jamejamonline
گردشگری عمومی کد خبر: ۹۸۰۸۸۵ ۰۱ دی ۱۳۹۵  |  ۰۳:۲۴

اردبیل استانی است که مردم سایر نقاط کشور (بویژه در این فصل)، آن را به عنوان سرزمین برف و سرما و بارش‌های بی‌وفقه‌اش می‌شناسند، اما این استان سرد و برفی، مملو از آثار تاریخی و طبیعی زیباست که می‌تواند بهشتی برای گردشگران و البته سرمایه‌گذاران باشد؛ سرمایه‌گذارانی که بتدریج در حال آشنایی با این ظرفیت‌های گردشگری و ورود به این بخش هستند و بتازگی نیز اجرای طرح‌هایی با بیش از 200 میلیارد تومان اعتبار را در این خطه کلید زده‌اند.

اردبیل؛ بهشت سرمایه‌گذاران گردشگری

به گزارش جام‌جم، اردبیل به دلیل شرایط اقلیم ویژه‌ای که دارد، در تابستان ییلاق ایران به شمار رفته و با توجه به وجود آثار تاریخی و طبیعی بی‌شماری همچون چشمه‌های آبگرم و آبسرد و مناطق جنگلی و... می‌تواند بهشتی خنک برای گذران تابستان باشد و در زمستان هم به دلیل بارش‌های بی‌وقفه برف، محلی برای گردشگری زمستانی همچون استفاده از پیست‌های اسکی و ...

این شرایط ویژه گردشگری درصورتی می‌تواند گردشگران بیشتر و درآمدزایی خوبی را نصیب اردبیل کند، که زیرساخت‌های گردشگری در بخش‌های خدماتی، رفاهی و اقامتی برای آنها تعبیه شود، و این یعنی ورود بخش خصوصی و سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری؛ موضوعی که اتفاقا به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل بازارش در حال داغ شدن است.

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی

کریم حاجی‌زاده، در نشستی که با خبرنگاران داشته، مجموع پروژه‌های مصوب زیرساخت‌های گردشگری در حال اجرا در اردبیل را بیش از 200 میلیارد تومان عنوان کرد که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت تسهیلاتی سازمان میراث فرهنگی از جمله ارائه تاسیسات مکانیکی و الکتریکی رایگان و وام‌های کم‌بهره انجام می‌شود.

در همین حال عسگر سنگی، معاون سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل به جام‌جم می‌گوید: این 200 میلیارد تومان، اعتباری است که بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌هایی درخصوص ایجاد مجموعه‌های خدماتی، رفاهی و اقامتی در مناطق گردشگری استان همچون چشمه‌های آب معدنی، مهمانسراها، اقامتگاه‌های بوم گردی و سایت‌های تفریحی که ظرفیت پذیرش گردشگر را دارد، به میدان آورده است.

از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کنیم

به گفته وی، گرچه دولت در شرایط فعلی نمی‌تواند تسهیلات ویژه و بزرگی چون سال‌های قبل را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد، اما برای طرح‌های دارای توجیه فنی و گردشگری، تا حدی که تامین اعتبار شود، آماده کمک و ارائه تسهیلات به متقاضیان است که این تسهیلات بیشتر برای بخش اقامتی و با سود 12 درصد (18درصد بانک به علاوه 6 درصد یارانه میراث فرهنگی) خواهد بود.

سنگی با بیان این که استان اردبیل، استعداد بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری، جذب گردشگر و درآمدزایی دارد و ما از ورود سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم، یادآور می‌شود: اردبیل 37 منطقه نمونه گردشگری دارد که سرمایه‌گذاران تاکنون به شش منطقه ورود و سرمایه‌گذاری کرده‌اند و 31منطقه دیگر فاقد هرگونه سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های گردشگری است که امیدواریم سرمایه‌گذاران به این مناطق هم که زیرساخت هایش توسط دولت فراهم شده، ورود کنند.

به گفته وی سرمایه‌گذاری برای اجرای طرح‌های گردشگری اکنون در برخی مناطق همچون شهرستان‌های مشگین شهر، اردبیل و سرعین متمرکز شده که باید به تمام نقاط گردشگری استان گسترش یابد.

جاذبه‌هایی که اردبیل را بی‌نظیر کرده

قادر تقی زاده، معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی استان اردبیل نیز با اشاره به متمرکز بودن حجم سرمایه‌گذاری‌ها در برخی نقاط استان به جام‌جم می‌گوید: ما دو محور شرق به غرب و شمال به جنوب را که مسیرهای مهم گردشگری استان هستند، مشخص و برای فعال شدن آنها برنامه‌ریزی کرده‌ایم که البته اکنون مسیر شرق به غرب که مسیر آستارا تا تبریز (شامل شهرستان‌های نمین، اردبیل، سرعین و نیر) بوده، به لحاظ گردشگری فعال است و درتلاشیم مسیر شمال به جنوب را که شامل شهرستان‌های خلخال تا مشکین شهر می‌شود، با ایجاد مراکز خدماتی اقامتی فعال کنیم.

وی به زیرساخت‌های گردشگری اردبیل اشاره کرده و می‌افزاید: اکنون 217 مرکز اقامتی در استان داریم که رتبه سوم مراکز اقامتی در کشور پس از خراسان رضوی و مازندران است. هرچند این مراکز مشکل تمرکز دارد، زیرا 157 اقامتگاه فقط در سرعین است و بقیه در سایر نقاط گردشگری استان. 37 دفتر خدمات مسافرتی، 8 مجتمع خدمات رفاهی بین راهی و 21 رستوران و مرکز پذیرایی بین راهی نیز از دیگر زیرساخت‌های گردشگری اردبیل در حال حاضر است، ضمن این‌که یک بیمارستان هتل هم برای گردشگران خارجی بخش سلامت در شهر اردبیل داریم.

معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی اردبیل مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان را چشمه‌های آب معدنی گرم و سرد، پیست بزرگ اسکی در سرعین، تله‌کابین در مجموعه گردشگری فندق‌لو، 37 منطقه نمونه گردشگری، 12 روستای هدف گردشگری، 1800 اثر تاریخی فرهنگی از جمله بقعه ثبت جهانی شده شیخ صفی الدین اردبیلی، وجود طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه در مشکین شهر، 120 امامزاده و 11 موزه عنوان می‌کند و می‌گوید: همه اینها درحالی است که شرایط جوی خنک و مطبوع در تابستان در کنار آثار طبیعی زیبا همچون مناطق کوهستانی سبلان و دامنه‌های سرسبز و مملو از چشمه‌های آبگرم و آبسردش که خواص درمانی هم دارد، این استان را به بهشتی برای گردشگران تبدیل کرده است.

فاطمه مرادزاده

گروه ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: