تعویض پلاک یکی از دغدغه‌های افرادی است که قصد خرید و فروش خودرو دارند، بی‌اطلاعی از چند و چون تعویض پلاک می‌تواند دردسرهای بزرگی به همراه داشته باشد، زیرا برخلاف گذشته پلاک متعلق به خودرو نیست و مادام‌العمر به نام شخص صادر می‌شود، به همین دلیل چنانچه تخلفی با پلاک صورت بگیرد صاحب آن باید پاسخگو باشد. برای این که از نحوه تعویض پلاک و این که شهروندان باید چه نکاتی را هنگام خرید و فروش خودرو در نظر بگیرند به مرکز تعویض پلاک اتحاد در شرق تهران رفتیم جایی که اگر سحر خیز باشید می‌توانید در زمان کوتاهی پلاک خودروی خود را نصب یا فک کنید.
کد خبر: ۸۴۷۳۲۹

برای رسیدن به مرکز تعویض پلاک اتحاد باید به شرق تهران و خیابان اتحاد پنجم رفت، کافی است به نزدیکی‌های این خیابان برسید آن وقت قطار خودروهایی که پشت سرهم پارک کرده‌اند، شما را به مرکز تعویض پلاک راهنمایی می‌کند.

خیلی‌ها برای این که در وقت صرفه‌جویی کرده و زمان زیادی معطل نشوند، صبح زود پیش از شروع به کار مرکز، خود را به این اینجا می‌رسانند، اما کارکنان تعویض پلاک حدود ساعت 7 و30 دقیقه صبح کار خود را شروع کرده و ساعت 16 به آن پایان می‌دهند. برای این که در خیابانی که مرکز تعویض پلاک در آن قرار دارد، ترافیک ایجاد نشود چند نفر از کارکنان مجموعه، خودرو‌ها را روبه‌روی در مرکز کنترل کرده و به نوبت مراجعه‌کنندگان را به داخل مرکز هدایت می‌کنند.

در صف رسیدن به در مرکز تعویض پلاک، زمان کافی برای منظم کردن مدارکی که باید همراه داشته باشد، در اختیار دارید، پس مدارکتان را مرتب کرده و مراقب باشید چیزی از قلم نیندازید.

در این صف عده‌ای نیز به کارشناسی خودرو‌ها می‌پردازند، زیرا بیشتر افرادی که به این مراکز مراجعه می‌کنند به واسطه‌گری در خرید و فروش خودرو مشغول هستند به همین دلیل از فرصت استفاده کرده و با یکدیگر در باره شرایط خودروهایی که در صف پارک شده‌اند، گفت‌وگو می‌کنند.

اولین مرحله، قبض پارکینگ

پس از این که به ابتدای صف رسیدید و انتظامات مرکز تعویض پلاک به شما اجازه ورود به مرکز تعویض پلاک را داد، ابتدای در ورودی باید با پرداخت هزار تومان، قبض پارکینگ تهیه کنید. روی این قبض شماره پلاک جدید و قدیم خودرو ثبت می‌شود، از این برگه باید بخوبی نگهداری کنید، زیرا هنگام خروج نیز شماره جدید پلاک شما روی آن نصب شده و انتظامات آن را از شما تحویل می‌گیرد. افزون بر این روی این برگه شماره باجه‌ای که شما باید به آن مراجعه کنید نیز نوشته شده، بنابراین وقتی این برگه را گرفتید خودروی خود را در حیاط مرکز تعویض پلاک پارک کرده و به سمت سالن آن حرکت کنید. در این مرحله باید مدارک خود را به باجه‌ای که موظف است به پرونده شما رسیدگی کند، تحویل دهید.

باجه تا باجه

سالن اصلی تعویض پلاک، سالن بزرگ مستطیل شکلی است که باجه‌های کوچک زیادی در اطراف آن ساخته شده، درون این باجه‌ها چند نفر مسئول رسیدگی به درخواست مراجعه‌کنندگان هستند. در ابتدای ورودی سالن نیز باجه‌های خلافی و پست قرار دارند. در گوشه‌های شمالی سالن نیز چند دستگاه خودپرداز و دستگاه کارتخوان قرار داده شده تا مراجعه‌کنندگان با استفاده از آن بتوانند خلافی خود را پرداخت کنند.

در بخش میانی سالن نیز باجه کوچک اطلاعات قرار دارد، بنابراین اگر سوالی برایتان پیش آمد می‌توانید به آن مراجعه کنید.

بقیه فضای سالن را نیز ماکتی از مجموعه تعویض پلاک و صندلی‌هایی که برای مراجعه‌کنندگان در نظر گرفته شده پر می‌کند.

نظم و انضباط مناسب

بیشتر مراجعه‌کنندگان به مراکز تعویض پلاک از نظم و انضباطی که در مرکز وجود دارد، رضایت دارند. یکی از آنها به جام‌جم می‌گوید: این که از قبل مشخص می‌شود کدام باجه باید به پرونده شما رسیدگی کند، برای مراجعه‌کنندگان آرامش نسبی ایجاد می‌کند، چون می‌دانند تا هنگام اخذ پلاک جدید و نصب آن روی خودروی خود باید کارشان را از طریق چه افرادی دنبال کنند.

اما باید یادآور شد تمام کار مراجعه‌کنندگان دراین سالن بزرگ رفع و رجوع نمی‌شود، زیرا آنها برای بررسی خودرو، فک و نصب پلاک باید به حیاط مرکز تعویض پلاک نیز مراجعه کنند.

بعد از این که به باجه مشخص شده مراجعه کردید، کارمندان آنجا مدارک شما را تحویل گرفته و از آنها کپی تهیه می‌کنند. به این شکل پرونده‌ای برای شما تشکیل می‌شود که با تکمیل آن کار شما نیز در این مرکز به پایان می‌رسد. نکته ضروری در این مرحله این است که اگر متولد شهر تهران نیستید، باید برای احراز سکونت خود مدرک ارائه دهید. زیرا در غیر این صورت پلاک با توجه به شهرستان محل تولد شما صادر می‌شود.

رفت و آمد به حیاط

پس از این که تمام مدارک را به کارشناسان باجه تحویل داده و آنها مدارک شما را تائید کردند، نوبت به رفت و آمد به حیاط مرکز تعویض پلاک می‌رسد. برگه‌ای در اختیار شما قرار می‌گیرد که روی آن مراحل کاری که باید انجام دهید درج شده است، برای نمونه ابتدا باید به حیاط مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید. آنجا کارشناسان مرکز اصالت خودروی شما را بررسی می‌کنند. به این شکل که شماره شاسی و موتور خودروی شما را بررسی می‌کنند تا از سرقتی نبودن آن اطمینان حاصل شود. پس از این مرحله، پلاک خودروی شما فک می‌شود. از این مرحله به بعد شما باید پلاک خودرو را نیز به همراه دیگر مدارک مورد نیاز با خود همراه داشته باشید.

کارت بکشید

پس از این که فرم بازدید فنی خودرو از سوی کارشناس مربوطه مهر شد، دوباره باید به سالن تعویض پلاک و باجه‌ای که برایتان از قبل مشخص شده برگردید. در این مرحله باید کارت عابر بانک خود را به کارشناسان بدهید تا آنها 50 هزار تومان هزینه نقل و انتقال خودرو را از حساب شما کم کنند. البته باید در ادامه هزینه‌های دیگری مانند 7500 تومان هزینه پست یا هزینه گرفتن برگه خلافی را نیز پرداخت کنید.

پس از پرداخت خلافی و تکمیل پرونده سند سبز جدیدی برای شما صادر می‌شود که روی آن شماره پلاک جدیدتان ثبت شده است. برخی تصور می‌کنند کارمندان باجه می‌توانند در تعیین پلاک زوج و فرد نقش داشته باشند، اما همه شماره‌ها را سیستم مشخص می‌کند. جالب است بدانید شمارها به ترتیب صادر نمی‌شود یعنی ممکن است بعد از عدد 2 نوبت به عدد 7 برسد.

پلاکتان را تحویل بگیرید

پس از پایان کارها در سالن تعویض پلاک، شما به انبار پلاک راهنمایی می‌شوید. یادتان باشد پلاک‌های قدیمی را در این مرحله باید تحویل داده و به جای آن پلاک جدید بگیرید. در مرکز تعویض پلاک اتحاد انبار پلاک بین سالن اصلی و محوطه بازدید خودرو قرار دارد. اگر پلاک جدیدی برای شما صادر شده باشد خیلی زود پلاک خود را تحویل می‌گیرید، بعد از گرفتن پلاک‌ها نیز باید به محل نصب پلاک مراجعه کنید برای این کار همان افرادی که در حیاط مجموعه پلاک قدیم شما را از روی ماشین فک کردند، کار نصب را انجام می‌دهند. باید توجه کنید بابت این کار نباید هزینه‌ای پرداخت کنید.

هنگام نصب پلاک حواستان باشد بعد از این که پلاک جلوی خودرو شما نصب شد، کمی رو به جلو حرکت کنید تا پلاک پشت خودرویتان را نیز نصب کنند. علاوه براین مراقب باشید پلاک‌ها به درستی در جای خود نصب شده باشند.

پس از نصب هر دو پلاک روی خودرو با برگه پارکینگی که ابتدای ورود به مجموعه در اختیارتان قرار گرفته، به در خروجی مرکز مراجعه کنید. در این مرحله شماره پلاک جدید شما با پلاکی که روی خودرو نصب شده مطابقت داده شده و به شما اجازه خروج داده می‌شود.

بعد از خروج از مرکز تعویض پلاک اولین صحنه‌ای که با آن رو‌به‌رو می‌شوید، خودروی وانت باری است که چند خروس زنده را در قفس‌های پلاستیکی زرد رنگی کنار خیابان قرار داده، خیلی‌ها بر این باورند که برای خودروی جدید باید حیوانی را قربانی کنند، تا گرفتار مشکل نشوند. فراموش نکنید به جای قربانی کردن حیوان با خرید مقداری گوشت از مغازه‌های بهداشتی و توزیع آن بین خانواده‌های فقیر می‌توانید حرکت خدا پسندانه بهتر و سالم‌تری را تجربه کنید که نفعش به انسان‌های نیازمند می‌رسد.

مدارک احراز محل سکونت

روی تابلوی کوچک فلزی که کنار هر باجه نصب شده مدارک مورد نیاز درج شده است. در این تابلو برای احراز محل سکونت چند فاکتور گنجانده شده است مانند اصل سند منزل مسکونی (به نام خود، همسر یا والدین) به همراه فیش جدید آب،برق یا گاز؛ اجاره نامه چهاربرگی هالوگرام دار با کد رهگیری که اعتبار داشته باشد. این مدرک می‌تواند به نام خود،همسر یا والدین شخص مراجعه‌کننده باشد؛ جواز کسب تهران؛ نامه اشتغال به تحصیل فرزندان که به تائید آموزش و پرورش منطقه رسیده باشد با ذکر نشانی منزل مسکونی؛ نامه اشتغال به کار از ارگان دولتی برای کارمندان رسمی و نظامیان و تمام دفترچه‌های درمانی صادره از شعبه شهرستان محل سکونت که اعتبار داشته باشد، مدارکی است که برای احراز محل سکونت می‌توان به کارشناسان مرکز تعویض پلاک ارائه داد.

مدارک مورد نیاز

اصل شناسنامه سبز مالکیت، اصل کارت وسیله نقلیه، اصل سند فروش کارخانه سازنده، گواهی مفاصا حساب، اصل کارت ملی و شناسنامه خریدار و فروشنده (اگر فروشنده حضور ندارد وکالتنامه معتبر) و مدرک لازم برای احراز سکونت برای متولدین شهرستان برخی از مدارک مورد نیاز است که باید هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک به همراه داشته باشید. البته باید یادآور شد برای انجام تعویض پلاک باید هزینه‌ای نیز پرداخت کنید. به همین دلیل داشتن عابر بانک نیز برای مراجعه‌کنندگان ضروری است، زیرا باجه‌های مراکز تعویض پلاک به دستگاه‌های کارتخوان مجهز هستند و مراجعه‌کنندگان می‌توانند به‌راحتی هزینه خدماتی را که می‌گیرند، پرداخت کنند.

مهدی آیینی

جامعه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها