jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۶۰۷۲۶ ۰۹ آذر ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

در ادامه روند افزایشی اخیر، قیمت دلار دیروز هم افزایش یافت، به طوری که در آستانه رکوردشکنی جدید 3700تومانی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار جام‌جم، دیروز قیمت دلار در بازار نوسان داشت و ارقام متفاوتی درباره آن اعلام می‌شد. اما در نهایت عصر دیروز و در پایان معاملات، دلار با 20 تومان افزایش به 3680 تومان رسید؛ رقمی که برخی فعالین بازار آن را پیش‌زمینه رکوردزنی 3700تومانی می‌دانند.

در همین حال قیمت دلار بانک مرکزی نیز همپای بازار آزاد رشد کرد و به 3007 تومان رسید. براساس این گزارش، قیمت یورو نیز دیروز در بازار تهران با 40 تومان افزایش نسبت به شنبه هفته جاری به 3900تومان رسید. به دنبال افزایش قیمت ارز، قیمت سکه نیز در بازار تهران حدود 2000 تومان افزایش یافت و هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید 907 هزار تومان قیمت خورد. این در حالی است که کارشناسان برای رشد مداوم قیمت ارز دلایل مختلفی از احتمال گرانفروشی عمدی دولت برای جبران کسری بودجه، رشد تقاضای دلار به‌خاطر مسافرت‌های اربعین در کنار کاهش موجودی نقد دولت برای تنظیم بازار و حرکت نقدینگی از بانک‌ها به سوی بازار ارز و افزایش فعالیت دلالان و قیمت‌سازی آنان ذکر می‌کنند.

قیمت ارز به نقطه تعادلی برمی‌گردد

در واکنش به رشد مداوم قیمت دلار، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: نوسانات نرخ ارز، کوتاه‌مدت است و پیش‌بینی می‌کنیم عواملی که تقاضای ارز را تقویت کرد با افزایش عرضه آن و اقدامات بانک مرکزی، قیمت ارز به نقطه تعادلی خود برگردد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صمد کریمی در برنامه شنبه شب گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوی سیما با بیان این‌که یکی از علت‌های روند افزایش نرخ ارز، تغییرات نرخ بهره‌وری ارزهای خارجی است، افزود: رابطه یورو و دلار فرق کرده و افزایش تقاضای ارز، کاهش قیمت نفت و کاهش قیمت طلا هم موثر است، زیرا کسانی که طلا دارند طلاهای خود را تبدیل به ارز می‌کنند. وی ادامه داد: نقطه تعادلی نرخ ارز پایین‌تر از قیمت فعلی خواهد بود. مرتضی الله‌داد، کارشناس مسائل اقتصادی نیز در این برنامه درباره قیمت دلار گفت: در سال 91 نرخ ارز 3800 و در سال 92 به طور متوسط حدود 3500 تومان بود و در انتهای سال 92 پس از انتخابات ریاست جمهوری به کمتر از 3000 تومان هم رسید. وی افزود: با توجه به سود بانکی 22 درصد، نرخ ارز از ابتدای سا ل 94 تاکنون 5/7 درصد افزایش یافت که 5/3 درصد آن در ماه آبان بود، اما هنوز با نرخ حقیقی که در سال 92 بود فاصله زیادی دارد. الله‌داد گفت: هرگاه درآمدهای نفتی ما کاهش یافت نرخ ارز بالا رفت و این روند در طول 35 سال به طور مرتب اتفاق افتاده و این سیاست از دست بانک مرکزی خارج است. وی افزود: نرخ تعادلی از 3600 تومان بالاتر است، زیرا تعادل با توجه به تقاضا حرکت می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر