jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۹۷۷ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

در حالی‌ که حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان دیروز تاکید کرد که «اقدام دادگاه آمریکا در مصادره دو میلیارد دلار اموال ایران کاملا غیرقانونی است و ما چه از طریق مراجع قضایی داخلی و چه مراجع قضایی بین‌المللی پیگیر احقاق حق ملت ایران هستیم»، رئیس امور حقوق بین‌الملل ریاست جمهوری طرح دعوا علیه دستبرد دو میلیارد دلاری اموال ایران به دست آمریکا را سخت اما به نفع ایران دانست و گفت: منتظر جواب رئیس‌جمهور هستیم تا مراحل شکایت آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محسن محبی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این‌که شمار زیادی از استادان حقوق بین‌الملل در داخل و خارج از کشور نتایج مشورت و بررسی‌هایشان را به رئیس‌جمهور اعلام کرده‌اند، افزود: منتظر جواب رئیس‌جمهور هستیم که طبق دستاوردهای حاصله از بررسی‌ها کار را آغاز کنیم. وی با اشاره به دو بار حضور ایران در دیوان حقوق بین‌الملل و رسیدگی به 3900 پرونده افزود: برای رسیدگی و طرح دعوای ایران علیه اقدام آمریکا از تجربه و توانایی کاملی برخوردار هستیم. او از جزئیات دارایی‌های دیپلماتیک ایران در آمریکا هم تصریح کرد: بحث‌های حقوقی پیچیده‌ای در این مورد وجود دارد زیرا آمریکایی‌ها مدعی‌اند ایران باید اموال آنان را پس بدهد تا آنان هم به ما پس بدهند، اما ایران این ادعا را قبول ندارد زیرا نخست آمریکایی‌ها در عهدنامه الجزایر پذیرفتند که اموال ما را پس بدهند پس ابتدا نوبت آنهاست.

مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان هم در ارتباط تلفنی با این برنامه اقدام آمریکا را راهزنی عنوان کرد و ادامه داد: از نظر تمام هنجارهای بین‌المللی این راهزنی کاملا واضح است. او با بیان این‌که تاکنون بیش از 120 کشور از حقوق ایران در مقابل اقدام غیرقانونی آمریکا حمایت کرده‌اند، گفت: این یعنی حقانیت ایران ثابت شده است. وی با بیان این‌که ذره‌ای از حق ملت ایران کوتاه نخواهیم آمد و برای کسب آن تمام تلاش خود را خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: رسیدگی به این پرونده برای وزارت امور خارجه در اولویت قرار دارد.

حسن بهشتی‌پور، کارشناس روابط بین‌الملل هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکل اصلی با آمریکا در این توافقات این است که آمریکا قوانین خود را ارجح‌تر از قوانین بین‌الملل می‌داند. مهم این است که رفتار امروز آمریکا نظام حقوق بین‌الملل دیگر کشورها را هم برهم می‌زند زیرا دیگر کشورها هم زیر بار این تغییر اولویت ازسوی آمریکا نخواهند رفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر