jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۱۸۶ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در یکی از حساس‌ترین مناطق جغرافیایی دنیا یعنی خاورمیانه و تسلط بر تنگه هرمز به عنوان مهم‌ترین گذرگاه انرژی باعث شده این منطقه همواره مورد طمع قدرت‌های بزرگ قرار گیرد و دستگاه دیپلماسی کشور به عنوان کانون پاسخگویی و تعامل نوک پیکان حمله و پایگاهی برای پاسخ‌گویی به هجوم رسانه‌ای دشمن، می‌طلبد کارکنانی با ویژگی‌های ممتاز داشته باشد؛ چرا که به تعبیر مقام معظم رهبری می‌توان نیروهای رسانه ملی را افسران جنگ نرم نامید.

در این راستا سازمان صدا و سیما به عنوان رسانه ملی در 38 سال گذشته همواره در خط مقدم حضوری فعال و قدرتمندانه از خود نشان داده است و توانسته است با بهره‌گیری از نیروهای مخلص و فداکار نقشی بی‌بدیل در خنثی‌کردن توطئه‌های دشمنان ایفا کند. به همین منظور، لازم است هر آینه بر توان‌مندی خود در بخش‌های مختلف بیفزاید و از کوچک‌ترین فرصت برای رفع نقائص و پرکردن خلاء‌‌های موجود کمال استفاده را بنماید. به‌ همین خاطر در این نوشته به اختصار به ویژگی‌هایی اشاره می‌شود که تا به‌حال کمتر به آن توجه شده است امید است:

برخورداری از فهم و سواد رسانه‌ای

این عبارت ناظر بر تسلط کامل بر پیچیدگی‌های جریان پر شتاب رسانه و همچنین شرایط بین‌المللی دانش حرفه‌ای می‌باشد چه بسا فردی به لحاظ حرفه‌ای، از دانش خوبی در زمینه رسانه برخوردار باشد ولی به‌دلیل ناآشنایی با شرایط بین‌الملل باعث از دست رفتن فرصت‌های بسیاری شود. لازم به ذکر است فهم رسانه‌ای تنها با خواندن چند کتاب و مقاله و گذراندن یک دوره فشرده بدست نمی‌آید و لازمه آن آبدیده شدن در کوران حوادث و حضور فعال در صحنه‌های رسانه‌ای است.

از دیگر ویژگی‌های کارمندان رسانه ملی پرهیز از تملق‌گویی و خوش‌خدمتی به مدیران و تمکین نکردن در مقابل اشتباهات و کج‌سلیقگی‌هاست؛ چراکه اپیدمی شدن فرهنگ تملق و بله قربان‌گویی هم باعث کاهش راندمان و بهره‌وری سیستم می‌شود و هم در درازمدت عواقب هولناکی را به دنبال خواهد داشت که کمترین آن ضایع شدن اعتبار رسانه نزد مخاطبان است؛ چرا که مدیران و مسئولان به تدریج از راه صواب و درست فاصله می‌گیرند و به اسارت محیط سراب گونه‌ای در می‌آیند که ساخته همین محیط نزدیک و پیرامونی است و نیز در کوتاه‌مدت مجموعه راه و مسیر تعریف شده را ‌نمی پیماید و به سرمنزل مقصود نمی‌رسد و انبوهی از مشکلات به‌وجود می‌آید که موجب اتلاف وقت و هزینه می‌شود.

اهمیت کار در رسانه ملی اقتضا می‌کند کلیه کارکنان به جای تائید دائمی امور در ظاهر و نقد مستمر در پنهان با نگاهی واقع‌بینانه و درک عمیق از نقاط ضعف و قوت، در سمت‌دهی و ارتقای سطح بهره‌وری سیستم تلاش کنند. به عبارت ساده‌تر زمانی که یک رسانه از استانداردهای خبری و برنامه‌سازی فاصله می‌گیرد و بدون توجه به تاثیر ناگوار نابسامانی در اطلاع‌رسانی سرخوش از انجام وظایف به کار خود ادامه می‌دهد به مرور زمان خسارت و ضرری که به جامعه وارد می‌کند به آسانی قابل محاسبه و اندازه‌گیری نیست و شاید در برخی موارد جبران ان امری بسیار دشوار و زمان‌بر باشد.

امنیت ملی و همبستگی اجتماعی که سرمایه بی‌بدیل هر‌کشوری محسوب می‌شود در گرو توانمندی و صداقت رسانه ملی در انعکاس اخبار و رویدادهاست به همین سبب هرگز نباید روایی‌بودن و اعتبار رسانه وجه‌المصالحه جریانات سیاسی قرار گیرد؛ چرا که اعتماد ملی گوهر گرانقدری است که به آسانی نمی‌توان جایگزینی برای آن یافت.

از دیگر ویژگی‌های کارمند در رسانه ملی تعهد و تلاش بی‌وقفه برای ارتقای آگاهی و دستیابی به آخرین دستاوردهای علمی و تکنیکی روز است.

محمد اسماعیلی

کارشناس ارشد رسانه و امور بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر