jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۵۲۰۵ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سخت‌ترین ماه هزینه‌ای خانوار ایرانی

گرانی‌ بهاری هم از راه رسید

ماه سخت ایرانی‌ها به لحاظ هزینه‌ای در شرایطی رو به پایان است که تورم قیمتی سبد مصرفی خانوار از همین نخستین ماه سال، خود را نشان داده و قیمت انواع لبنیات، برنج و قند و شکر افزایش یافته است.

به گزارش مهر، فروردین همیشه سخت‌ترین ماه سال برای خانوارهای ایرانی است. حقوق‌‌ اسفند معمولا در ایام تعطیلات به پایان می‌رسد و خانوارها ناچار از استفاده پس‌اندازهای خود برای گذراندن روزهای سخت فروردین می‌شوند. نیمه‌دوم این ماه را خانوارهای ایرانی همیشه یکی از سخت‌ترین دوران هزینه‌ای خود می‌دانند. منابع اندک است و تامین مایحتاج روزمره زندگی پرخرج. بازار هم همیشه در فروردین، ساز گرانی را کوک می‌کند. قیمت کالاها به دلیل بالا رفتن هزینه‌های دستمزد و کرایه‌های حمل و نقل بالا می‌رود. فرصت رکود البته شرایطی را فراهم کرده تا بازار آرام‌تر از هر سال باشد و قیمت‌ها آن‌گونه که در سنوات غیررکودی بالا می‌رفت، افزایش را تجربه نکند، اما به هرحال شرایط مهیای آن است که حداقل روی کالاهای فله و میوه و تره‌بار، افزایش قیمت رخ دهد، بخصوص این‌که سیاه‌بازار میوه هم کم‌کم در حال شکل‌گیری است و مغازه‌دارها نیز از این فرصت سوءاستفاده می‌کنند. نوبرانه‌ها را گران می‌فروشند و میوه‌های زمستانی را که هنوز هم تقاضای بازار را می‌ربایند، قیمت‌های گرانی را تجربه می‌کنند. در بازار بنکداران هم همه چیز حکایت از افزایش قیمت دارد. برخی فعالان این بازار می‌گویند، حتی اگر افزایش قیمتی هم رخ نداده باشد، تولیدکنندگان کمتر از سال گذشته حاضر به پرداخت تخفیف‌هایی برای فروش کالاهای خود هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر