jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۹۷۱۹۰   ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۶:۲۳

حوادث طبیعی مصیبت بزرگی برای انسان‌ها هستند که می‌توانند مرگ هزاران نفر را به دنبال داشته باشند.

6 زلزله مرگبار در تاریخ جهان

به گزارش جام جم آنلاین ، بسیاری از بلایای طبیعی از زمین لرزه و سونامی گرفته تا طوفان و حتی بارش باران در سراسر جهان هزاران قربانی برجا می‌گذارند. در زمان بروز این حوادث بشر کاملا احساس درماندگی می‌کند چرا که تکنولوژی نمی‌تواند از وقوع آن‌ها جلوگیری کند.

سایت نیچر ورلد نیوز در مطلبی به یادآوری برخی از فاجعه‌بار‌ترین زمین‌لرزه‌ها در تاریخ جهان پرداخته‌ است:

1- شیلی، 1960: در این سال زمین لرزه‌ای به بزرگی 9.5 ریشتر جنوب شیلی را به لرزه درآورد. این زلزله یکی از شدیدترین زمین لرزه‌ها در تاریخ بوده‌ است که نزدیک به 1650 قربانی برجا گذاشت.این زمین لرزه به حدی مهیب بود که علاوه بر تخریب کامل، تاثیرات آن در فیلیپین و آمریکا هم مشاهده شد.

2- اندونزی، 2004: در بیست و ششم ماه دسامبر سال 2004 زمین لرزه مرگباری اندونزی را به لرزه درآورد که بر اثر آن نزدیک به 230 هزار انسان جان خود را از دست دادند. در پی این زمین لرزه سونامی در اقیانوس هند رخ داد. به گفته کارشناسان مدت زمان وقوع این زمین لرزه طولانی بوده و حدود هشت تا 10 دقیقه طول کشیده‌ است.

3- شاآنشی، 1556: در سال 1556 زلزله‌ای به بزرگی هشت ریشتر استان شاآنشی در چین را به لرزه درآورد. در این حادثه نزدیک به 830 هزار انسان کشته و بیشتر خانه‌ها بر اثر این زمین لرزه تخریب شدند.

4- اکوادور، 1906: در این سال زلزله‌ای سواحل اکوادور را به لرزه درآورد که بر اثر آن در آب‌های ساحلی کلمبیا سونامی رخ داد. این حادثه طبیعی حدود 1500 کشته برجا گذاشت.

5- کانتو، 1923: در ماه سپتامبر 1923 کانتو در ژاپن شاهد وقوع زمین لرزه مهیبی بود که چهار تا 10 دقیقه لرزش آن ادامه پیدا کرد. به دنبال این حادثه آتش سوزی رخ داد که به سوختن 381 هزار خانه منجر شد.

6- اردبیل،893 میلادی : زمین‌لرزه‌ای در تاریخ ۴ فروردین ۲۷۲ خورشیدی (۱ محرم ۲۸۰ هجری قمری) در شهر اردبیل رخ داد که شدت آن مشخص نبوده و گفته می‌شود بیش از 150000 نفر در این زمین لرزه جان خود را از دست دادند .

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر