jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۹۰۴۰۱   ۲۷ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

زنان در هر جامعه‌ای قشر عظیمی را تشکیل می‌دهند که بار اصلی تربیت، تشکیل خانواده و تداوم زندگی خانوادگی به آنها بستگی دارد.

ورزش زنان از بارزترین نمودهای فرهنگی هر جامعه است که غفلت از آن می‌تواند نظام فرهنگی جامعه را با مشکل مواجه کند. اگرچه فاکتورهای زیادی در پیشرفت ورزش زنان دخیل است؛ اما نقش رسانه‌ها در اقبال دختران جامعه به ورزش، سهم فراوانی دارد. با وجود تلاش بسیار بانوان ایرانی، سهم آنها از کل خبرهای ورزشی موجود در رسانه‌های گروهی ایران بسیار ناچیز است.

برنامه «نود» به عنوان گل سرسبد برنامه‌های تلویزیونی و موفق‌ترین برنامه رسانه‌ تصویری، تاثیر فراوانی در رویکرد دختران به سمت فوتبال دارد؛ اما این برنامه موفق که تهیه‌کننده و مجری آن تلاش فراوانی در راه پاکی و سلامت فوتبال دارد، چه سهمی برای زنان قائل است؟

می‌دانیم محدودیت‌هایی برای پخش تصاویر فوتبال و فوتسال زنان وجود دارد؛ اما در بین دقایق فراوان برنامه نود در هر سال، زنان چند دقیقه سهم دارند؟ این که نیمی از جمعیت کشورمان بدون هیچ چشمداشتی و با کمترین امکانات کار می‌کنند، با عشق تمرین می‌کنند و در بدترین زمین‌ها مسابقه می‌دهند، آیا نباید به چشم دوربین‌های نود بیاید؟

آیا زنان حتی این مقدار سهم ندارند که خبر بازی‌هایشان از نود پخش شود؟ برنامه محبوبی که حتی برای فوتبال کشور همسایه ما افغانستان هم وقت دارد، آیا نمی‌تواند برای زنان کشورمان وقت بگذارد؟ از عادل فردوسی‌‌پور که نشان داده برای اجرای عدالت در فوتبال احترام قائل است، توقع عدالت داریم.

اعظم شیرویی

دکترای جامعه شناسی ورزش و بازیکن سابق تیم ملی فوتبال

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر