jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۱۶۸ ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

براساس اطلاعاتی که منتشر شده، کارشناسان آمار سلاح‌های شکاری موجود در کشور را حدود یک میلیون قبضه برآورد می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت افراد زیادی سلاح در اختیار دارند و نگران‌کننده‌تر این که خیلی از آنها اطلاعات کافی و مناسبی درباره نحوه استفاده از سلاح و شرایط گونه‌های جانوری کشور ندارند.

به همین دلیل به سمت هر جنبده‌ای شلیک می‌کنند و ‌سبب در خطر انقراض قرار گرفتن ‌گونه‌های جانوری بیشتری می‌شوند.

‌بررسی تخلفات ‌حوزه صید و شکار در فاصله زمانی بین سال 91 تا 93 گواهی است بر این نکته که بیش از 80درصد متخلفان با استفاده از سلاح‌های شکاری مجاز دست به شکار زده‌اند.

به همین خاطر می‌توان نتیجه گرفت، افرادی که برای سلاح شکاری خود مجوز گرفته‌اند درک درستی از قوانین صید و شکار ندارند، زیرا آنها به اشتباه تصور می‌کنند فقط با در اختیار داشتن سلاح شکاری مجاز می‌توانند وارد زیستگاه‌های گونه‌های جانوری شوند و به شکار بپردازند.

آنها نمی‌دانند برای شکار نیاز به تهیه پروانه شکار ‌و گرفتن مجوز از سازمان حفاظت محیط‌زیست است. چنین رفتاری بیانگر این حقیقت تلخ است که اغلب صاحبان سلاح‌های شکاری نسبت به اهمیت حفظ محیط‌زیست و حیات‌وحش کشور آگاهی زیادی ندارند.

در این میان، برخی کارشناسان معتقدند برای کاهش چنین رفتارهایی باید روند صدور مجوز دراین حوزه تغییر کند، یعنی مجوز حمل سلاح‌های شکاری به مجوز نگهداری در منزل تغییر کند تا به این شکل فقط آنهایی که پروانه شکار می‌گیرند اجازه جابه‌جایی سلاح پیدا کنند و محیط‌زیست کشور به دلیل ناآگاهی افراد، آسیب بیشتری نبیند.‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر