jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۴۵۰۹   ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سخنگوی نیروی انتظامی در گفت‌وگو با جام جم خبر داد

انهدام 20 باند جرایم اینترنتی

تعطیلات نوروزی امسال در حالی به پایان رسید که در این ایام ماموران نیروی انتظامی 17 روز در آماده‌باش کامل بودند و تمام تلاششان کاهش جرایم و تلفات رانندگی و برخورد با مجرمان بود.

کاهش 4 درصدی سرقت، 5.11 درصدی قتل، شناسایی 20 گروه معاند و کلاهبردار در فضای مجازی و دستگیری بیش از 2000 متجاوز مرزی از مهم ترین دستاوردهای عملیات های پلیسی در نوروز بود.

سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی دیروز در گفت‌وگویی تفصیلی با جام‌جم با تشریح عملکرد نیروی انتظامی در نوروز گفت: نیروی انتظامی با اطلاع‌رسانی‌ها و آگاهی‌بخشی‌های گسترده، با تحت نظارت قرار دادن تمامی موقعیت های جرم زا در فضاهای اجتماعی و مجازی، با پایش مستمر موقعیت جاده‌ها و تردد وسایل نقلیه و با کنترل مجرمان سابقه‌دار توانست در بسیاری از موارد بر وقوع جرم و حادثه پیشی گیرد. پلیس هواپیمایی ناجا نیز برای کنترل ترافیک و تسهیل در تردد خودروها با تمامی امکانات خود به کمک پلیس راهور آمد. تعداد 30 فروند بالگرد و شش هواپیمای سبک در ایام تعطیلات نوروزی وظیفه مراقبت هوایی از شهرها و جاده‌ها را به عهده گرفتند. در این مدت 54 ساعت و 6 دقیقه از پروازها به بررسی تصادفات جاده ای و انتقال 68 مصدوم اختصاص داشتند. استقرار بیش از 2000 چادر و کانکس پلیس با عنوان ایستگاه نوروزی در رصد شرایط جامعه، در کنار گشت‌های خودرویی، موتوری و پیاده پلیس پیشگیری در سطحی گسترده در محلات شهری و جوامع غیرشهری از جمله اقدامات پلیس پیشگیری بود .

هر ساله در تعطیلات نوروز شاهد افزایش سفر و نیز تلفات رانندگی هستیم. طی سال های اخیر میزان تلفات و تصادفات روند کاهشی داشته است. در نوروز امسال وضعیت سوانح جاده‌ای چگونه بود؟

پلیس راهور در 17 روز اجرای ترافیک نوروزی برای ایجاد تسهیلات و تأمین آرامش و امنیت مسافران، توانست تعداد تصادفات جاده ای را به میزان 18 درصد کاهش دهد.

مجموع مسافرانی که در این 17 روز با ناوگان حمل و نقل عمومی در جاده های کشور تردد کردند به بیش از هفت میلیون نفر رسید و تردد خودروها نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش یافت. در این میان تراکم تردد خودروها در روزهای هفتم، دوازدهم و سیزدهم، به اوج خود رسید. با این همه، پلیس راهور توانست بیش از گذشته کنترل نظم را به دست گیرد.

در سوانح جاده ای چند نفر کشته شدند؟

در 294 حادثه رانندگی، 684 نفر از هموطنان جان خود را ازدست دادند و 14875 نفر نیز مجروح شدند. بیش از 45 درصد این حوادث به علت واژگونی خودرو بوده که اغلب به دلیل خستگی و خواب آلودگی آنها رخ داده است.

کاهش 4 درصدی سرقت

دغدغه دیگر هموطنان در این ایام بخصوص شهرهای مسافرفرست، سرقت خانه‌هاست. پلیس چه برنامه‌ای برای کاهش آمار سرقت داشت؟

پلیس آگاهی با تشکیل قرارگاه ویژه نوروزی برای کشف جرم و دستگیری مجرمان از تاریخ 27 اسفند تا 13 فروردین دست به اقدامات گسترده ای زد. پیش از هر چیز، پلیس آگاهی برای افزایش توان کنترلی و پیشگیری از وقوع سرقت، در توافق با دادستانی از حضور سارقان حرفه‌ای در ایام نوروز در سطح جامعه جلوگیری کرد.

در این ایام وقوع سرقت نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، کاهشی 4 درصدی را نشان می دهد که به ترتیب بیشترین کاهش در سرقت محموله‌ها به میزان 12.5درصد، و کاهش در سرقت اماکن به میزان 11.4 درصد و کاهش در سرقت منازل مسکونی به میزان 7 درصد بود.

افزایش قاچاق اسلحه

در اینجا در خصوص آمار دیگر جرایم هم باید اعلام کنم، جرایم جنایی کاهشی 11.5 درصدی و وقوع قتل، کاهشی 18درصدی داشته است. کشف قتل هم افزایشی 10 درصدی داشت. کشف 1052 قبضه سلاح قاچاق نیز نشان داد که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، شاهد افزایش 18 درصدی سلاح قاچاق و غیرمجاز بودیم. افزایش 68.9 درصدی کشفیات کالای قاچاق از دیگر عملکردهای پلیس آگاهی است. در عین حال افزایش 93 درصدی کشفیات سرقت را نسبت به وقوع سرقت در این ایام داشتیم.

شناسایی 20 گروه معاند و کلاهبردار در فضای مجازی

مجرمان سایبری در ایام نوروز هم پرکار بودند؟

پلیس فتا نیز با توجه به استفاده بیشتر مردم از فضای مجازی و افزایش حجم مبادلات بانکی در ایام نوروز فعالیت‌های ویژه ای را به منظور تأمین امنیت و سلامت در فضای مجازی به انجام رساند. ماموران پلیس فتا دراین ایام در مجموع 20 هزار و 504 سایت را شناسایی کردند که عملکرد آنها با مصداق جرایم رایانه‌ای یا فعالیت‌های خلاف عفت و اخلاق عمومی انطباق داشته است. از این تعداد به 1295 سایت تذکرات لازم ارسال شد و بقیه به کارگروه کنترل و فیلترینگ معرفی شدند.

پلیس فتا همچنین توانست 20 گروه معاند و کلاهبردار را در شبکه‌های مجازی شناسایی کند و با ردگیری فیشینگ یکی از بانک‌های کشور، سارقان حساب های بانکی مشتریان این بانک را به دام انداخت. دستگیری ادمین یک کانال جمع‌آوری کننده اطلاعات کاربران با استفاده از نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام با نام جعلی پلیس فتا از دیگر اقداماتی بوده است که در ایام نوروز صورت گرفت.

دستگیری 2000 متجاوز مرزی

آیا در ایام نوروز شاهد تحرکات گروه‌های آشوبگر و قاچاقچیان در مرزهای کشور بودیم؟

در این ایام مرزبانان نیروی انتظامی با صیانت و پاسداری از مرزهای کشور، راه ورود بر آشوبگران، قاچاقچیان و بیگانگانی را بستند که قصد اخلال در نظم و امنیت کشور را داشتند. در این اقدامات مرزبانان توانستند با هوشیاری، تعداد 20 قاچاقچی مواد مخدر، 272 قاچاقچی کالا، 65 عابر غیرمجاز و 2242 متجاوز مرزی را دستگیر و هشت مورد درگیری مسلحانه با اشرار را مهار کنند. حاصل این هوشیاری‌ها، کشف 1246 کیلو مواد مخدر، 131 قبضه سلاح، 92066 لیتر سوخت، 464416 پاکت سیگار و 4809 عدد ماده محترقه و مجموعه‌ای از کالاها و مواد غیرقانونی بوده است. در میان کالاهای قاچاق بیشترین فراوانی به برنج و لوازم آرایشی اختصاص داشته است .

با این اقدامات آیا هموطنان از عملکرد نیروی انتظامی راضی بودند؟

برای سنجش و ارزیابی عملکرد ناجا در ایام تعطیلات نوروزی، مرکز افکار سنجی معاونت اجتماعی نیروی انتظامی در دو نوبت به نظر سنجی در این زمینه اقدام کرده است. در این نظرسنجی که 11هزارنفر از هموطنان با پر کردن پرسشنامه نظرشان را مطرح کرده‌اند، 86درصد مردم در ایام نوروز، تعطیلات خود را با احساس امنیت بالایی سپری کرده اند و تنها 5.5 درصد مردم به میزان اندکی احساس امنیت می کردند. براساس یافته‌های پژوهش همچنین مشخص شد که در میان دستگاه‌ها و نهادهای متولی خدمات نوروزی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با تائید 47 درصدی از سوی مسافران نوروزی، بهترین عملکرد را داشته است و با فاصله‌ای، سازمان هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در مقام دوم به لحاظ کیفیت عملکرد قرار می گیرد. نباید ناگفته گذاشت که موفقیت ناجا در کاهش حوادث تلخ و ناگوار، کنترل و پیشگیری از وقوع جرم در ایام نوروز بیش از هر چیز مرهون مردمی است که امسال بیشترین همراهی را با نیروی انتظامی داشته‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر