jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۶۱۶۸   ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

براساس اطلاعاتی که منتشر شده، کارشناسان آمار سلاح‌های شکاری موجود در کشور را حدود یک میلیون قبضه برآورد می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت افراد زیادی سلاح در اختیار دارند و نگران‌کننده‌تر این که خیلی از آنها اطلاعات کافی و مناسبی درباره نحوه استفاده از سلاح و شرایط گونه‌های جانوری کشور ندارند.

به همین دلیل به سمت هر جنبده‌ای شلیک می‌کنند و ‌سبب در خطر انقراض قرار گرفتن ‌گونه‌های جانوری بیشتری می‌شوند.

‌بررسی تخلفات ‌حوزه صید و شکار در فاصله زمانی بین سال 91 تا 93 گواهی است بر این نکته که بیش از 80درصد متخلفان با استفاده از سلاح‌های شکاری مجاز دست به شکار زده‌اند.

به همین خاطر می‌توان نتیجه گرفت، افرادی که برای سلاح شکاری خود مجوز گرفته‌اند درک درستی از قوانین صید و شکار ندارند، زیرا آنها به اشتباه تصور می‌کنند فقط با در اختیار داشتن سلاح شکاری مجاز می‌توانند وارد زیستگاه‌های گونه‌های جانوری شوند و به شکار بپردازند.

آنها نمی‌دانند برای شکار نیاز به تهیه پروانه شکار ‌و گرفتن مجوز از سازمان حفاظت محیط‌زیست است. چنین رفتاری بیانگر این حقیقت تلخ است که اغلب صاحبان سلاح‌های شکاری نسبت به اهمیت حفظ محیط‌زیست و حیات‌وحش کشور آگاهی زیادی ندارند.

در این میان، برخی کارشناسان معتقدند برای کاهش چنین رفتارهایی باید روند صدور مجوز دراین حوزه تغییر کند، یعنی مجوز حمل سلاح‌های شکاری به مجوز نگهداری در منزل تغییر کند تا به این شکل فقط آنهایی که پروانه شکار می‌گیرند اجازه جابه‌جایی سلاح پیدا کنند و محیط‌زیست کشور به دلیل ناآگاهی افراد، آسیب بیشتری نبیند.‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر