jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۷۱۹۵۱   ۲۲ دی ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

در تحلیل آسیب‌های اجتماعی، نکته بسیار مهم این است که در این حوزه باید از کلی‌گویی و کلی‌نگری دور شویم. در واقع، یکی از آسیب‌هایی که ممکن است در تحلیل آسیب‌های اجتماعی به آن دچار شویم، تحلیل‌های کلی درباره آسیب‌های اجتماعی است.

در مساله طلاق نیز همین قضیه حکم فرماست و کلی‌گویی درباره پدیده طلاق، نمی‌تواند راهگشا باشد. ما نمی‌توانیم درباره پدیده‌ای مثل طلاق در کشور، تحلیل کلی ارائه دهیم، آن هم بدون آن‌که فاکتورهای فرهنگی، اقتصادی و ... در هر منطقه از کشور را آسیب‌شناسی کنیم. در واقع، نباید فرمول کلی برای آسیب‌شناسی طلاق در کشور ارائه بدهیم، بلکه باید این پدیده را در هر نقطه از کشور به طور مجزا تحلیل کنیم.

مثلا جالب است برخلاف تصور رایجی که وجود دارد، استان‌هایی که در آن بالاترین آمارهای فقر را به خود اختصاص داده است، بالاترین آمارهای طلاق را ندارد. یعنی اگرچه مسائل اقتصادی ممکن است به طلاق منجر شود، اما نباید این عامل را بدون تحلیل سبک زندگی و مسائل فرهنگی رایج در هر منطقه، آسیب‌شناسی کنیم. همچنین این روزها فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم در خانواده‌ها نفوذ زیادی پیدا کرده است، به همین دلیل باید نقش این عامل در بروز پدیده طلاق نیز بررسی شود.

از سوی دیگر، باید علاوه بر آسیب‌شناسی طلاق، روی عوامل تاثیرگذار در زندگی‌های موفق هم تمرکز کنیم و این نقاط مثبت را در خانواده‌ها تقویت کنیم. مثلا باید تحلیل کنیم که در یک نقطه از کشور، چه دلایلی موجب استحکام خانواده‌ها شده و چه دلایلی نهاد خانواده را تقویت کرده است. فرهنگ‌سازی برای گسترش این نقاط مثبت، می‌تواند نقطه مقابل طلاق باشد و به کاهش این پدیده کمک کند.اگر بتوانیم فرهنگ گفت‌وگو در خانواده‌ها را تقویت کنیم و روابط اجتماعی آنها را توسعه دهیم، این فرهنگ‌سازی نیز به عنوان عاملی برای کاهش طلاق در جامعه، ایفای نقش خواهد کرد.

دکتر روزبه کردونی - مدیر کل آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر