jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۵۷۵۸۸ ۲۷ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

هفته تربیت بدنی به صورت نمادین می‌خواهد روی اهداف تربیت بدنی و نقش آن بر سلامت جامعه تاکید کند. برای آسان کردن دستیابی به اهداف تربیت بدنی در جامعه باید آموزش‌ها تحت فرهنگ‌سازی قرار بگیرند و افراد با این نکته که آموزش‌ها در کل برای جامعه سودمند است، آشنا شوند.

ورزش به عنوان یک جزء از فرهنگ به عنوان رفتاری تلقی می‌شود که می‌تواند با دیگر رفتارها مانند کار، بازی، فراغت، تفریح و رقابت همراه باشد و بیشتر در مسابقه‌های ورزشی مورد توجه است. تربیت بدنی کلی‌تر از تفریح است و شامل فعالیت‌های ذهنی و روحی است که در نهایت به حفظ و ارتقای سلامتی فرد منجر می‌شود.

تربیت بدنی با سلامت جامعه ارتباط دارد بنابراین در محدوده زمان نمی‌گنجد اما در هفته تربیت بدنی فرصتی هر چند کوتاه به وجود می‌آید تا کارهای صورت‌گرفته برای فعال کردن مردم به سوی اهداف مورد نظر را مرور کنیم؛ مانند سیستم شهری که آیا مردم را به فعالیت بیشتر دعوت می‌کند یا کارهای صورت گرفته جنبه شعاری دارد؟ آموزش و پرورش که بعد از خانواده، وظیفه تربیت فرزندان را بر عهده دارد در حوزه ورزش چه می‌کند و زندگی بهتر با رویکرد به تربیت بدنی را چگونه ترویج می‌دهد؟ یا وزارت ورزش و جوانان که با وجود آمارهای اخیر مبنی بر رشد ورزش همگانی همچنان بودجه خود را صرف ورزش قهرمانی می‌کند، چه میزان می‌تواند خلأ‌های موجود در تربیت بدنی را پر کند؟

تربیت بدنی و ورزش به برنامه‌های بیشتر از آنچه تاکنون درباره‌اش بحث شده با رویکرد مضاعف و زیرساختی و نه نمایشی و آیین‌نامه‌ای نیاز دارد. تربیت بدنی در مدارس یا در ساختار شهری به صورت کلی بیان شده است و با وجود اثرات غیر قابل انکار آن در کاهش هزینه‌های درمانی و پر کردن خلاء استعدادهای ورزشی هنوز آنچنان که باید به آن توجه نشده است. بودجه‌های زیادی صرف ورزش قهرمانی می‌شود و مخارج سنگین ورزش در اماکن خصوصی هزینه زیربنای سلامت جامعه را به خطر انداخته است بنابراین زمان آن فرارسیده از این روزها با نام هفته تربیت بدنی به عنوان فرصت استفاده کنیم تا توان تحول بنیادین در حوزه تربیت بدنی را افزایش بدهیم. هر چند گذر از این مسیر با توجه به چالش‌ها و موانع سرراه بویژه با ساختار موجود در نهادهای شهری و آموزشی کشور سخت شده است.

محمد رضاپور

ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر