jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۴۳۸ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

فرآیند طرح استیضاح دیلما روسف، رئیس‌جمهور برزیل در مجلس نمایندگان این کشور لغو شد.

به گزارش منابع خبری، والدیر مارانهائو، رئیس موقت مجلس نمایندگان برزیل تصویب طرح استیضاح روسف در این مجلس را ملغی اعلام کرد و خواستار رأی‌گیری مجدد شد. اظهارات مارانهائو به این معناست که طرح استیضاح باید از مجلس سنا به مجلس نمایندگان بازگردد و مجددا دربارة آن تصمیم‌گیری شود.

مارانهائو در رأی‌گیری 29 فروردین مجلس نمایندگان به عنوان نایب رئیس از مخالفان تصویب طرح استیضاح روسف بود، اما ادواردو کانها، رئیس پیشین این مجلس از منتقدان جدی رئیس‌جمهور برزیل بود. دیوان عالی برزیل در تاریخ 16 اردیبهشت کانها را در ارتباط با یک پرونده فساد مالی از ریاست مجلس سفلی برکنار کرد و مارانهائو موقتا بر کرسی ریاست مجلس تکیه زد.

مارانهائو در توجیه تصمیم تازه خود گفت در جریان رای‌گیری 29 فروردین بعضی مقررات نقض شده است. او گفت که اعضای مجلس نباید پیش از رای‌گیری موضع خود را علنا اعلام می‌کردند و کار رهبران حزب در هدایت رای اعضا نادرست بوده است.

پیش از اظهارات جنجالی مارانهائو، قرار بود امروز (چهارشنبه) سنا درباره دادگاهی شدن روسف تصمیم‌ بگیرد، اما با توجه به ملغی شدن آرای مجلس نمایندگان، بیم آن می‌رود که این جلسه رأی‌گیری در مجلس سنا نیز لغو شود.

در همین حال، رنان کالیروس، رئیس مجلس سنای برزیل می‌گوید به‌رغم تلاش رئیس موقت مجلس نمایندگان برای توقف فرآیند استیضاح دیلما روسف، این روند در سنا متوقف نمی‌‎شود.

وی گفت: «پذیرش این بازی از سوی من به این معناست که شخصا در به تأخیر انداختن این روند همدست شوم. درنهایت این رئیس مجلس سنا نیست که تعیین می‌کند این روند عادلانه است یا خیر، کل سنا باید در این‌باره تصمیم‌گیری کنند.»

اگر اکثریت سنا رای به استیضاح دهد، روسف از پست خود معلق خواهد شد. او متهم است برای پنهان کردن کسری بودجه فزاینده دولت حساب‌ها را دستکاری کرده است. او از تدابیر مالی خود به عنوان شیوه‌ای عادی در برزیل دفاع کرده است.

از سوی دیگر، دیلما روسف در نخستین واکنش نسبت به تصمیم مارانهائو گفت: اعتراض پذیرفته شده و در نتیجه روند استیضاح در تعلیق است؛ با این حال وی خواهان احتیاط شد؛ زیرا برزیل در وضعیت نوسان قرار دارد.

وی با تاکید بر این‌که با یک کودتای مخفی‌ روبه‌روست، ادامه داد: اراده من مبارزه تا آخرین لحظه است؛ ما باید از دموکراسی دفاع کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر