jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۸۵۷۵۸   ۱۴ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

از روز اول عید تا پایان سی امین روز آذرِ امسال 261 هزار و 881 نفر در کشور جان به جان‌آفرین تسلیم کردند، 197 هزار و 417 نفرشان در شهرها و 64 هزار و 464 نفر در روستاها. در میان این اموات اما عده‌ای نه با مرگ طبیعی و نه حتی با حادثه بلکه به دنبال سوء مصرف مواد جان باخته‌اند، یک جمعیت 1605 نفره که 153 نفرشان زن بوده‌اند.

به گزارش جام‌جم، آمار این مرگ‌ها مربوط به هشت ماه سال 95 است؛ آماری که سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر می‌گوید نسبت به همین مدت در سال 94 به میزان 10 درصد رشد کرده و نگران‌کننده است. این نگرانی سال‌هاست به پرونده مرگ معتادان سنجاق شده، نیست شدن‌هایی که اغلب ناشی از مسمومیت‌های حاد است، چه با اوردوز، چه تزریق وچه با حمل مواد درشکم و ترکیدن مرگبارش.

پرویز افشار روز پیش در جمع خبرنگاران اعلام کرد عرف جهانی، 30 تا 50 درصد مرگ معتادان به علت مسمومیت را قبول دارد درحالی که درکشورمان 63 معتاد به علت مسمومیت حاد می‌میرند که لازم است این آمار پایین بیاید.

رابطان مردمی، مراقب خرده‌فروشان

بیش از یک سال گذشت از روزی که سخنگوی ستاد خبر داد دوربین‌های مداربسته اطراف مدارس و مراکز آموزشی نصب می‌شود تا تحرکات خرده‌فروشان مواد را رصد کند. پلیس که مجری این طرح است تاکنون گزارشی از اقداماتش منتشر نکرده و آموزش و پرورش نیزنه اجرای این برنامه را تائید کرده، نه تکذیب و نه حتی مطالبه‌ای از پلیس در این یک سال. دیروز اما خبرنگار جام‌جم پیگیر سرنوشت این طرح شد که افشار توضیحاتی متفاوت از خبر از یک سال قبل ارائه کرد. او گفت این طرح به مبادی انتظامی ابلاغ شده تا شعاع 500 متری مدارس و دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تحت نظارت‌های انتظامی قرار بگیرد تا موادفروشان فضا را ناامن ببینند و گرد مراکز آموزشی نچرخند. منظور او از نظارت‌های انتظامی نه حضور پلیس با یونیفرم مخصوص که حضور رابطان مردمی در این مناطق است تا با رصد رفت و آمدهای مشکوک، فضای روانی آن اطراف را ناامن کند. چه تعداد رابط، در چه تعداد مکان، با چه سازوکار و با چه تاثیری مشغول این کار هستند، ابهاماتی است که در جلسه دیروز سخنگو روشن نشد.

نوجوانان متمایل به گل، ماری‌جوانا و گرس

درحالی که کشت رسمی خشخاش در کشورمان منتفی است و به گفته سخنگوی ستاد، بُرد کنترل بین‌المللی موادمخدردر وین نیز با کشت شقایق«الی‌فرا» برای ساخت مرفین و تامین نیازهای بازار دارویی تاکنون موافقت نکرده است، نوجوانان ایرانی در فکر گرس، ماری جوانا و گل هستند. این را پرویز افشار در جلسه دیروزش تائید کرد؛ زمانی که مشغول توضیح درباره متوسط سن اعتیاد در کشور بود و می‌گفت این متوسط کاهش نیافته و هنوز بین اعداد 22 تا 24 سال می‌گردد. با این حال او منکر پایین آمدن سن اعتیاد و گرایش نوجوانان به مصرف موادمخدر نشد، با این هشدار که بحران اعتیاد در سنین نوجوانی از این بابت است که مواد صناعی، گرس، ماری جوانا و گل در سبد مصرف قرار گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر