری آن کاهش یابد.

با توجه به طول و ارتفاع کم 16 و 4 متری که برآورد شده است، هواپیما دارای دو محفظه با ظرفیت دو بمب 2000 پوندی، یا تعداد بیشتری موشک هوابه سطح، یا حداقل 6 موشک هوابه هوا در رسته آر-17 یا پی ال-12 می باشد.
مشخصات عمومی
خدمه: 1 افسر خلبان
طول:16.13 متر
پهنای بال: 10.55 متر
ارتفاع: 5.55 متر

در فهرست برترین جنگنده‌های نسل پنجم اسپوتنیک، جنگنده‌هایی از کشوهای آمریکا، روسیه، چین، ژاپن، انگلیس و هند نیز قرار دارد.


صدر این فهرست را جنگنده چندمنظوره‌ی آمریکایی «اف-22» از آن خود کرده است.

-

-

-

-

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
نرم افزار موبایل
-
۲۳:۵۴ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۵
۰
۰
عااااالی

نیازمندی ها