jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۶۱۳۹۰   ۱۲ آذر ۱۳۹۴  |  ۱۱:۰۷

در واکنش به گزارش آژانس

بعیدی نژاد: PMD به تاریخ پیوسته است

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در واکنش به گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در یادداشتی آورده است: این گزارش فقط یک انتخاب جلوی پای شورای حکام می گذارد و آنهم مختومه کردن پرونده پی ام دی است؛ بحث پی ام دی دیگر به تاریخ پیوسته است.

بعیدی نژاد: PMD به تاریخ پیوسته است

حمید بعیدی نژاد پس از انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین المللی اتمی در حساب شخصی اینستاگرام خود نوشت: ساعتی پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش ارزیابی نهایی خود را در خصوص آنچه اصطلاحا پی ام دی خوانده می شود، منتشر کرد؛ آژانس صراحتا و بطور مطلق در انتهای گزارش چنین می گوید که آژانس هیچ نشانه ای از انحراف مواد هسته ای در ارتباط با پی ام دی در برنامه هسته ای ایران نیافته است. این بند کلی تکلیف همه را بخوبی روشن کرده است و با قوی ترین بیان ممکن و بدون هیچگونه شرط و شروطی صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرده است.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه در ادامه می افزاید که در بخش های دیگر گزارش نیز آژانس این موارد را اعلام کرده است:آژانس هیچ شواهدی مبنی بر وجود برنامه توسعه تجهیزات انفجاری سلاح هسته ای و یا برنامه توسعه و تولید سلاح های هسته ای در ایران پیدا نکرده است. آژانس هیچ شواهدی مبنی بر انحراف برنامه هسته ای ایران به مقاصد غیر صلح آمیز پیدا نکرده است. آژانس هیچ شواهدی مبنی بر وجود برنامه چرخه سوخت هسته ای اعلام نشده در ایران پیدا نکرده است. تجزیه و تحلیل نمونه های اخذ شده از تاسیسات مورد ادعای کار نظامی هسته ای در ایران هیچ نشانی از کار بر روی اورانیوم دست ساخت انسان را نشان نمی دهد. ادعای انجام انفجار هسته ای در ایران بهیچوجه برای آژانس اثبات نشده است.

در ادامه این یادداشت آمده است: در کنار این بندهای کاملا روشن، آژانس در بندی دیگر از گزارش خود اعلام کرده است که بویژه در سال های قبل از 2003 میلادی، ایران برخی فعالیت های مشخصی را انجام داده است که این فعالیت ها کاربردهای تسلیحاتی نظامی متعارف و حتی در مواردی کاربردهای صنعتی دارند، ولی بخشی از آن فعالیت ها می تواند به کاربردهای خاص مربوط به توسعه ی تجهیزات انفجاری سلاحهای هسته ای نیز مرتبط باشند.

رئیس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران در این یادداشت می افزاید: آژانس در عین حال تاکید کرده است که این مطالعات نیز هیچگاه از مطالعاتی علمی و صرفا امکان سنجی و برای کسب برخی قابلیت ها و توانمندی ها فراتر نرفته اند.

بعیدی نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: همانطور که خود آژانس نیز تاکید می کند بسیاری از عرصه های مطالعاتی، حوزه مشترک میان علوم مختلف فیزیک و صنعت هستند و دارای کاربردهای دوگانه و حتی چند گانه می باشند که انجام آنها برای کشور بزرگی مانند ایران محل ایراد و اشکال نمی باشد.

به گزارش ایرنا، وی در انتهای این یادداشت تصریح کرده است: این گزارش فقط یک انتخاب جلوی پای شورای حکام می گذارد و آنهم مختومه کردن پرونده پی ام دی است؛ بحث پی ام دی دیگر به تاریخ پیوسته است و ما این مرحله بسیار سخت در کار با آژانس را پشت سر گذاشته ایم.

بعیدی نژاد می افزاید:این گزارش نتیجه یکی از پیچیده ترین مذاکرات دیپلماتیک بین المللی بود. امشب جای شما خالی یک نفس راحت می کشیم و به همه عزیزان و بزرگان تلاشگر که ما را به اینجا رساندند خسته نباشید عرض می کنم. اجرهم عندالله

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها