سرا - خواندنی ها - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

خواندنی ها
معرفت امام زمان(عج) و تکلیف منتظران

معرفت امام زمان(عج) و تکلیف منتظران

۰۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۳

با توجه به این که شور و شوق انتظار حضرت مهدی(عج) در سرتاسر ایران عزیزمان گسترش یافته و اشتیاق شناخت آن حضرت در میان همه اقشار مردم، به ویژه نسل جوان کشورمان دامن‌ گستر است،نیازبه آثاری که از یک سو، براصول و مبانی پذیرفته شده و دردیدگاه کلامی تاریخی مبتنی بوده وموضوعات ومسائلی را که در این دیدگاه موردتوجه قرارگرفته است، با زبان و ادبیات روز و متناسب با نیازهای این زمان بررسی و تبیین کند و ازسوی دیگر، با چارچوب‌ها و موازین مورد پذیرش دیدگاه فرهنگی اجتماعی هماهنگ بوده و باور مهدوی و فرهنگ انتظار را به عنوان حقیقتی جاری و ساری در عصر و جامعه ما مطرح سازد، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

خاطراتی به شیرینی فجر

چند قاب از خاطرات دهه فجر

خاطراتی به شیرینی فجر

۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۳

ایام دهه فجر یکی از خاطره‌انگیزترین دوران‌هایی است که هر یک از ما از دوران درس و مدرسه در ذهن داریم.دورانی که از مدت‌ها قبل برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر آن خودمان را آماده می‌کردیم‌.

طلبه‌ای از دنیای قصه‌ها

طلبه‌ای از دنیای قصه‌ها

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰

وقتی از او خواستم خودش را دریک جمله توصیف کند‌، این‌طور بیان کرد: آن دوره‌گردی که دوستدار کودک ونوجوان است.این جملات اسماعیل آذری‌نژاد است؛ روحانی اهل کهگیلویه و بویراحمد که سال‌هاست دغدغه‌‌ کودک و نوجوان دارد.

مهمان ناخوانده

مهمان ناخوانده

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۸

اواخر پاییز سال قبل او را دیدیم. امتحان سختی داشتیم و کلی دعا خوانده بودیم که امتحان‌مان لغو شود؛ ولی فکر هرچیزی را می‌کردیم، غیر از این‌که دعای‌مان بخواهد از طریق او مستجاب شود.

ادای دینی به پدربزرگ

ادای دینی به پدربزرگ

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۸

ظهر اگر ناهار به صرف آبگوشتی، چیزی، راه گم می‌کردیم خانه‌شان، می‌نشستیم دور سفره و منتظر می‌ماندیم نماز مسجد بازار که تمام شد با اتوبوس‌های خط فیاض‌بخش، جوادیه خود را به خانه برساند و قبل از این‌که در را باز کند یک تک زنگ بزند و کلید را توی قفل بچرخاند و با یک لبخند عمیق بنشیند کنارمان و جمله معروفش را بگوید:حال بچه‌های من چطوره؟

پله پله تا ملاقات خدا

بررسی آثار فردی و اجتماعی حضور در مراسم معنوی اعتکاف

پله پله تا ملاقات خدا

۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳

نمی‌دانم ربطش با میلاد مولا علی‌(ع) و معتکف شدن فاطمه بنت اسد مادر گرامی‌اش برای سه روز در خانه خدا چیست اما سه روز برای دل بریدن از دنیا و وقوف در خانه خدا و عبادت و خلوت درعین همراهی با جماعتی که آمده‌اند تا روح‌شان را در اقیانوس بیکران اعتکاف جلا دهند،‌ آن هم در ماه رجب و از روز میلاد پر‌برکت امام علی‌(ع) انگار رمز و رازهای زیادی را در دل خود دارد و همین راز و رمزهاست که موجب شده تا هر کس یک بار طعم حضور درجمع معتکفان زیر دندانش می‌رود، ‌دیگر برای همیشه در این ایام دلش برای این قرار سه‌روزه بی‌قرار است؛ جانش تشنه عبادت وعبودیتی که طی سه روز وقوف در خانه خدا به ثمر می‌نشیند.

شکاف خانه کعبه فقط به عشق علی(ع)

نگاهی به راز و رمز میلاد پر برکت حضرت علی و شکافته‌شدن خانه کعبه

شکاف خانه کعبه فقط به عشق علی(ع)

۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱

انسان کامل است. علی اعلی و میزان روز جزا؛ با این همه اوصاف بدیهی است که میلادش هم با معجزه همراه باشد و خدا دیوار خانه اش را به یمن قدوم مبارکش بشکافد تا فاطمه بنت‌اسد داخل خانه خدا شود و یدا...الاکبر را به این دنیا و زمینی‌ها هدیه کند.

سرزمین من

سرزمین من

۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۷

تا به حال چیزی درباره‌ روح جمعی شنیده‌اید؟ می‌گویند هر ملت فهمی کلی از هویت خودش دارد، این خاطرات و تجربه‌های مشترک تلخ و شیرینش است که آنها را به یکدیگر وصل می‌کند و پیکره‌ای‌ واحد می‌سازد. حالا شما بگویید اگر این پیکر تکه‌تکه شود و جریان خون در رگ‌هایش جاری نباشد، باز هم روح جمعی در قسمت‌های بریده‌ شده‌اش جریان دارد؟ بیایید این‌بار جریان را از زبان ایران‌بانو بشنویم.

قلمروگشای خون دوست!!

قلمروگشای خون دوست!!

۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۶

آن گنده‌لات چین و ماچین، آن نوه قوبلای‌خان معروف به تموچین، آن سردار جنگی که همه قبایل را متحد ساخت و با همه مدل ساخت و پاخت کار یک جهان را به تنهایی ساخت، آن وحشی خونریز، فرزند یسوکای بهادر، جناب چنگیز. وی خان مغولان بود و سر‌سلسه حکومت‌شان و به اندازه‌ای خون مردم را در شیشه کرد که سازمان انتقال خون دوران او بی‌نیاز از کمک‌های مردمی شد.

لطفا متن من را چاپ کنید

فوت کوزه‌گری نوشتن برای نوجوانه

لطفا متن من را چاپ کنید

۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱

همه ما قلمرو را می‌شناسیم و خوب می‌دانیم که قلمرو، نمای بیرونی نوجوانه است. راستش را هم بخواهید همه ما از متن‌های خوب و جذاب نوجوانه ذوق می‌کنیم. پشت صحنه این صفحه هم اتفاقات عجیب و غریبی در جریان است که کم از هاگوارتز ندارد. برای این صفحه، هر هفته کلی متن با موضوعات مختلف و البته مشخصی ارسال می‌شود.

نیازمندی ها