jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۵۲۰۵ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سخت‌ترین ماه هزینه‌ای خانوار ایرانی

گرانی‌ بهاری هم از راه رسید

ماه سخت ایرانی‌ها به لحاظ هزینه‌ای در شرایطی رو به پایان است که تورم قیمتی سبد مصرفی خانوار از همین نخستین ماه سال، خود را نشان داده و قیمت انواع لبنیات، برنج و قند و شکر افزایش یافته است.

به گزارش مهر، فروردین همیشه سخت‌ترین ماه سال برای خانوارهای ایرانی است. حقوق‌‌ اسفند معمولا در ایام تعطیلات به پایان می‌رسد و خانوارها ناچار از استفاده پس‌اندازهای خود برای گذراندن روزهای سخت فروردین می‌شوند. نیمه‌دوم این ماه را خانوارهای ایرانی همیشه یکی از سخت‌ترین دوران هزینه‌ای خود می‌دانند. منابع اندک است و تامین مایحتاج روزمره زندگی پرخرج. بازار هم همیشه در فروردین، ساز گرانی را کوک می‌کند. قیمت کالاها به دلیل بالا رفتن هزینه‌های دستمزد و کرایه‌های حمل و نقل بالا می‌رود. فرصت رکود البته شرایطی را فراهم کرده تا بازار آرام‌تر از هر سال باشد و قیمت‌ها آن‌گونه که در سنوات غیررکودی بالا می‌رفت، افزایش را تجربه نکند، اما به هرحال شرایط مهیای آن است که حداقل روی کالاهای فله و میوه و تره‌بار، افزایش قیمت رخ دهد، بخصوص این‌که سیاه‌بازار میوه هم کم‌کم در حال شکل‌گیری است و مغازه‌دارها نیز از این فرصت سوءاستفاده می‌کنند. نوبرانه‌ها را گران می‌فروشند و میوه‌های زمستانی را که هنوز هم تقاضای بازار را می‌ربایند، قیمت‌های گرانی را تجربه می‌کنند. در بازار بنکداران هم همه چیز حکایت از افزایش قیمت دارد. برخی فعالان این بازار می‌گویند، حتی اگر افزایش قیمتی هم رخ نداده باشد، تولیدکنندگان کمتر از سال گذشته حاضر به پرداخت تخفیف‌هایی برای فروش کالاهای خود هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر