jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۸۸۸۹۸۳ ۲۲ اسفند ۱۳۹۴  |  ۱۰:۲۲

آیا تا به این فکر کرده‌اید که برای سبزه‌ی سفره‌ی هفت سین خود از دانه‌هایی غیر از گندم و عدس.... استفاده کنید؟

ایده های سبزه عید در سفره هفت سین ۹۵

به گزارش جام جم سرا،​ سالیانه مقدار قابل توجهی از این دانه‌ها، صرفه نظر از میزان آبی که صرف رشد آنها می‌شود، روانه‌ی سطل‌های زباله می‌شود ممکن است همان مقدار اندک که برای سبزه‌ی عیدتان‌ در نظر گرفته‌اید بتواند وعده‌ی غذایی خود دیگری باشد.

اگر شما هم می‌خواهید در فرصت باقی مانده سبزه‌ی عید متفاوتی داشته باشید مطلب زیر را بخوانید:
سبزه ذرت داخل تنگ ماهی
برای کاشت یک سبزه زیبا با دانه‌های ذرت ابتدا باید ذرت را به مدت 4 روز خیس کنید و مرتب آب آن را عوض کنید اما جای آن را هر گز نباید عوض کنید هنگامی که دانه‌های جوانه زدند آنها را لای دستمال گذاشته و مرتب توسط اسپری آنها را آبیاری کنید.
وقتی دانه‌ها سبز شدند آنها را درون یک آبکشی که داخل تنگ ماهی قرار گیرد بریزید و آبکش را درون تنگ ماهی قرار دهید.
ایده های سبزه عید در سفره هفت سین ۹۵
سبز کردن سبزه قره ماش
در مرحله‌ی اول دو لیوان قره ماش را درون ظرفی ریخته و تا دو بند انگشت روی آنها آب بریزید پس از گذشت 4 روز که ماش‌ها سفید شدند آنها را درون دستمال نخی قرار دهید پس از سه روز که ماش‌ها جوانه زدند آنها را درون ظرف مورد نظر که از قبل ته آن لایه‌ای پنبه گذاشته‌اید بریزید ورودی آنها را با دستمال خیس بپوشانید.
پس از سه روز دستمال را از روی قره ما‌ش‌ها برداشته و در حدی که فقط مرطوب بمانند روی آنها آب اسپری کنید و آنها را در آفتاب قرار دهید این سبزه طی دو هفته به شکل زیبایی رشد خواهند کرد.
سبزه‌ی مرکبات
یکی دیگر از دانه‌هایی که می‌توان از آن برای سبزه‌ی عید استفاده کنید، دانه‌ی مرکبات است این دانه‌ها حدود 10 روز طول می‌کشد تا سبز شوند ولی در نهایت سبزه‌ی بسیار زیبا و شفافی دارند برای این کار می‌توانید از تخم نارنج، پرتغال و لیمو استفاده کنید و آخر فروردین گیاه سبز شده‌ی خود را در گلدان بکارید تا سبز شود و به نهایی زیبا تبدیل شود.
برای اینکار لازم است هسته‌ی نارنج، پرتغال، لیمو را به مدت 24 ساعت در آب بگذارید تا بماند پس از 24 ساعت پوست روی هسته را با دقت جدا کرده و به گونه‌ای که به مغز دانه‌ آسیب نرسد و آنها را در آب بگذارید تا خشک نشود پس از آن تخم‌ها را با فاصله‌ی مناسب دقت روی خاک گلدان قرار دهید و روی دانه‌ها را با یک لایه خاک سبک و سنگ‌های ریز بپوشانید و روی دانه‌ها را با یک لایه خاک سبک و سنگ‌های ریز بپوشانید، و با اسپری خاک را خیس کنید.
لازم است دو روز اول روی گلدان را پلاستیک بپوشانید و چند بار به دانه‌ها آب دهید پس از چند روز تخم‌ها سبز می‌شوند.
ایده های سبزه عید در سفره هفت سین ۹۵
سبزه به شکل جعبه کادو
مواد لازم برای درست کردن این سبزه شامل ظرف پلاستیکی، پنبه، تخم شاهی، مقداری روبان، دیس یا سینی و چسب حرارتی است برای این سبزه ابتدا باید تخم شاهی را یک یا دو ساعت خیس کنید تا حالت ژله‌ای پیدا کند ظرف پلاستیکی خود را بر عکس روی دیس یا سینی و با چسب حرارتی سر ظرف را به دیس بچسبانید.
سپس پنبه را به صورت یک لایه خیلی نازک رو تمام سطح ظرف بکشید باید دقت داشته باشید که فضای خالی باقی نگذارید زیرا دانه‌هایی شاهی جایی پنبه نباشد رشد نمی‌کنند به دلیل آنکه می‌خواهید سبزه‌تان به شکل جعبه‌ی کادو باشد باید پاپیون‌‌ها را از قبل بچسبانید در مرحله‌ی بعد تخم شاهی را با قلو روی ظرف می‌چسبانیم تخم‌ها چون حالت ژله‌ای دارد خود به خود به پنبه می‌چسبند.
پس از یک یا دو روز شاهی ریشه می‌زند و روز بعد برگ‌ می‌دهد شما می‌توانید روز سوم یا چهارم به سبزه‌تان آب دهید.
ایده های سبزه عید در سفره هفت سین ۹۵
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهلا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
بد است
۰
۰

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر